Зеленський затвердив санкції РНБО, направлені проти криптовалютних схем Росії

Влада
Президент України Володимир Зеленський. Фото: facebook.com/zelenskyy.official

Президент Володимир Зеленський 6 липня увів в дію рішення РНБО про запровадження санкцій, спрямованих на боротьбу з російськими фінансовими схемами, зокрема криптовалютними, які використовуються для обходу санкцій. Під обмежувальні заходи потрапили 60 компаній, 55 з яких є резидентами РФ. Також у пакеті – 73 громадяни Росії.

Про це глава держави повідомив у відеозверненні до українців.

«Щойно підписав новий санкційний пакет – і це особливі санкції, які б’ють по багатьох російських фінансових схемах, зокрема криптовалютних. Санкції за поданням Національного банку України. Це й синхронізація з нашими партнерами, і наша ініціатива. Тільки через одну компанію, яка тепер уже в санкційному списку, і тільки від початку цього року, тобто до санкцій росіяни провели кілька мільярдів доларів, і в основному це саме для потреб їхньої військової промисловості», – сказав Зеленський.

Він зазначив, що всі схеми будуть зупинені.

«Зараз, коли звичні фінансові шляхи для Росії багато де заблоковані, вони переходять у тому числі на криптовалютні розрахунки. Загалом у пакеті сьогодні санкції проти 60 юридичних осіб, і по кожній будемо працювати з нашими партнерами, щоб об’єднати санкції наші та європейські, наші та інших значимих юрисдикцій світу. Також у пакеті – 73 фізичні особи, всі громадяни Росії. По них санкції також будемо синхронізовувати», – додав президент.

Указ 465/2025 від 6 липня 2025 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» оприлюднений на президентському сайті та набирає чинності з дня його опублікування.

Документом МЗС України доручено поінформувати компетентні органи Європейського Союзу, США та інших держав про застосування санкцій і порушити перед ними питання про запровадження аналогічних обмежувальних заходів.

Як повідомив у Facebook радник-уповноваженого президента з питань санкційної політики Владислав Власюк, серед 55 підсанкційних компаній РФ 19 є найбільшими майнерами, які створюють схеми для обходу санкцій через криптовалюту.

Також у санкційному списку 17 операторів інформаційних систем для випуску цифрових фінансових активів, частина яких вже під санкціями США.

Крім того, під санкціями 19 компаній фінансової інфраструктури РФ: виробники платіжного обладнання, організатори обміну заблокованими активами, посередники міжнародних платежів у санкційних умовах.

Також у списку 5 операційних компаній криптобірж, залучених до обходу санкцій:

  • – ТОВ «А7» оператор транскордонної платформи. 19.02.2025 випустила стейблкоїн A7A5, прив’язаний до російського рубля. Під санкціями Великої Британії з 20.05.2025.
  • – АТ «Об’єднані фінансові технології» платформа UFT Євразія для небанківських міжнародних переказів, спрямована на обхід санкцій.
  • – АТ «Біфіт» розробник софту для російських банків, зокрема підсанкційних.
  • – ТОВ «Інвестиційна палата» організатор обміну заблокованими активами між російськими й іноземними інвесторами.
  • – ТОВ «КСК-ГРУП» послуги міжнародних переказів, зокрема в USD, EUR, як платіжний агент.

Також обмежувальні заходи запроваджені проти 5 компаній, що не є резидентами РФ, однак допомагають Росії обходити санкції, частина з них перебуває під санкціями США:

  • TOKENTRUST HOLDINGS LIMITED (Кіпр) під санкціями США з 25.03.2024;
  • ЕКСМО РБК ЛТД (Казахстан) оператор криптобіржі EXMO.me, працює на ринок РФ, Білорусі, Казахстану, бере участь в обході санкцій:
  • AWX Solutions FZ-LLC (ОАЕ) керує криптобіржею AWX.pro (раніше AWEX), під санкціями США;
  • Crypto Explorer DMCC (ОАЕ) під санкціями США, керує біржею AWEX, конвертує криптовалюти, рублі та дирхами ОАЕ;
  • Bitpapa IC FZC LLC (ОАЕ) під санкціями США, пірингова криптобіржа, орієнтована на російських користувачів.

Власюк додав, що санкції також запровадили проти 73 фізичні осіб (громадян РФ), які є керівниками та власниками перелічених вище підсанкційних компаній, а також посадовці Центрального банку РФ, зокрема директори департаментів польових установ та міжнародних розрахунків.

Нагадаємо: