Україна і Рада Європи підписали угоду про Спецтрибунал щодо злочину агресії РФ

Влада
Фото: Oksana Kovalenko Facebook

Президент Володимир Зеленський і генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе 25 червня підписали угоду про створення Спеціального трибуналу для розслідування злочинів агресії проти України.

«Це дійсно важливий крок. Сьогодні ми розпочинаємо процес створення трибуналу для суду над Росією за агресію проти України. Кожен воєнний злочинець має знати, що буде несправедливість, і це стосується і Росії. Зараз ми серйозно посилюємо юридичну війну. Попереду ще довгий шлях, але в політичному плані ми вже досягли значного прогресу», – заявив президент одразу після підписання, пише Укрінформ.

Він додав, що ця угода і трибунал дають реальний шанс притягнути до відповідальності Росію за злочин агресії.

«Ми повинні чітко показати, що агресія веде до покарання. І ми повинні зробити це разом по всій Європі», – зазначив Зеленський.

За словами Алена Берсе, роль Ради Європи полягає у дотриманні правосуддя та підзвітності. «Через Європейський суд з прав людини, через Реєстр збитків та активів та тепер – через Спеціальний трибунал. Україна може розраховувати на Раду Європи»,- запевнив Генеральний секретар РЄ.

Угода про створення спецтрибуналу щодо злочину агресії була підписана в будівлі Ради Європи у Страсбурзі під час першого візиту Зеленського в цю організацію.

Перед тим Комітет міністрів РЄ офіційно уповноважив Берсе на підписання угоди.

Майбутній спецтрибунал дозволить проводити розслідування проти найвищого керівництва держави, яке зазвичай захищене персональними імунітетами, але винесення вироків буде можливим лише після втрати ним посад.

Крім того, трибунал матиме міжнародну правосуб’єктність, а не статус гібридної або національної структури. Його основу становить стаття 8 bis Римського статуту МКС, доповнена критеріями загарбницької війни з резолюції 3314 Генасамблеї ООН.

Також передбачається, що трибунал зможе ухвалювати вироки навіть без присутності обвинувачених, зокрема – проти політичного та військового керівництва Росії, а потенційно також Білорусі та КНДР.

Нагадаємо: