Огляд найважливіших новин за тиждень, 9 – 15 вересня 2024 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.
Херсонська область
Росіяни тихенько звільнили колишнього комбатанта-зрадника Валерія Гаврилюка з посади першого заступника голови окупаційної адміністрації Каховки на Херсонщині. Замість нього вони призначили 55-річну Анжелу Андрющенко, підприємницю з чималими боргами з сусіднього Таврійська.
***
24-річний Андрій Починок з Берислава і 32-річний комбатант Євген Латишев з Харцизька Донецької області отримали від СБУ заочну підозру в порушенні законів та звичаїв війни. Чоловіки розграбували фермерське господарство в Бериславському районі Херсонщини під час його тимчасової окупації в 2022 році.
***
Російські окупанти відкрили незаконно створений дитячий садок у селі Преображенка Чаплинської громади Каховського району Херсонщини. Очолила його місцева колаборантка, 42-річна Нонна Дребенцова.
***
Окупанти тихенько змінили в. о. незаконного міністра курортів і туризму Херсонської області. Замість росіянина Сєргєя Ґрішина окупаційне відомство очолив інший росіянин, 45-річний Сєргєй Запускалов, який у 2003 році перебрався до України і займався бізнесом. Донедавна Запускалов працював першим заступником голови окупаційної адміністрації Каланчака і опікувався створенням у занедбаних росіянами Хорлах «курорту федерального значення».

Сєргєй Запускалов. Скріншот відео
***
Щойно Херсонщина поринає у сутінки, мобільні вогневі групи 126-ї бригади ТрО починають своє полювання за ударними дронами Shahed, якими російські війська атакують територію України. Складну і небезпечну нічну роботу українських воїнів показали журналісти медіа-центру «IPC-Південь».
***
Окупаційна прокуратура Криму заявила про передачу до незаконно створеного загарбниками «суду Херсонської області» справи викраденого росіянами 37-річного мешканця Нової Каховки Владислава Білого. Чоловіка обвинувачують в корегуванні ударів Збройних Сил України по місцях дислокації російських загарбників.
***
Російський «арбітражний суд Херсонської області» накрив шквал позовів від окупаційної прокуратури. Вона масово вимагає визнати недійсними договори про передачу в управління майна місцевих підприємств, віджатого гауляйтером області Володимиром Сальдом на свою та близького оточення користь, і компенсації ними багатомільйонних збитків. Однак майно повертатимуть не законним власникам, а у державну власність РФ, що ніяким чином не зупиняє дію воєнних злочинів і не відновлює справедливість. Центр журналістських розслідувань вивчив документи, що розглядаються «арбітражним судом», та розібрався у схемах, за якими окупанти і їхні посіпаки незаконно привласнювали майно громадян України та інших країн.

Вкрадений окупантами елеватор у селищі Сірогози Генічеського району, який належить холдингу «ОптімусАгро Трейд» з Дніпра. Фото: wikimapia.org
***
Окупанти відпустили свого поплічника, 46-річного Сергія Подмаску, мешканця селища Чаплинка на Херсонщині, депутата селищної ради від партії «Батьківщина». Подмаска понад місяць перебував на підвалі у росіян через вкрадене його тещею-колаборанткою Валентиною Максименко майно місцевого комунального підприємства.
***
Івано-Франківський міський суд визнав 27-річного Вадима Яковлева з Донецької області винним у державній зраді, колабораційній діяльності, участі у терористичній організації і в діяльності не передбаченого законом збройному формуванні. Він заочно засуджений до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Вадим Яковлев, колаборант. Фото: myrotvorets.center
***
Головне управління Національної поліції в Херсонській області заочно повідомило про підозри одинадцятьом російським поліцейським у жорстокому поводженні з цивільним населенням та інших порушеннях законів та звичаїв війни. Всі вони брали участь у викраденні, незаконному утримуванні і катуванні людей в захопленому ізоляторі тимчасового тримання в Херсоні на вулиці Теплоенергетиків, 3. За даними слідства, підозрювані незаконно утримували в неволі щонайменше 183 цивільних полонених.
***
Російські прокурори подали в «арбітражний суд» на ТОТ Херсонської області позови до ТОВ “Б-Агро” та так званого “міністерства” майнових та земельних відносин з вимогою повернути віджаті в українських компаній три елеватори та інші майнові комплекси і стягнути збитки, нанесені їхнім неправомірним використанням. При цьому окупаційна прокуратура вимагає повернути майно не його законним власникам, а у державну власність Російської Федерації. Засновником і керівником “Б-Агро” є 29-річний Віктор Булюк, старший син зрадника Віталія Булюка, який займає посаду першого заступника голови окупаційного уряду РФ в Херсонській області.

Зліва направо: Ігор Булюк та Віктор Булюк, колаборанти. 2021 р. Фото: khersonci.com.ua
***
Державне бюро розслідувань заочно повідомило про підозри в державній зраді шістьом співробітникам поліції Генічеського і Каховського районів Херсонської області, які в 2022 році перейшли на бік ворога. Всім їм світить довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
Служба безпеки України 20 вересня заочно повідомила про підозру в колабораційній діяльності 73-річному Віктору Саніну, голові окупаційної адміністрації Дмитрівського старостату Зеленопідської сільської громади на Херсонщині, про якого писав ЦЖР. Йому світить від п’яти до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
Херсонський міський суд 17 вересня виніс вирок капітану ЗСУ Юрію Цаларунзі, який вимагав з військовослужбовців гроші за непритягнення їх до адміністративної відповідальності. Він має сплатити штраф розміром 93,5 тисяч гривень і додатково 28,5 тис. грн, а внесену за нього заставу в сумі 514,7 тисяч гривень перерахують на підтримку ЗСУ. Нещодавно такий же вирок отримав поплічник капітана, майор ЗСУ Віталій Максімчук.
***
39-річний Євген Соболєв, мешканець Нової Каховки, колишній начальник херсонської «Північної виправної колонії №90» отримав від Державного бюро розслідувань третю підозру – в пособництві державі-агресору. Раніше суд заочно позбавив його довічно з конфіскацією майна за державну зраду.
***
56-летняя Наталья Чебота и 61-летняя Светлана Зырянова, бывшие сотрудницы Государственной налоговой службы Украины перешли на сторону врага и получили должности инспекторов оккупационной налоговой службы Херсонской области. За совершенное преступление им заочно сообщили о подозрении в коллаборационной деятельности. Им светит от 12 до 15 лет лишения свободы с конфискацией имущества.
***
Зареєстровані в російській юрисдикції ТОВ «Нордстелл» і «Континтенталь-Юг» звернулися до окупаційного «арбітражного суду» ТОТ Херсонщини з позовом до низки російських органів, вимагаючи скасування реєстрації в російському держреєстрі юросіб клона Херсонської обласної спілки споживчих товариств. Таким чином колаборанти намагаються повернути собі контроль над захопленим підприємством «Каховський ринок Херсонської облспоживспілки», на якому зусиллями окупантів уже двічі змінювалось «керівництво».
***
Запорізька область
“РЕСУРСІНВЕСТ-2015”, “ФЕРМАГРО”, “ФЕРМАГРО – 2023″, “САНФЛОРО ГРУП” – всі ці товариства з обмеженою відповідальністю об’єднує спільний власник, а два з них існують одночасно у двох юрисдикціях – українській і російській. Підприємства-клони виробляють сільгосптехніку – жниварки, беруть участь у сільгоспвиставках і реалізують свою продукцію у двох країнах. Бенефіціар цього бізнесу Роман Сергійович Ісаєв, за інформацією його заступниці в українській компанії, знаходиться в Польщі. Сам він теж каже, що за кордоном, але де – не уточнює. Джерела ЦЖР стверджують, що насправді він знаходиться у тимчасово окупованому Бердянську, звідки і керує всіма процесами. Та це й не так важливо в порівнянні з іншими даними, які ЦЖР отримав в процесі розслідування.

