Як фермери відновлюють господарства на деокупованій Херсонщині, на Запоріжчині добробат Балицького розікрав гроші окупантів, у Криму ростуть ціни на бензин: огляд подій за тиждень

Південь
Колаж: investigator.org.ua

Огляд найважливіших новин за тиждень, 12 – 18 серпня 2024 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.

Херсонська область

З червня російські окупанти почали створювати на лівобережній Херсонщині органи «територіального громадського самоврядування». Наприкінці липня в Каховському районі затвердили межі 17 подібних місцевих утворень, більшість з яких отримали доволі специфічні назви. Таким чином росіяни намагаються ще більше контролювати тимчасово окуповані ними території не лише на рівні сіл і міст, а й кварталів і мікрорайонів. 

***
Служба безпеки України заочно повідомила про підозру 53-річній Світлані Остріковій, про яку писав ЦЖР. Жінка очолила окупаційну адміністрацію села Новософіївка Лазурненської громади Скадовського району Херсонщини, за що їй світить до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

***
Івано-Франківський міський суд 8 серпня визнав Вікторію Фрашко з села Новомиколаївка Високопільської громади Бериславського району Херсонщини винною в колабораційній діяльності. Жінка свою провину в проведенні для окупантів незаконного «референдуму» визнала повністю, тож суд погодився пом’якшити їй покарання.

***

Херсонський міський суд 8 серпня виніс вирок Михайлу Карпіченкову, який служив старшим офіцером відділу тилового забезпечення Регіонального управління морської охорони Адміністрації державної прикордонної служби України. У 2019 році він підписував недостовірні акти виконання будівельних робіт з реконструкції будівлі гуртожитку у селі Музиківка на Херсонщині. Через завищення вартості робіт державі тоді нанесли збитків майже в 1,8 млн. грн.

***
Служба безпеки України 13 серпня заочно повідомила про підозру в колабораційній діяльності 65-річному Василю Маліку, виконавчому директору і співвзасновнику ТОВ «Отрада-Агро» з Генічеського району Херсонщини. За незаконну реєстрацію підприємства в російському реєстрі юридичних осіб і системі Россільгоспнагляду «Цербер», ведення господарської діяльності у взаємодії з ворогом йому світить від трьох до п’яти років позбавлення волі.

***

42-річний Георгій Димченко, колишній завідувач амбулаторно-поліклінічного відділення Херсонського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом отримав від СБУ заочну підозру в колабораційній діяльності і пособництві ворогу. Чоловік очолив незаконно створений окупантами «Херсонский областной центр гигиены и эпидемиологии» і віджав санітарний автомобіль під час окупації Херсона.

***

65-річний Георгій Журавко, колишній гауляйтер м. Олешки на Херсонщині отримав чергову підозру – в пособництві державі-агресору. Йому інкримінують протиправні дії під час керівництва окупаційною адміністрацією і незаконне привласнення автомобіля, який є власністю комунального підприємства «Олешки».

Георгій Журавко, колаборант

Георгій Журавко, колаборант

***
31-річний Олег Шеремет і 57-річний Віктор Шолохов влітку 2022 року добровільно почали працювати тюремниками на окупантів у Херсоні. За цей злочин Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області заочно визнав їх винними в колабораційній діяльності. 

***

Держава «не бачить» цивільних полонених. З такою проблемою зіштовхуються колишні бранці російських окупантів. Їм доводиться місяцями доводити факт позбавлення волі внаслідок збройної агресії проти України. Отримання такого статусу дає право на виплату одноразової допомоги від держави в розмірі 100 тисяч гривень і в теорії також надання інших видів державної підтримки. Ці гроші для колишніх бранців з підірваним здоров’ям, поламаною психікою та купою інших проблем є далеко не зайвими. Херсонці, яким таки вдалось довести своє перебування в полоні, заснували благодійну організацію «Ми майбутнє України». Зараз ця спільнота об’єднує близько ста людей. Над чим працює організація і яку допомогу від неї можуть отримати колишні бранці окупантів – читайте в матеріалі Олега Батуріна.

Роман Баклажов і Микола Мегеря. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

Роман Баклажов і Микола Мегеря. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

***

Російські окупанти озвучили деталі, в чому саме обвинувачують дев’ятьох викрадених у 2022 році херсонців. Їм інкримінують участь у «терористичній спільноті» і «підготовці замаху» на керівництво окупаційної адміністрації області: Володимира Сальдо, згодом ліквідованих Олексія Ковальова і Кирила Стремоусова, Віталія Булюка і Ігоря Семенчева. Херсонці в російському суді свою вину не визнають і скаржаться на тортури.

