У Росії не вистачає коштів на утримання окупованих територій, а самі вони не заробляють. Численні місцеві підприємства, незаконно привласнені загарбниками та внесені до російського держреєстру, так і не стали прибутковими. На ТОТ Запоріжчини адміністрації затримують та скорочують зарплати працівникам комунальних підприємств та бюджетних закладів.
За минулий місяць у деяких муніципальних підприємствах люди отримали лише по 5 тисяч рублів, вижити на які неможливо, розповіли Центру журналістських розслідувань мешканці окупованої частини Запорізької області.
“За останній рік сума моєї зарплатні зменшилася удвічі. Не витримала і запитала в бухгалтерії, що відбувається, мені відповіли, що зараз “сложное время”, і платити надбавки немає чим. А от як жити на 12 тисяч рублів на місяць – не сказали”, – розповідає мешканка ТОТ Запоріжчини.
Жінка працює санітаркою в одній з сільських лікарень. На початку окупації зарплата молодшого та середнього медперсоналу могла сягати 30 тисяч рублів. Знижуватися почала з середини 2023 року – спочатку до 20 тисяч, а тепер і до 15-12 тисяч рублів.
На затримку та зменшення зарплат скаржаться і працівники комунальних підприємств Мелітопольського району: “Вимог багато, виконуємо дві роботи – за двірників і різноробочих. А зарплат немає. Як людині жити? Інших доходів я не маю”.
Жінка, яка погодилась на розмову з ЦЖР, працює в одному з муніципальних підприємств Мелітопольщини. Вже три місяці отримує лише половину зарплатні і зізнається, що рятується тим, що має власний город.
Мешканці ТОТ публікують свої скарги на заболргованість в коментарях Телеграм-каналу Андрія Сігути, окупаційного очільника Мелітопольського району .
“Працюю різноробочим в МУП “Жилсервіс” с. Фруктове, два місяці не отримую зарплату, зараз у відпустці відпускних теж немає”.
“Така ж ситуація. За серпень тільки заплатили 5 тисяч рублів”.
“Куди потрібно звернутися щодо невиплати заробітної плати? Син працював на демонтажі старої покрівлі з 1 травня 2024 року до 30 травня 2024 року. Зарплату не віддали в повному обсязі”
Безумовним рекордсменом по кількості скарг на затримку та невиплату зарплат є “Державне унітарне підприємство “Государственный зерновой оператор”, створене Росією для управління експропрійованими аграрними підприємствами – елеваторами, хлібозаводами, портовю інфраструктурою – та вивезенням краденого або за безцінь скупленого зерна.
За даними сервісу “Электронное правосудие”, станом на жовтень 2024 року відносно “ГЗО” в так званому “арбітражному суді в Запорізької області” відкрито 5 виконавчих проваджень щодо заборгованості аграрним підприємствам за поставлену продукцію на загальну суму 58 млн рублів. Загалом же в судах було розглянуто 32 позови на понад 670 млн рублів.
Мешканці окупованої Мелітопольщини в коментарях Телеграм-каналу очільника окупаційної адміністрації слів щодо роботи “ГЗО” не підбирають:
“ГЗО” взагалі розігнати всіх нахрен треба. Урожай зібрали, а грошей на зарплату немає. Як людям жити!”
“У ГЗО” така ж проблема із зарплатами. Я взагалі не розумію, що робить влада. Нам ще навіть не повернули старий борг, хоча людина судиться з ними вже довгий час, а тут уже новий утворився. Прокуратура взагалі не допомагає, а в міністерстві праці замість допомоги – просто відписка що ДП “ДГ” (Держпідприємство “Дослідне господарство”, віджате майно якого захопило “ГЗО” – ред.) не існує. Хоча борг утворився відразу ж після “референдуму”. Я вже сюди не раз писав про цю проблему, але ніхто нічого не робить абсолютно”.
Окупаційна “прокуратура” РФ на ТОТ Запорізької області повідомляла, що у період з липня по серпень 2024 року “МУП «Бердянськводоканал» заборгував своїм працівникам 42,9 млн рублів. І відзвітували – після звернення громадян борги погасили.
Разом з тим, як розповідають ЦЖР мешканці окупованої частини області, людям, які звернулися в російську прокуратуру зі скаргами щодо невиплати зарплати, заборгованість гасять, однак відразу після цього їм повідомляють про звільнення.