Огляд найважливіших новин за тиждень, 3 – 9 червня 2024 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.
Херсонська область
33-річний Артем Ващенко з села Дар’ївка і 45-річна Інна Мамченко з Херсона добровільно погодились працювати тюремниками в окупаційному УСИН Херсонщини – «управлении службы исполнения наказаний». За скоєний злочин 30 травня Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області виніс їм заочні вироки: по 13 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
60-річна Ольга Полосухіна, яку росіяни 20 жовтня 2023 року призначили новою головою окупаційної адміністрації Іванівської селищної громади Генічеського району Херсонщини, отримала від СБУ заочну підозру в колабораційній діяльності.
***
Зменшити вирок 43-річній Тетяні Абрамович, голові окупаційної адміністрації села Дудчани Милівської громади Бериславського району Херсонщини з 8 до 5 років позбавлення волі у касаційній скарзі просив її захисник. Однак Верховний суд України не знайшов підстав для відкриття касаційного провадження.
***
Працівники органів місцевого самоврядування, закладів освіти, медицини і всіх бюджетних установ, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Херсонщини і за кордоном з 1 червня 2024 року більше не отримуватимуть заробітну плату.
***
Річний цикл після підриву російською армією греблі Каховської ГЕС дозволяє оцінити наслідки терористичного акту: деякі негативні прогнози не виправдались, але головні виклики попереду.
***
65-річна Наталія Крупа, вчителька української мови та літератури, депутатка Новотроїцької селищної ради Генічеського району Херсонщини від ОПЗЖ визнана винною в колабораційній діяльності. Жінка незаконно очолила захоплений ліцей №2 у селищі Сиваське і займалась російською пропагандою і мілітаризацією дітей. 6 червня Івано-Франківський міський суд виніс їй заочний вирок – 3 роки позбавлення волі.
***
21-річний Стєпан Суминін з російського Краснодара вранці 12 травня 2023 року скинув вибухівку з безпілотного літального апарату на двох цивільних жителів села Одрадокам’янка Тягинської громади Бериславського району Херсонщини. За скоєний злочин СБУ 8 червня заочно повідомила йому підозру в порушенні законів та звичаїв війни.
***
46-річний Олексій Фролов, депутат Скадовської міської ради від Партії місцевого самоврядування, екскерівник Скадовського центру фінансово-господарського обслуговування закладів та установ освіти підозрюється в колабораційній діяльності і державній зраді. За перехід на бік ворога і роботу заступником гауляйтера Скадовської громади йому світить довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
П’ять років позбавлення волі з іспитовим строком у 3 роки. Такий вирок отримав Володимир Звейко з селища Молодіжне Херсонської міської громади. Чоловік з січня по березень 2024 року передавав колезі і знайомій по телефону інформацію про переміщення військової техніки ЗСУ. Частину цієї інформації згодом передавали на тимчасово окуповану територію Херсонщини.
***
Юлія Приходько з села Новорайськ Бериславської громади Херсонщини визнана винною в колабораційній діяльності. Під час окупації села жінка працювала секретаркою у голови незаконної російської місцевої адміністрації Сергія Андрющенка. Великоолександрівський районний суд Херсонської області 31 травня виніс їй вирок: позбавлення права обіймати посади в органах влади протягом 10 років.
Запорізька область
Росія окупувала 30 відсотків туристичної галузі України. Азовське узбережжя, яке було популярним напрямком відпочинку для сімейного та внутрішнього туризму, повністю захоплене окупантами. Бази відпочинку частково розграбовані, частково зайняті російськими військовими. Як законні власники віджатого окупантами туристичного бізнесу готуються до відновлення діяльності після звільнення та чи є перспективи у курортного бізнесу на деокупованій території, в ефірі ІРС-Південь розповів Денис Катюха, голова ГО “Азовська гостинність”.
***
Депутати Запорізької міської ради прийняли рішення про продаж бронзової скульптури Владіміра Леніна, яка у 2016 була демонтована з пам’ятника біля Дніпровської ГЕС і з того часу знаходиться на балансі міста. Від 10 до 15 млн грн, які міська влада хоче отримати від продажу, планують використати на ремонт укриттів Запоріжжя.
***
Понад 3,7 тисяч споживачів у прифронтових населених пунктах Запорізької області залишаються без електроенергії протягом тривалого часу. Відновити постачання неможливо через постійні обстріли російських окупантів.
***
Правоохоронці повідомили про підозру 25 поліцейським-зрадникам, які пішли працювати на ворога та обійняли різні посади в незаконно створених силових структурах на окупованій території Запорізької області.