***

Херсонська обласна прокуратура 15 серпня заочно повідомила підозру в порушенні законів та звичаїв війни гауляйтеру Херсонської області Володимиру Сальдо. Йому інкримінують підписання розпорядження про захоплення цивільного об’єкту – ПрАТ «Херсонський комбінат хлібопродуктів» і незаконне вивезення зерна в 2022 році.

***

Російським загарбникам так і не вдалося справитися з заповненням водою русла Каховського магістрального каналу – головного джерела зрошувальної води для лівобережної, нині тимчасово окупованої частини Херсонщини. В деяких його місцях залишки вологи перетворилися на невеликі болота, тож для поливу деяким аграріям окупанти дозволяють бурити свердловини.

***

Незаконно створений російськими окупантами «Херсонський обласний суд» виніс вирок громадянці України Ірині Горобцовій. Зі нібито «шпіонаж» її засуджено до 10 з половиною років позбавлення волі.

Ірина Горобцова, мешканка Херсону. Фото: Генеральна прокуратура РФ

***

Служба безпеки України 16 серпня заочно повідомила підозру в колабораційній діяльності 60-річному Володимиру Дрозду. Він очолив захоплену окупантами Чаплинську експлуатаційну дільницю басейнового управління водних ресурсів Херсонської області. 

***

СБУ назвала імена учасників агентурної мережі російських окупантів, знешкодженої на території Херсонської області. Зловмисники забезпечували ворога розвідданими і діяли під керівництвом посадовця окупаційного уряду. Українські правоохоронці затримали трьох інформаторів, ще трьом учасникам злочинної групи заочно повідомили про підозри в держзраді і умисних діях, вчинених з метою зміни держкордону України.

***

Росіяни грабували, катували і знущались над фермерами Херсонщини, але не змогли їх зламати. Вони не пішли на співпрацю, не погодились виїхати, а зараз попри обстріли та посуху відроджують знищені господарства. Для них слова «це моя земля і я її не віддам окупанту» це не пафос, а усвідомлене право власності і відчуття незалежності. Про це репортаж кореспондента ЦЖР Петра Коберника із херсонських полів і сіл, які вижили завдяки цим людям.

***

40-річний підприємець з Криму Володимир Тараненко і 63-річний Дмитро Булочнік, директор і власник ПП «Торгівельно-промислова фірма «Прибой» з Генічеська отримали від СБУ заочні підозри в колабораційній діяльності за ч.4 ст.111-1 КК України. Їм інкримінують постачання меблів і будівельних матеріалів для карально-репресивних структур окупантів на Херсонщині.

***

Колишній майстер з ремонту взуття, 48-річний херсонець Дмитро Таточенко влітку 2022 року добровільно перейшов на бік ворога і отримав посаду заступника начальника загону воєнізованої охорони в незаконно створеному окупантами підприємстві «Херсонская железная дорога». За цей злочин СБУ заочно повідомила йому підозру в колабораційній діяльності.

***

Шевченківський районний суд м. Чернівці 14 серпня виніс заочний вирок 35-річному мешканцю Херсона Олександру Волкову. Чоловіка визнано винним у колабораційній діяльності за проведення незаконного «референдуму» у вересні 2022 року.

***

Херсонський міський суд 5 серпня виніс вирок майору Віталію Максімчуку, який вимагав з військовослужбовців гроші за непритягнення їх до адміністративної відповідальності. Майор має сплатити штраф розміром 93,5 тис грн. і заплатити на користь держави 28,5 тис грн.

***

Запорізька область

Концерн “Міські теплові мережі” (МТМ)  Запоріжжя оголосив тендер на закупівлю трьох когенераційних установок. Це вже третя спроба придбати необхідне в умовах постійних російських атак на енергетичну інфраструктуру області обладнання. Першу закупівлю відмінив замовник, пропозиції учасників другої – відхилено через невідповідність тендерній документації. 

***

Росія продовжує насильницьку зміну демографічного складу окупованого півдня України. В останні дні прикриттям такої політики стала евакуація мешканців Курщини, яких збираються переселити на бази відпочинку окупованого Азовського узбережжя «від Бердянська до Кирилівки» на Запоріжчині. Надалі Росія тиснутиме на Україну та союзників, маніпулюючи, що цим людям нікуди повертатися, тому вони мають залишатися в місці «евакуації».

***

Колишній кишеньковий добробат гауляйтера Запоріжчини Євгена Балицького – підрозділ БАРС-32 (самоназва – «Батальйон імені П. А. Судоплатова») втрапив у скандал федерального рівня. Добровольці розбіглися, а розкрадання коштів та матеріалів на зведення оборонних споруд, що проводилися через однойменне «державне унітарне підприємство», розслідує Слідчий комітет РФ. Підрозділ намагається врятувати «сенатор» від ТОТ Запоріжчини Дмітрій Рогозін, який направив комбата зі своєї «бригади «Царские волки» керувати скандальним підрозділом. Подробиці – у матеріалі Центру журналістських розслідувань.

***

На початку серпня російські силовики повідомили відразу про дві фальсифіковані справи «терористів» з окупованої Запоріжчини. Мешканку Енергодара звинуватили в намаганні підірвати окупаційного керівника Запорізької АЕС, а двох чоловіків з Мелітополя – у нібито підриві трьох тепловозів в Мелітопольському депо.

***

Служба безпеки України повідомила чергову підозру у злочинах проти національної безпеки  – посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України та виправдовуванні збройної агресії рф – «рупору» російської пропаганди Володимиру Рогову.

Володимир Рогов. Фото: соцмережі

Володимир Рогов. Фото: соцмережі

***

Олександр Чубенко, мешканець Степанівки Першої Мелітопольського району, через свої підприємства володіє майже тисячою земельних ділянок сільгосппризначення та сонячною електростанцією. Слідчі Служби безпеки України Чубенка підозрюють у підтримці окупаційного режиму та передачі загарбникам матеріальних ресурсів.

***

Росіяни перетворили збір гуманітарної допомоги мешканцям Курської області на чергову пропагандистську акцію. Оскільки мешканці ТОТ Запорізької області не поспішають добровільно нести пожертви, окупаційні адміністрації залучають до збору бюджетників.

***

АР Крим та м.Севастополь

37-річний Ігор Ясінський, колишній начальник відділення групи піротехнічних робіт 2 частини аварійно-рятувальних робіт главку ДСНС в АР Крим в 2014 році перейшов на бік ворога і очолив аналогічне відділення окупаційної структури на півострові. За скоєний злочин СБУ заочно повідомила йому підозру в державній зраді.

***

Евеліна Кравченко, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця відділу археології раннього залізного віку Інституту археології НАН України, керівниця Інкерманської археологічної експедиції заявила, що від уряду України досі не надійшло адекватної реакції на незаконну варварську забудову окупантами території Херсонеського історико-археологічного заповідника в Севастополі, який є об’єктом культурної спадщини ЮНЕСКО. Вона також зазначила, що брехнею про нібито занедбаний стан Херсонеського історико-археологічного заповідника у Севастополі російські окупанти намагаються виправдати власні злочинні дії на території памʼятки, якы вони називають “відновленням”.

***

Прокуратура Автономної Республіки Крим та м.Севастополя скерувала до суду обвинувальний акт стосовно колишнього начальника Державної екологічної інспекції в АРК. Його обвинувачено у державній зраді. 

***

Росія використовує у тимчасово окупованому Криму п’ять аеродромів. Два з них було уражено Силами оборони, що звело їх діяльність до мінімуму. Про це повідомив речник Військово-Морських Сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.

***

Перебої з пальним в окупованому Криму трапляються регулярно. Цілий тиждень на багатьох АЗС не було найпопулярнішого – 95-го. Його наливали лише по талонах. А коли АІ-95 з’явився – шокував ціною. Найходовіший 95-й бензин у Сімферополі нині коштує майже 65 рублів. Це на 5 рублів дорожче, ніж рік тому, і на стільки ж дорожче, ніж, приміром, у Москві.

Ціни на пальне на АЗС окупованого Сімферополя, 13.08.2024. Фото: investigator.org.ua

***

До Верховної Ради поданий законопроєкт щодо відновлення органів публічної влади в деокупованому Криму та створення військової адміністрації республіканського рівня, яка має координувати роботу військових адміністрацій регіонів півострова. Згодом військові адміністрації будуть реорганізовані у військово-цивільні адміністрації.

***
Подільський районний суд Києва оголосив вирок колишньому депутату Верховної Ради Криму, який навесні 2014 року порушив присягу та підтримав окупацію Криму Росією. За інформацією Центру журналістських розслідувань, до 14 років позбавлення волі засуджено Костянтина Бахарєва, який під час окупації обійняв посаду «віцеспікера Госсовєта Криму», а нині є депутатом Держдуми Федеральних Зборів РФ.

***
Генерального директора медіахолдингу «Телерадиокомпания Крым» – найбільшого «кремлівського рупора» на окупованому півострові, засуджено на 12 років позбавлення волі. За інформацією Центру журналістських розслідувань, це Вадим Первих – директор юрособи ТРК «Крым». Про діяльність підозрюваного Первих та ще двох керівників і трьох кореспондентів  окупаційного телеканалу «Крым» із пропаганди війни і виправдання агресії РФ проти України ЦЖР розповів у розслідуванні минулого року. У грудні 2022 року за матеріалами розслідування ЦЖР прокуратура АРК відкрила кримінальне провадження.