Новий проєкт угоди з США про природні ресурси стосується усіх копалин на всій території України, включно з нафтою і газом, але там немає гарантій безпеки – нардеп Железняк

Влада

США запропонували Україні угоду, що дозволяє видобуток всіх копалин на її території. Управлятимуть угодою 5 людей, 3 з яких від США з правом вето, без гарантій безпеки. У документі, датованому 23 березня, який надіслала американська сторона зазначається те, що йдеться про видобуток всіх копалин на всій території України, як державними, так і приватними компаніями.

Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.

Железняк заявив, що вчора, 26 березня, отримав відповідний документ від українських урядовців.

“За моєю інформацією саме ці 58 сторінок, які я читав весь вечір, датований 23 березня і начебто були надісланий нам американською стороною, як новий проєкт угоди по копалинах”, – пояснив нардеп, підкресливши що “це не фінальний документ”.

Железняк сподівається, що оскільки документ не фінальний, українська сторона буде вимагати і добʼється значних змін до нього.

За словами Железняка, документ має 18 розділів, угода містить такі пункти:

  • “управління 5 людей, 3 з них від США з повним правом вето;
  • мова вже йде про всі копалини. І нові, і існуючи. Тобто там і нафта, і газ;
  • по всій території України;
  • мова про видобуток і державними і приватними кампаніями;
  • гроші конвертуються одразу у валюту;
  • гроші фонду виводяться закордон”.

“Якщо раптом по причині з нашої сторони щось не дійшло – доплачуємо”, – пише Железняк, посилаючись на деталі попереднього варіанту угоди, зразок якої він отримав.

“Внесок США – вже надана нам допомога з 2022. Американські можуть за своїм рішення отримувати прибуток. А отримують вони «роялті» з Фонду перші (а потім Україна) +4%; безстроково діє угода, тільки з дозволу американців можуть бути зміни чи припинення дії угоди; права “першої ночі” на всі нові інфраструктурні проекти і право вето на продаж ресурсів іншим країнам”.

“Нічого про гарантії безпеки. Навіть натяків”, – зауважив він.

“Це не все. Там прям ще дуже багато юридичного тексту. І він ось весь такий,” – пояснив перший заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.

“Це текст, який за моєю інформацією (що дуже співпадає те, що писали до цього і на “Дзеркалі тижня”) нам надіслали на вихідних. І він може і має бути змінений. Інакше я не уявляю як це може бути ратифіковано Парламентом”, – підкреслив Железняк.