***
Комунарський районний суд Запоріжжя виніс рішення щодо фігуранта публікацій ЦЖР Павла Нетребка. До повномасштабного вторгнення був заступником голови Семенівської громади, очолив окупаційну адміністрацію Семенівки на Запоріжчині, сприяв встановленню окупаційного ладу, розпоряджався коштами та майном, брав участь в пропагндистських заходах. За колабораційну діяльність Нетребко отримав заочний вирок – дев’ять років позбавлення волі з конфіскацією.
***
Запорізький апеляційний суд залишив без змін вирок Антоніні Марцелєвій, вчительці з Мелітопольщини, яка запустила першу школу на ТОТ Запоріжчини за російською програмою та залякувала мешканців громади вилученням дітей з родини. Прокурор вимагав посилити покарання, адвокат – закрити провадження.
АР Крим і м.Севастополь
За процесуального керівництва прокуратури автономії повідомлено про підозру керівнику регіонального штабу «Юнармії» в окупованому Криму Сергію Гаврильчуку, який пропагував службу в збройних силах РФ серед українських дітей та молоді на півострові. Про Гаврильчука ЦЖР писав у розслідуванні «Готуйся вбивати або помирати за Росію. Мілітаризація дітей в окупованому Криму».
***
У Росії Четвертий касаційний суд загальної юрисдикції у Краснодарі 30 травня залишив чинним вирок викраденому ФСБ жителю Новоолексіївки на Херсонщині, кримському татарину Аппазу Куртамету, якого «суд» в окупованому Криму засудив до семи років позбавлення волі за обвинуваченням у нібито «фінансуванні» добровольчого батальйону «Крим».
***
Пам’ятний знак жертвам депортації у сквері біля залізничного вокзалу в окупованому Сімферополі через майже рік повернули на місце. Як повідомляв Центр журналістських розслідувань, його демонтували у липні 2023 року, під час реконструкції скверу.
***
Шевченківський районний суд Києва оголосив вирок колишньому начальнику Гагарінського РВ УМВС України в Севастополі, якого навесні 2014 року російські окупанти призначили начальником “Управління МВС РФ в Севастополі”. Його визнано винним у державній зраді та засуджено до 14 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
РФ продовжує облаштування кількох рівнів загороджень у Керченській протоці, які мають зупиняти атаки українських морських БпЛА на російські інфраструктурні об’єкти в окупованому Криму та в Краснодарському краї.

Сучасна захисна смуга в Керченській протоці і протичовновий, протикатерний, протиторпедний аналог першої половини XX сторіччя. Колаж: investigator.org.ua
Морські дрони Головного управляння розвідки вночі 6 червня в ході спецоперації знищили російський рейдовий буксир проекту 498 «Сатурн» в акваторії озера Панське на заході окупованого Криму.
45-річний Сурен Мкртчян, комбат «ДНР» і фігурант розслідувань ЦЖР, отримав від Національної поліції України підозру за жорстоке поводження з цивільним населенням. Слідчі інкримінують йому незаконне позбавлення волі і побиття мешканки села Дудчани Милівської громади Бериславського району Херсонщини 31 березня 2022 року.
***
Російські балкери FEDOR (IMO: 9431977) та MEZHDURECHENSK (IMO: 8948167) доставили у закритий порт Феодосії окупованого Криму понад 10 тисяч тонн ільменіту – сировини для титанового заводу в Армянську.
***
Подільський районний суд Києва оголосив вирок черговій колишній українській судді з Криму, яка з початком окупації півострова Росією перейшла на службу до незаконно створеного окупантами судового органу. До 13 років позбавлення волі за державну зраду засуджено екссуддю Джанкойського міськрайонного суду АРК.
***
У ніч проти суботи, 8 червня, в окупованому Криму лунали вибухи у районі Керчі та Севастополя.
***
«Госсовєт Криму» збирається розширити перелік об’єктів для «націоналізації» фізичних та юридичних осіб, «що здійснюють недружні дії щодо Росії».
***
«Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань), випуск від 6 червня 2024 року.
У цьому випуску маємо дві теми для детального експертного розбору.
З Катериною Яресько, розслідувачкою проекту SeaKrime центру «Миротворець» будемо говорити про незаконну перевалку зерна, ільменіту та інших вантажів у закритих кримських портах і про те, чого не вистачає західним санкціям, аби зупинити грубе порушення норм міжнародного морського права з боку росіян у Чорному та Азовському морях.
З Ігорем Пилипенком, професором Херсонського державного університету проаналізуємо наслідки підриву російськими військовими Каховської ГЕС та її греблі. 6 червня виповнюється рівно рік цьому воєнному злочину Росії на окупованій нею території України, що призвело до екологічного лиха, загибелі і зникнення безвісти десятків людей, втрати житла та іншого майна.