Кандидат на посаду директора Бюро економічної безпеки Олександр Цивінський заявив, що рішення Кабміну України не призначати його очільником відомства не відповідає закону.
Про це Цивінський написав на своїй сторінці у Facebook.
Він вказав, що підставою для відмови стали матеріали, надані Службою безпеки України та наголосив, що як громадянин та правоохоронець, який протягом 10 років успішно проходив перевірки СБУ і має допуск до державної таємниці, вважає принциповим з’ясувати зміст цих «безпекових оцінок».
«Рішення КМУ … не відповідає закону. Очікую публікації офіційного рішення або підтвердження опублікованої інформації офіційними особами», – написав Цивінський.
Він зазначив, що вже звернувся до Кабміну, конкурсної комісії та СБУ з вимогою надати йому всю інформацію, зокрема дані, пов’язані з безпековою перевіркою. Після отримання офіційних роз’яснень він обіцяє докладно поінформувати громадськість.
Цивінський також заявив, що його намір реформувати БЕБ та зробити його самостійним і доброчесним органом лише посилився.
Українські підприємці стурбовані рішенням уряду через непризначення на посаду директора БЕБ Олександра Цивінського, обраного на прозорому конкурсі. Бізнесмени вважають, що ця ситуація створює ризики зриву реформи та проблеми з міжнародними партнерами, та закликають владу переглянути своє рішення.
Відповідну заяву українських бізнес-спільнот на ім’я президента Володимира Зеленського, прем’єра Дениса Шмигаля та спікера Верховної ради Руслана Стефанчука у Facebook опублікував засновник групи компаній Advanter Group та спільноти Board Андрій Длігач.
У заяві наголошується, що перезавантаження БЕБ вже три роки є однією з основних вимог як українського бізнесу, так і міжнародних партнерів та інвесторів.
«Незаконний силовий тиск на бізнес у традиціях сумнозвісної «податкової міліції» залишається одним із ключових факторів зниження інвестиційної привабливості України, а внаслідок цього – суттєвого обмеження продуктивності праці, доходів бюджету, реальних заробітних плат, зайнятості тощо», – йдеться і документі.
Представники українського бізнесу вважають, що через повномасштабну війну, яка триває понад три роки, внаслідок чого спостерігається падіння економіки, подібне порушення зобов’язань впливатиме на інвестиційні рішення підприємців та їхніх іноземних партнерів, на політику іноземних урядів та міжнародних організацій щодо України.
«Війна – час для радикальних змін на краще у сфері верховенства права та бізнес-клімату, бо інакше виникає значний ризик, що економіка не зможе забезпечити стійкість та виживання країни. Закликаємо уряд України переглянути рішення та призначити кандидата, поданого комісією з добору директора БЕБ. Цей крок буде потужним сигналом всім зацікавленим сторонам щодо відданості України принципам верховенства права та своїм міжнародним зобов’язанням», – наголошується у заяві.
Нагадаємо:
- 24 червня 2025 року Конкурсна комісія обрала директором БЕБ Олександра Цивінського, який зараз очолює підрозділ детективів у Другому Головному управлінні НАБУ. За нього проголосували міжнародні члени комісії, проте не підтримали представники від України. Проте 7 липня стало відомо, що уряд вирішив відхилити його кандидатуру та рекомендував комісії подати знову «не більше двох кандидатур».
- Конкурсна комісія з відбору директора БЕБ заявила, що досі не отримала офіційного повідомлення Кабміну та чекає на нього. Антикорупційні експерти вказують, що законодавство не передбачає відмови уряду у призначенні поданого Комісією кандидата, тому Кабмін порушив всі можливі норми.
- Голова антикорупційного Комітету Верховної Ради Анастасія Радіна заявила, що рішення КМУ не призначати керівником БЕБ Цивінського, кандидатуру якого рекомендувала Конкурсна комісія, є порушенням закону.