Колаж: investigator.org.ua
***
Україна вже є однією з найбільш замінованих країн Європи. Навіть на території, де не ведуться активні бойові дії, рятувальники щодня виявляють та знешкоджують десятки боєприпасів. Сапери ГУ ДСНС у Запорізькій області з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну знешкодили понад вісім тисяч боєприпасів.
***
Очільниця Кам’янка-Дніпровської школи-інтернату та ексдепутатка Запорізької обласної ради Ніна Гурська заочно засуджена Орджонікідзевським районним судом м.Запоріжжя до трьох років позбавлення волі за впровадження російських стандарти освіти та примус вчителів до співпраці з окупантами.
***
Миколу Будовського, який проживає в окупованій Старобогданівці, росіяни обвинуватили у намірі закласти вибухівку на маршруті руху колони ворожих військ. Окупаційний «суд» у Мелітополі засудив чоловіка до 18 років позбавлення волі та штрафу у 800 тисяч рублів.
***
АР Крим та м.Севастополь
Державне бюро розслідувань України повідомило Олександру Анікєєву, керівнику ТОВ “Управляющая компания “Южная”, що керує вкраденим Росією санаторієм “Золотий пляж” у Ялті, про підозру в фінансуванні дій з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади. З рахунків санаторію Анікєєв жертвував мільйони рублів на підтримку мілітарного фонду “Боевое братство “Ялта-Юг”.
***
44-річний Володимир Мар’їн з Феодосії, перебуваючи на службі в Збройних Силах України в 2014 році перейшов на бік ворога. У окупантів він «дослужився» до звання підполковника. За скоєний злочин Шевченківський районний суд Києва 9 вересня виніс йому обвинувальний вирок.

Офіцер-зрадник Володимир Мар’їн. Фото: скріншот відео
***
Степан Кіскін, «керівник ради» регіонального відділення соціалістичної політичної партії «Справедлива Росія – патріоти – за правду» засуджений до 8 років позбавлення волі за підтримку війни Росії проти України та заклики до насильницької зміни конституційного ладу та захоплення державної влади.
***
Фігурант «справи кримських мусульман» Олександр Сизиков, який має інвалідність по зору і якого 14 вересня російські поліцейські взяли під варту і відвезли у невідомому напрямку, утримується в ІТТ Бахчисараю. Раніше він був під домашнім арештом за місцем проживання в Бахчисарайському районі. У травні 2023 року російський суд засудив політв’язня до 17 років ув’язнення, а 13 вересня апеляційний суд затвердив цей вирок.
***
Текучка кадрів в окупованому Криму стала вже звичним явищем. Одного за одним тут міняють та тасують «міністрів» та «голів» усіляких відомств. «Госкомнац» Криму – не виключення. За 10 років окупації тут змінилось вже 5 «очільників». Але на цю посаду обов’язково призначають представників кримськотатарського народу, які погодились співпрацювати з окупантами. Центр журналістських розслідувань зібрав мінідосьє на кожного, хто в різні роки очолював «Госкомнац» окупованого Криму.
***
У Меджлісі кримськотатарського народу назвали «неприпустимою та цинічною» пропозицію міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського «передати Крим під мандат ООН з місією підготовки чесного референдуму після перевірки того, хто є законними жителями», та оцінили її як таку, що не відповідає інтересам ні України, ні кримських татар.
***
Окупаційна «влада» Севастополя виставила на аукціон кілька об’єктів, в яких до окупації півострова розташовувалась військова частина Севастопольського загону морської охорони Державної прикордонної служби України, захоплена російськими військовими в березні 2014 року.
***
На острові Тузла поруч з Керченським мостом росіяни встановлюють металеві вежі з платформами, на яких розміщують системи протиповітряної оборони (ППО) для захисту незаконно збудованого мосту через Керченську протоку. ЦЖР виявив дві такі башти із зенітними ракетно-гарматними комплексами (ЗРГК) «Панцирь-С1М», а також розвідав майданчик, де зберігаються ці та інші конструкції.