Велика палата Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі 9 липня оголосила рішення у міждержавній справі «Україна та Нідерланди проти Росії», у якому визнала Росію винною у збитті літака Boeing Малазійських авіаліній рейсу MH17 у 2014 році та в масових порушеннях прав людини на тимчасово окупованих територіях України.
Про це повідомляють Укрінформ та Маргарита Соколенко, Уповноважена у справах ЄСПЛ у Міністерстві юстиції України.
Як передає Укрінформ, Маттіас Гійомар, президент ЄСПЛ, оголосив, що, зокрема, у справі про збиття рейсу MH17 мали місце порушення статті 2 та 13. Суд також одноголосно постановив, що страждання родичів жертв MH17 підпадають під сферу застосування статті 3 Конвенції (заборона нелюдського або принизливого поводження). В інших заявах були визнанні порушення Європейської конвенції з прав людини, зокрема статей 2-5, 8–11, 13 і 14 – право на життя, заборона тортур, свободи слова, мирних зібрань, свобода совісті та низки інших.
Ця справа обʼєднує чотири заяви та охоплює події на сході України за участю проросійських сепаратистів, що розпочались у 2014 році, включно зі збиттям літака рейсу MH17 авіакомпанії Malaysia Airlines, а також з вторгненням російських військ на територію України з 2022 року.
В свою чергу Маргарита Соколенко написала у Facebook, що 9 липня 2025 року «увійде в нашу памʼятать як день чергового юридичного розносу та таскання Росіі в ЄСПЛ».
«Це було найдовше оголошення рішення! Кілька хвилин тому ЄСПЛ публічно оголосив без перебільшення безпрецедентне рішення у справі Україна та Нідерланди проти Росії» (№№ 8019/16, 43800/14, 28525/20 та 11055/22). Справа стосується скарг Уряду України на існування «адміністративної практики» порушень Росією прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей з 2014 року та в ході повномасштабного вторгнення РФ. Рішення проривне, більшість скарг України були задоволено», – зазначила Соколенко.
Вона також вказала на ключові аспекти рішення ЄСПЛ, яке займає майже 500 сторінок.
«Отже, ЄСПЛ вказав на:
– безпрецедентний характер та звʼязок з загальним контекстом збройної агресії проти нашої держави;
– рф веде кампанію на знищення нашої держави як такої і як субʼєкта міжнародного права, який не має права на існування;
– несумісність режиму рф з засадами існування держав Ради Європи.
За такі висновки міжнародного судового органу, які вже важливими не тільки для України, а й інших країн, ми дуже боролись в цьому процесі!
Перелік визнаних порушень прав людини теж чималий, поки відзначу кілька з них:
– викрадення, незаконні арешти та полон цивільного населення та жорстоке поводження та катування цивільних полонених та українських військовополонених;
– політика на масову депортацію та українського населення з окупованих територій;
– викрадення та депортація українських дітей;
– систематичне придушення використання української мови;
– Порушення прав родичів загиблих в результаті збиття літака МН17.
Лише ці висновки як ніщо говорить про те, що правда та справедливість перемагає будь-яку пропаганду», – наголосила Уповноважена у справах ЄСПЛ у Мінюсті України.
Вона також додала, що 9 липня 2025 року «важливий день в історії України та представництва нашої держави у ЄСПЛ з моменту ратифікації Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод».
Як повідомлялось, у січні 2022 року ЄСПЛ почав слухання у справі Україна та Нідерланди проти Росії щодо агресії на Донбасі.
Нагадаємо:
- 7 липня 2014 року в Донецькій області поруч із селищем Шахтарськ в зоні бойових дій було збито Боїнг-777 «Малайзійських авіалііній», що слідував рейсом MH17 «Амстердам-Куала-Лумпур». Всі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.
- В травні 2018 року експерти спільної слідчої групи оголосили, що дійшли до висновку про те, що пасажирський лайнер рейсу МН17 збила ракета, випущена зенітно-ракетним комплексом Бук 53-й бригади ППО російської армії , який був доставлений на захоплену територію України з Курська.
- У міжнародної Спільної слідчої групи (JIT) є очевидець запуску ракети, яка збила малайзійський Boeing-777 рейсу MH17 в небі над Донбасом 17 липня 2014 року, заявив керівник слідчої групи Фред Вестербеке.
- Спільна слідча група (JIT), яка розслідує катастрофу рейсу MH17, звернулася до російських військових з міста Курськ з проханням поділитися інформацією про розрахунок зенітно-ракетного комплексу «Бук», який збив літак.
- 17 листопада 2022 роу у Нідерландах Окружний суд Гааги оголосив рішення у справі про збиття літака Boeing-777 рейсу MH17 авіакомпанії Malaysia Airlines у небі над Донбасом 17 липня 2014 року. Суд підтвердив, що літак «Малайзійських авіаліній» був збитий із зенітно-ракетного комплексу «Бук» в районі смт Первомайське, розташованого на підконтрольній бойовикам території Донбасу.