Політв’язню Андрію Коломійцю, якого після відбуття десяти років незаконного ув’язнення та піврічного утримання у депортаційному центрі Росія депортувала до грузинського пункту пропуску, вже оформили необхідні українські документи для перетину кордону з Грузією та повернення в Україну.
Про це телеканалу «Суспільне Крим» повідомили в Міністерстві закордонних справ України. Отримання документів також підтвердив сам Андрій Коломієць.
«Посольства України в Грузії та Молдові вже активно працюють над тим, щоб організувати безперешкодний транзит для повернення громадянина України Андрія Коломійця найближчим часом», – зазначили у МЗС.
8 липня стало відомо, що активіста Євромайдану, політв’язня Андрія Коломійця утримують на пункті контролю Верхній Ларс на російсько-грузинському кордоні, в Північній Осетії. Про це «Суспільному Крим» розповіла його дружина – Галина Коломієць.
Сам Андрій Коломієць повідомив «Суспільному Крим», що на той момент перебував на грузинському кордоні вже понад дві доби. Він поскаржився на нелюдські умови утримання в буферній зоні.
«Ми в підвалі. Це як підвал на вокзалі – нічого немає, на підлозі плитка. Стіни, як у погребі десь у селі. Душно, немає вентиляції. Вийти на свіже повітря не можна», – розповів політв’язень.
Нагадаємо:
- 15 травня 2015 року в Кабардино-Балкарії (РФ) з порушенням процесуальних норм був заарештований громадянин України, житель Київської області, 1993 р.н. Андрій Коломієць. Його вивезли в окупований Крим, і з 13 серпня 2015 року він перебував у СІЗО Сімферополя. Коломієць повідомляв правозахисникам, що до нього застосовувалися тортури на Північному Кавказі відразу поле затримання.
- Коломієць, обвинувачувався «прокуратурою Республіки Крим» нібито в замаху на вбивство двох колишніх співробітників «Беркута» під час Революції Переваги в Києві. Йому інкримінували кілька статей Кримінального кодексу РФ: ст. 105 (вбивство двох і більше осіб (незавершене)), ст. 228 (зберігання наркотичних засобів), ст. 30 (замах на злочин).
- 10 червня 2016 року «Київський районний суд» Сімферополя засудив Коломійця до 10 років позбавлення волі. 27 жовтня так званий «Верховний суд РК» не задовольнив апеляційну скаргу на вирок Коломійцю. 22 листопада 2016 року Коломійця перевезли для відбування покарання в колонію суворого режиму ІК-14 в Краснодарі.
- В квітні 2017 року Коломієць подав скаргу на РФ до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
- Коломійця кілька разів поміщали в штрафний ізолятор. У колонії його принижували і залучали до важкої фізичної праці. У Коломійця погіршився стан здоров’я, проте необхідну медичну допомогу йому не надавали.
- У січні 2025 року Андрій Коломієць вийшов на свободу з російської колонії після 10 років увʼязнення, проте утримувався у депортаційному центрі у Краснодарському краї.