Агентство Reuters опублікувало текст низки пропозицій щодо припинення війни Росії в Україні, які презентував європейським чиновникам представник США Стів Віткофф на переговорах у Парижі 17 квітня. Також агентство опублікувало варіант плану врегулювання російсько-української війни, який передали Сполученим Штатам під час зустрічі в Лондоні 23 квітня Україна та європейські союзники.
Нещодавно звільнений з Голосу Америки український журналіст Остап Яриш порівняв ключові пункти обидвох планів на своїй сторінці у Facebook.
Припинення вогню
США: Постійне припинення вогню; Обидві сторони негайно розпочинають переговори з технічного впровадження.
Україна-Європа: Повне та безумовне припинення вогню в небі, на суші та на морі; Обидві сторони негайно розпочинають переговори щодо технічної імплементації за участю США та Європи; Моніторинг режиму припинення вогню з боку США і третіх країн; Росія повинна безумовно повернути всіх незаконно переміщених українських дітей; Обмін полоненими всіх на всіх; Росія має звільнити всіх цивільних бранців.
Гарантії безпеки
США: Україна отримує міцні гарантії безпеки; Держави-гаранти будуть спеціально створеною групою європейських країн та охочих неєвропейських країн; Україна не прагнутиме вступити до НАТО; Україна може прагнути членства в ЄС.
Україна-Європа: Україна отримує міцнці гарантії безпеки, зокрема від США (угода, подібна до статті 5), поки серед союзників немає консенсусу щодо членства в НАТО; Жодних обмежень щодо Збройних сил України; Державами-гарантами буде спеціальна група європейських країн та охочих неєвропейських країн – без жодних обмежень щодо присутності, озброєння та операцій дружніх іноземних сил на території України; Україна прагне вступу до ЄС.
Території
США: Сполучені Штати де-юре визнають контроль Росії над Кримом; США де-факто визнають контроль Росії над Луганською областю і над контрольованими Росією частинами Запоріжжя, Донеччини і Херсонщини; Україна повертає територію в Харківській області; Україна повертає контроль над ЗАЕС через адміністрування США над станцією з розподілом електроенергії між обома сторонами, а також над Каховською греблею; Україна отримує безперешкодний прохід по Дніпру та контроль над Кінбурнською косою.
Україна-Європа: Територіальні питання будуть вирішені після повного та безумовного припинення вогню; Територіальні переговори починаються на основі лінії контролю;
Україна повертає контроль над ЗАЕС за участю США, а також над Каховською греблею;
Україна має безперешкодний прохід по річці Дніпро та контроль над Кінбурнською косою.
Економіка
США: Сполучені Штати та Україна виконають угоду про економічну співпрацю/мінеральні ресурси; Україна буде повністю відновлена та отримає фінансову компенсацію; Санкції проти Росії, що виникли внаслідок конфлікту з 2014 року, будуть зняті; Економічне співробітництво між США та Росією в енергетичному та інших промислових секторах.
Україна-Європа: США та Україна виконують угоду про економічну співпрацю/мінеральні ресурси; Україна буде повністю відновлена та отримає фінансову компенсацію, зокрема через російські суверенні активи, які залишатимуться замороженими, доки Росія не відшкодує збитки Україні; Санкції США, запроваджені проти Росії з 2014 року, можуть бути поступово послаблені після досягнення сталого миру та поновлені у разі порушення мирної угоди.
Нагадаємо:
- Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон розкритикував «план» президента США Дональда Трампа щодо закінчення війни РФ проти України після ракетного удару Росії по Києву.
- Президент США Дональд Трамп заявив, що «Крим залишиться з Росією» і президент України олодимир Зеленський це розуміє. Також глава Білого дому не думає, що Україна коли-небудь зможе вступити до НАТО.
- 24 квітня 2025 року президент Володимир Зеленський відреагував на критику його заяв щодо Криму з боку Дональда Трампа та нагадав про оприлюднену у 2018 році держсекретарем його першої адміністрації Майком Помпео Кримську декларацію про невизнання російської окупації Кримського півострова.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter