У Львові 9 травня в День Європи делегації 35 європейських країн (міністри закордонних справ, лідери України і Ради Європи) підписали заяву щодо створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
Як повідомляє кореспондентка Радіо Свобода, у львівській Ратуші відбулося засідання й обговорили загалом три питання.
«Це – три історичні події, які відбулись у Львові. Це засідання Ради міністрів закордонних справ членів ЄС. Ми обговорили низку питань спільного сьогодення і майбутнього. Підписали угоду про спрямування Україні траншу прибутків від заморожених російських активів. Ця угода укладена між ЄС, Данією, Францією, Італією. Йдеться про кошти «Європейського фонду миру» обсягом близько 1 млрд євро. За ці кошти країни-підписанти закуплять зброю для потреб України в українських зброярів. Україна наполягає на повній конфіскації російських знерухомлених активів у цілому світі. Це потрібно для відновлення справедливості і запобіганню війни у майбутньому», – повідомив на брифінгу прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Іншою подією стала зустріч коаліції держав зі створення спеціального трибуналу щодо злочинів агресії Росії проти України, тобто для притягнення до відповідальності вищого керівництва Росії й Білорусі за повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
Наступним кроком стане засідання Комітету міністрів Ради Європи, що відбудеться 13–14 травня в Люксембурзі. На ньому розпочнеться формальний процес створення спеціального трибуналу.
За результатами сьогоднішньої зустрічі ухвалено підсумкову Спільну заяву («Львівська заява»).
f1ada46550b6a141fd3a31cfa4aafeec_1746789976Нагадаємо:
- 4 травня 2023 року президент Володимир Зеленський, виступаючи у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі, закликав до створення міжнародного трибуналу для покарання Росії за військові злочини, скоєні окупантами в Україні.
- 2 квітня 2024 року 44 держави підписали політичну декларацію конференції «Відновлення справедливості для України», що проходила в Гаазі (Нідерланди). У документі, зокрема, йдеться про роботу зі створення спеціального трибуналу для притягнення РФ до відповідальності за воєнні злочини в Україні, а також про те, що країни вітають дискусії щодо можливого використання заморожених активів держави-агресорки та доходів від них на користь України.
- З початку повномасштабного вторгнення РФ українські правоохоронці зафіксували вже понад 162 тисячі воєнних злочинів РФ в Україні. Загалом зафіксовано 189 070 злочинів, пов’язаних із агресією Росії. Крім воєнних злочинів, сюди входять злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного порядку, а також злочини проти основ національної безпеки України.