Міжнародний фонд “Відродження” закликає скасувати закон, який підпорядковує антикорупційні органи НАБУ і САП генеральному прокурору.
“Ми вважаємо ухвалення Верховною Радою України законопроєкту 12414 та підписання його президентом України критичною помилкою, що ставить під сумнів подальшу боротьбу з корупцією в Україні та шлях нашої країни до ЄС… Ми закликаємо скасувати цей закон, повернути НАБУ і САП їхню незалежність та зупинити будь-які спроби послаблення демократії в Україні”, – йдеться у повідомленні.
У фонді назвали прийняття цього закону ударом по незалежності антикорупційних органів.
І зазначили, що він може стати першим кроком на шляху демонтажу демократичних інституцій в Україні, які стали одним з надбань Революції Гідності: “Це наближає нас до авторитарного ворога, проти якого ми боремося і в боротьбі з яким так багато українців віддали свої життя”.
Міжнародний фонд “Відродження” – одна з найбільших українських благодійних фундацій, що з 1990-го року розбудовує в Україні відкрите суспільство. Фонд заснований філантропом Джоржем Соросом і є частиною міжнародної мережі Фундацій Відкритого Суспільства (Open Society Foundations).
Народна депутатка Інна Совсун заявила, що її команда підготувала новий законопроєкт для скасування змін у законі №12414, який фактично обмежує незалежність НАБУ і САП. Вона закликала нардепів підписати його.
На сайті Верховної Ради ввечері 22 липня з’явилася інформація, що президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12414, який нівелює незалежність Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Наразі вказано, що президент Зеленський підписав документ.
Як розповів депутат Ярослав Железняк, закон вже опублікували у парламентській газеті «Голос України», тож він набирає чинності вже 23 липня.
У Києві, Львові, Дніпрі, Одесі та інших містах України пройшли акції протесту проти ухваленого 22 липня Верховною Радою законопроєкту №12414, який нівелює незалежність Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Нагадаємо:
- 22 липня 2025 року Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт №12414, окремі пункти якого ліквідовують незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП та підпорядковують їхню діяльність Генпрокурору. Директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП Олександр Клименко закликали президента Володимира Зеленського накласти вето на закон.
- Рух ЧЕСНО оприлюднив перелік народних депутатів, які підтримали законопроєкт №12414, що фактично обмежує незалежність НАБУ та САП. Серед них – нардепи-кримчани Мустафа Джемілєв та Таміла Ташева. У ЧЕСНО також вказали, що закон ухвалювали з порушенням регламенту.
- Єврокомісарка з питань розширення ЄС Марта Кос висловила серйозну стурбованість рішенням Верховної Ради ліквідувати гарантії незалежності НАБУ та САП, які важливі для шляху України до Євросоюзу, та назвала це «серйозним кроком назад», який підриває ключові антикорупційні запобіжники.