Катерина Іванова проводила для російських окупантів незаконний «референдум» у Херсонському ліцеї №31. У жовтні 2024 року її затримали. Жінка в суді не визнала своєї вини і стверджувала, що на численних відеозаписах, зафіксованих окупантами – не вона. Проте Херсонський міський суд їй не повірив і визнав винною в колабораційній діяльності.
Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на вирок суду від 28 квітня.
Суд встановив, що Іванова Катерина Сергіївна, уродженка і мешканка Херсона, у вересні 2022 року добровільно працювала у складі незаконної дільничної виборчої комісії №102, що діяла у приміщенні захопленого Херсонського ліцею №31, на проспекті Незалежності, 79-а.
У жовтні 2024 року Іванову затримали. Це сталося після того як одна з продавчинь у магазині впізнала її у пропагандистському відеосюжеті, зробленому росіянами під час «референдуму». Це відео показав їй співробітник СБУ, запитавши, чи впізнає вона на ньому кого-небудь.
Катерина Іванова свою вину в суді не визнала. Вона підтвердила, що під час окупації перебувала в Херсоні і заявила, що на поширеному росіянами відео її нібито немає.

«Підрахунок» голосів у дільничному виборчкомі, створеому окупантами у Херсонському ліцеї №31 під час «референдуму», вересень 2022 року. Фото: скріншот відео окупаційних ЗМІ
Проте свідчення проти неї дала інша затримана учасниця незаконного «референдуму», яка впізнала свою «колегу». За словами свідка, вона погодилась працювати на одній з незаконних виборчих дільниць.
«Але на цю дільницю приходило мало людей. Тому росіяни розподілили нас по групах із трьох осіб і вивозили в різні частини міста. Мене вивезли до центрального ринку в Херсоні. Я запрошувала перехожих пройти проголосувати, а Катерина Іванова з молодим чоловіком записували їх. Потім отримані голоси підраховували в ліцеї №31», – сказала свідок.
Інша свідок розповіла, що Катерина Іванова робила їй раніше манікюр, тож вона впізнала її під час «референдуму», коли обвинувачена сиділа за столом і заповнювала документи.
Одними з доказів вини Катерини Іванової стали три пропагандистських відеосюжети російських окупантів про «референдум», в якому вона брала участь. Один із сюжетів розповідає про так званих «міжнародних спостерігачів» у Херсоні під час «підрахунку» голосів.

«Міжнародні спостерігачі» на «підрахунку» голосів у дільничному виборчкомі, створеному окупантами у Херсонському ліцеї №31 під час «референдуму», вересень 2022 року. Фото: скріншот відео окупаційних ЗМІ
Суд визнав Катерину Іванову винною в колабораційній діяльності. Вирок – сім років позбавлення волі з конфіскацією всього майна та забороною протягом 15 років обіймати посади в органах влади і займатися виборчим процесом.
У Іванової конфіскують 1/9 частки житлового будинку та прибудинкових споруд. Вирок суду ще не набрав законної сили.
Як повідомляв ЦЖР, Наталія Сунденко в липні 2022 року неофіційно влаштувалась бухгалтеркою до захопленого російськими окупантами виноробного комунального підприємства «Агрофірма радгосп «Білозерський» на Херсонщині. У вересні 2022 року вона проводила незаконний «референдум», а в серпні 2023 року її затримали. Жінка в суді не визнала свою вину і намагалась пояснити, що загарбники її нібито примусили займатися «референдумом». Однак Херсонський міський суд їй не повірив і 22 квітня визнав винною в колабораційній діяльності. Вирок – сім років тюрми з конфіскацією майна.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter