Відмова призначити обраного директора БЕБ не відповідає закону, у Кабміну є час до 10 липня — Радіна

Влада

Голова антикорупційного Комітету Верховної Ради Анастасія Радіна заявила, що вчорашнє рішення Кабінету міністрів не призначати керівником Бюро економічної безпеки, кандидатуру яку рекомендувала Конкурсна комісія, є порушенням закону.

Вона нагадала уряду про його справжні повноваження та закликала призначити переможця конкурсу до 10 липня.

“Учора ввечері Уряд вирішив не виконувати закон про БЕБ і відмовився призначати очільника Бюро, обраного на відкритому конкурсі за участі незалежних експертів. Змушена звернути увагу КМУ на частину 16 статті 15 закону, відповідно до якої Кабінет міністрів по завершенню роботи конкурсної комісії має єдине повноваження — упродовж 10 днів призначити директора БЕБ з кандидатів, поданих комісією”, – пише Анастасія Радіна.

Вона додає, що у Кабінету міністрів немає повноважень просити конкурсну комісію добрати інших кандидатів, бо переможець конкурсу «не підходить».

“Щобільше, конкурсна комісія ознайомилась із листами СБУ щодо кандидатів перед ухваленням свого рішення. Повноважень ставити під питання рішення конкурсної комісії КМУ також не має. А отже, рішення КМУ щодо необхідності добору інших кандидатів – просто не відповідає закону”, – наголосила народна обраниця.

Водночас вона зауважила, що кінцева дата призначення керівника БЕБ залишається актуальною — це 10 липня. У цей день в Римі розпочинається велика міжнародна конференція на підтримку України Ukraine Recovery Conference.

“Минулого року ухвалення закону про перезапуск БЕБ було одним із ключових кроків назустріч бізнесу та для заохочення інвестицій. Не кажучи вже про зобовʼязання перед МВФ. Натомість – маємо законопроєкт про індульгенції від кримінальних переслідувань для оборонних підрядників за закритим переліком від Міноборони. Тобто, поремонтувати, нарешті, правоохоронний блок, зокрема БЕБ – не можна, завдання недоречне, а видавати індульгенції окремим компаніям – будь ласка”, – констатувала Радіна.

На цей допис відреагував народний депутат Ярослав Железняк. За його словами Анастасія Радіна “поки єдина людина з влади, яка висловила позицію щодо незаконного рішення Уряду зірвати реформу БЕБ”.

“Всі інші представників уряду, парламенту та купи служб, які так люблять розповідати на сотні конференцій та зустрічах з бізнесом, як вони його чують і захищають поки….засунули свої язики у д***у”, – написав Железняк.

24 червня конкурсна комісія обрала директором БЕБ Олександра Цивінського, який зараз очолює підрозділ детективів у Другому Головному управлінні НАБУ. За нього проголосували «міжнародники», проте не підтримали представники від України.

Проте 7 липня стало відомо, що уряд вирішив відхилити його кандидатуру та рекомендував останній подати знову «не більше двох кандидатур».

Конкурсна комісія з відбору директора БЕБ заявила, що досі не отримала офіційного повідомлення Кабміну та чекає на нього. Антикорупційні експерти вказують, що законодавство не передбачає відмови уряду у призначенні поданого Комісією кандидата, тому Кабмін порушив всі можливі норми.

Ще після подання кандидатури Цивінського Кабміну голова Антикорупційного центру «Межа» Мартина Богуславець заявила, що офіс президента перешкоджає призначенню директором БЕБ будь-кого із двох представників НАБУ, які отримали одностайну підтримку міжнародних членів конкурсної комісії. Вона зазначила, що до цих двох кандидатів було найменше питань по їхній доброчесності. У своїй статті на ZN.UA “Конкурс із відбору директора БЕБ пробують зірвати через суди” Богуславець проаналізувала схему, як через мистецькі організації та лояльних суддів можуть заблокувати довгоочікуване перезавантаження Бюро.