Президент Франції Емманюель Макрон та очільник Європейської ради Антоніу Кошта намагалися переконати українського президента Володимира Зеленського не підписувати закон про обмеження повноважень НАБУ і САП.
Про це пише Financial Times із посиланням на джерела.
За даними газети, Макрон та Кошта телефонували Зеленському 22 липня “в останній момент”, намагаючись відмовити його від цього кроку.
Посли країн G7 у Києві на зустрічі того ж дня з генпрокурором Русланом Кравченком і головою СБУ Василем Малюком теж закликали переглянути рішення.
Видання пише, що дипломатів протримали у закритій кімнаті без телефонів понад дві години — один з них назвав це спробою “заткнути їм рота” і не дати проінформувати свої уряди про стрімкий розвиток подій у Києві.
Крім того, нардеп зі “Слуги народу” анонімно розповів журналістам, як законодавців збирали на голосування за законопроєкт про обмеження повноважень НАБУ і САП.
За його словами, Офіс президента наказав нардепам терміново повернутися до столиці на позачергове засідання 22 липня. Депутатам зі “Слуги народу” повідомили, що “шеф” уважно стежить за ними та фіксує будь-який прояв опору.
Народна депутатка Інна Совсун заявила, що її команда підготувала новий законопроєкт для скасування змін у законі №12414, який фактично обмежує незалежність НАБУ і САП. Вона закликала нардепів підписати його.
На сайті Верховної Ради ввечері 22 липня з’явилася інформація, що президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12414, який нівелює незалежність Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Наразі вказано, що президент Зеленський підписав документ.
Як розповів депутат Ярослав Железняк, закон вже опублікували у парламентській газеті «Голос України», тож він набирає чинності вже 23 липня.
У Києві, Львові, Дніпрі, Одесі та інших містах України пройшли акції протесту проти ухваленого 22 липня Верховною Радою законопроєкту №12414, який нівелює незалежність Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Нагадаємо:
- 22 липня 2025 року Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт №12414, окремі пункти якого ліквідовують незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП та підпорядковують їхню діяльність Генпрокурору. Директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП Олександр Клименко закликали президента Володимира Зеленського накласти вето на закон.
- Рух ЧЕСНО оприлюднив перелік народних депутатів, які підтримали законопроєкт №12414, що фактично обмежує незалежність НАБУ та САП. Серед них – нардепи-кримчани Мустафа Джемілєв та Таміла Ташева. У ЧЕСНО також вказали, що закон ухвалювали з порушенням регламенту.
- Єврокомісарка з питань розширення ЄС Марта Кос висловила серйозну стурбованість рішенням Верховної Ради ліквідувати гарантії незалежності НАБУ та САП, які важливі для шляху України до Євросоюзу, та назвала це «серйозним кроком назад», який підриває ключові антикорупційні запобіжники.