Постійне представництво України при міжнародних організаціях у Відні направило в Секретаріат МАГАТЕ вербальну ноту, у якій засудило очевидні наміри Росії з’єднати окуповану Запорізьку атомну електростанцію з енергосистемою РФ та самочинно відновити роботу АЕС.
Про це в коментарі Укрінформу повідомив постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Юрій Вітренко.
«У ноті наголошується, що такі дії Росії є грубим порушенням міжнародного права та посяганням на суверенітет України. Усі ядерні об’єкти на території України, включаючи ЗАЕС, підпадають під виключну юрисдикцію Державної інспекції ядерного регулювання України. Жодного дозволу, технічного висновку чи ліцензії на будь-які подібні інфраструктурні чи експлуатаційні зміни ДІЯРУ не надавала», – сказав Вітренко, коментуючи повідомлення Greenpeace щодо будівництво росіянами лінії електропередачі для перезапуску ЗАЕС.
Він наголосив, що будівництво цієї ЛЕП є «чітким свідченням намірів Російської Федерації самочинно відновити роботу Запорізької АЕС – об’єкта, що залишається суверенною власністю України».
«Будь-яке введення ЗАЕС в експлуатацію без чітко вираженого дозволу українського ядерного регулятора є незаконним і створює безпосередню та неприйнятну загрозу ядерній безпеці», – підкреслив постпред України.
У надісланій в МАГАТЕ ноті наголошується, що цей ризик ще більше зростає з огляду на очевидний намір російської сторони від’єднати ЗАЕС від енергосистеми України після завершення будівництва нової лінії електропередачі. Також вказується на те, що це позбавить станцію доступу до її єдиних легітимних і попередньо дозволених зовнішніх джерел електропостачання – ліній 750 кВ «Дніпровська» та 330 кВ «Феросплавна-1».
«Будь-яке умисне відключення цих українських ліній електропередачі – за умов триваючої військової окупації, відсутності кваліфікованого персоналу та незалежного регуляторного нагляду – суттєво підвищить ризик виникнення аварійних ситуацій із втратою зовнішнього електропостачання і критично підірве надійність систем безпеки реакторів. Крім того, будь-які модифікації ядерної інфраструктури без проведення незалежної оцінки та без участі національного регулятора прямо порушують стандарти безпеки МАГАТЕ, зокрема ті, що стосуються змін на ядерних установках», – йдеться у ноті.
Зазначається також, що відсутність технічної прозорості, ліцензованого і досвідченого персоналу, а також мілітаризація майданчика ЗАЕС додатково спричиняють погіршення загального стану безпеки, а це створює «системні ризики не лише для України, а й для всього регіону та за його межами».
Як повідомлялось, 27 травня міжнародна неурядова природоохоронна організація Greenpeace заявила, що окупаційна адміністрація РФ розпочала будівництво нової високовольтної лінії електропередачі на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Донецької областей. Ця ЛЕП, яка прокладається вздовж північного узбережжя Азовського моря, має безпосередньо з’єднати окуповану ЗАЕС з енергосистемою РФ. Станом на 23 травня 2025 року побудовано 90 км лінії з встановленими опорами, будівельні роботи тривають.
Нагадаємо:
- Наприкінці 2024 року росіяни активізували дії навколо захопленої Запорізької атомної електростанції, всі енергоблоки якої наразі знаходяться в стані «холодного зупину». Акціонерному товариству «Эксплуатирующая организация Запорожской АЭС» надано російську ліцензію у галузі використання атомної енергії, а з Ростова до Енергодару розпочато будівництво нової лінії електропередач. Ці та інші дії можуть свідчити про наміри «Росатома» запустити енергоблоки. Наскільки реальна перспектива відновлення роботи Запорізької АЕС та наскільки це небезпечно, дослідив Центр журналістських розслідувань у матеріалі: Реактори шантажу: Росія заявляє про підготовку до відновлення роботи ЗАЕС.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter