Зеленський доручив готуватися до виборів, які можуть пройти цього літа – The Economist

Влада
Президент України Володимир Зеленський. Фото: facebook.com/zelenskyy.official

Президент України Володимир Зеленський минулого тижня скликав зустріч, на якій доручив своїй команді організувати президентські вибори після повного припинення вогню, яке, на думку американців, може настати після 20 квітня. Зеленський налаштований провести голосування цього літа.

Про це пише The Economist із посиланням на українські урядові джерела.

Як зазначається, перше підтвердження цього може з’явитися до 5 травня включно. Це крайній термін голосування Верховної Ради щодо продовження воєнного стану, який закінчується 8 травня. Це перший необхідний етап для початку виборчого процесу.

Як пише видання, два місяці тому вважалося, що Зеленський був налаштований проти проведення виборів. Проте суперечка з президентом США Дональдом Трампом в Овальному кабінеті на початку березня підвищила рейтинг Зеленського.

«Зараз іде серйозна підготовка до того, щоб Зеленський вдруге постав перед виборцями, і досить скоро», – йдеться в публікації.

Джерела розходяться щодо точних термінів, але більшість каже, що Зеленський націлений на вибори вже влітку.

«Закон вимагає щонайменше 60 днів для передвиборчої кампанії, тому найранішою можливістю буде початок липня. Але деякі джерела кажуть, що кампанія мала б тривати три місяці: стільки часу, як повідомили парламенту виборчі органи, треба для відновлення списків виборців у розпал війни», – пишуть журналісти.

Один з українських посадовців, з яким спілкувалися журналісти видання, вважає, що Зеленський спробує застати конкурентів зненацька виборами в липні, сподіваючись, що короткий термін дозволить йому балотуватися без опору.

«Довга кампанія розірвала б країну на частини. Такий поворот буде вигідний не тільки президенту», – стверджує джерело The Economist.

Натомість представники опозиції наполягають на неможливості швидкого голосування, вказуючи на масу матеріально-технічних перешкод.

«Одним із рішень було б використання популярного урядового мобільного застосунку «Дія». Але це викликало б питання щодо прозорості. Будь-який перехід (на іншу систему голосування, – ред.) означатиме зміну Конституції, що вимагає більшості у дві третини в парламенті. Це було б важко, враховуючи, що опозиційні партії налаштовані проти голосування під час війни. Причини не лише технічні: вони кажуть, що чесні вибори спочатку потребують демонтажу воєнної пропаганди та цензури», – йдеться у статті.

Нагадаємо: