Огляд найважливіших новин за тиждень, 4 – 10 листопада 2024 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.
Херсонська область
66-річний Віктор Дзяткевич, депутат Мирненської селищної ради Скадовського району Херсонщини, керівник АТ «Червоний Чабан», керівник і співвласник ПрАТ «АПО «Красний Чабан» разом зі своєю дружиною і партнеркою по бізнесу Ларисою Дзяткевич стали співзасновниками місцевої релігійної організації Російської православної церкви (далі – РПЦ). Вони отримали російські паспорти і ще торік незаконно зареєстрували свій бізнес у російській юрисдикції.
***
55-річна Ірина Махньова, продавчиня взуття, яку російські окупанти в 2022 році вигнали з посади начальниці створеного ними відділу освіти в Каховці, очолила філію російського пропагандистського товариства «Знание» в Херсонській області.
***
У Херсоні продовжується будівництво двох підземних шкіл попри протести місцевих мешканців та російські обстріли. При цьому підрядники, які займаються цими будівництвами, мають зв’язок з представниками міської влади.
***
48-річному Дмитру Мещерякову, призначеному російськими окупантами «директору» захопленого біосферного заповідника «Асканія-Нова» імені Ф. Фальц-Фейна Національної академії аграрних наук України Національна поліція України заочно повідомила про підозру в порушенні законів та звичаїв війни. Йому інкримінують вивезення 1 грудня 2023 року восьми тварин – про цей випадок писав ЦЖР.
***
41-річний Павло Філіпчук з Каховки на Херсонщині заочно визнаний винним у державній зраді і колабораційній діяльності. Як з’ясувалось у суді, він був дуже засмучений після свого програшу на виборах міського голови Каховки у 2020 році, після чого відправився до Росії, де його завербували для підривної діяльності в Україні.
***
73-річний Олександр Дюкар поширював на своїй сторінці у забороненій в Україні соцмережі проросійську пропаганду. За це Херсонський міський суд 30 жовтня виніс йому вирок – п’ять років позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання з іспитовим строком три роки.
***
52-річний Геннадій Малюков з Генічеська, колишній начальник окупаційної місцевої поліції, визнаний винним у публічному використанні і поширенні забороненої російської комуністичної символіки. 5 листопада Херсонський міський суд виніс йому заочний вирок. Про злочини Малюкова багато писав телеграм-канал Генічеськ UA.
***
38-річний херсонець Назарій Ковальчук у травні 2022 року представив свого колегу по ТОВ «Херсонавтотранс» Юрія Турульова гауляйтером села Чорнобаївка Херсонського району. За цей та інші злочини Офіс генерального прокурора заочно повідомив йому про підозру в пособництві РФ.
***
31-річна Анжела Аблялімова з села Борозенське Бериславського району Херсонщини добровільно працювала на ворога секретарем в місцевій окупаційній адміністрації і проводила незаконний референдум. Шевченківський районний суд Чернівців 4 листопада заочно визнав її винною в державній зраді і колабораційній діяльності.
***
33-річний херсонець Владислав Соболевський добровільно працював в окупаційному експертно-криміналістичному центрі Херсонщини. За скоєний злочин Херсонський міський суд 4 листопада заочно визнав його винним у колабораційній діяльності.
***
43-річний Дмитро Драголюбов з Донецька допомагав російським загарбникам красти і вивозити до Криму і РФ металобрухт з Херсонської області. За скоєний злочин Національна поліція заочно повідомила йому про підозру в пособництві ворогу.
***
50-річний Олексій Ванін, затриманий експосадовець Херсонської обласної військової адміністрації визнаний винним у колабораційній діяльності. Під час окупації Херсона він працював на ворога старшим експертом відділення бухгалтерських та фінансово-аналітичних експертиз незаконного експертно-криміналістичного центру «Министерства внутренних дел».
***
На тимчасово окупованих територіях Херсонщини росіяни почали руйнувати надгробки на могилах воїнів ЗСУ, які загинули на сході України під час проведення АТО/ООС. Першою сплюндрованою могилою стало поховання Валерія Чуприни в селі Костогризове Олешківської громади. Тригером стало те, що українського захисника було поховано поблизу меморіалу солдатам, які загинули в часи Другої світової війни.
***
74-річний Володимир Ганжа, один із найбагатших латифундистів Херсонщини, директор і власник агрофірми «Сиваш», власник цілого парку спецтехніки для елітного полювання, володар державної нагороди – медалі «За працю і звитягу», депутат Новотроїцької селищної ради від «ОПЗЖ» заочно визнаний винним у пособництві ворогу.
***
Центр журналістських розслідувань відслідкував маршрути, якими російські далекобійники вивозять зерно цьогорічного врожаю – з віджатого відомого аграрного господарства на Херсонщині і до «Новороссийского комбината хлебопродуктов», що належить банку «ВТБ».
***
30-річна херсонка Юлія Угрюмова добровільно перейшла на бік ворога і з 2022 року працює в окупаційному «УСИН» – управлінні служби виконання покарань по Херсонській області. За скоєний злочин Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області 5 листопада заочно визнав її винною в колабораційній діяльності.
***
Запорізька область
5 листопада внаслідок ракетної атаки росіян на Запоріжжя шість людей загинуло, ще дев’ять – поранені. На місці влучання сталася пожежа. Пошкоджено інфраструктурний об’єкт.
***
«Роскадастр» розпочав масштабну «інвентаризацію» – чергову спробу обліку та легалізації віджатої нерухомості у Запорізькій області. Попереджають про «обстеження території та аналіз документів», а експропрійоване раніше житло вже розпочали продавати за договорами іпотеки, претендувати на які можуть учасники «СВО», силовики та співробітники окупаційних установ РФ.
***
Комунарський районний суд Запоріжжя визнав винним у колабораційній діяльності Євгена Горлачова, колишнього нацгвардійця, реконструктора, який пішов служити до створеного окупантами незаконного збройного формування «Батальйон Судоплатова», про що писав ЦЖР. Колаборанта заочно засудили до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
7 листопада війська РФ атакували Запоріжжя керованими авіабомбами. Внаслідок атаки зруйновані багатоповерхівка та приватні будинки, пошкоджений медичний заклад. Загинули 10 людей, ще 41 – поранені.
***
У Заводському районному суді Запоріжжя розпочався процес над військовим РФ Дмитром Курашовим, якого обвинувачують у розстрілі українського військовополоненого Віталія Годнюка. На початку 2024 року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше суди розглядали такі справи лише заочно. На досудовому етапі Курашов заперечував, що розстріляв Годнюка. На засіданні визнав провину, але згодом знову заявив про невинуватість.
***
АР Крим та м.Севастополь
Шевченківський районний суд Києва виніс вирок ексберкутівцю Володимиру Суходольському, який у вересні 2016 року жорстоко побив українського активіста Ігоря Мовенка через українську символіку на велосипеді. За умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень та незаконне позбавлення волі Суходольського засуджено до 8 років увʼязнення.
***
Прокуратура Автономної Республіки Крим та м.Севастополя скерувала до суду обвинувальний акт щодо окупаційної «заступниці міністра праці та соціального захисту Республіки Крим», її обвинувачено у державній зраді. За інформацією Центру журналістських розслідувань, йдеться про Тетяну Гуділко.
***
Прокуратура Автономної Республіки Крим та м.Севастополя скерувала до суду обвинувальний акт щодо учасника незаконного збройного формування «Самооборони Криму», який навесні 2014 року брав участь у захопленні військової частини Збройних сил України на території Криму. За інформацією Центру журналітських розслідувань, судитимуть Слєпініна Олександра Вікторовича.
***
Вищий суд Праги збільшив з 5 до 10 років ув’язнення заочний вирок фігуранту розслідування ЦЖР росіянину Олександру Франчетті за створення організованого злочинного угруповання, яке брало участь в окупації Криму у 2014 році. Суд задовольнив апеляцію прокуратури, яка вимагала збільшення вироку для росіянина. Він також підлягає безстроковій депортації з Чехії, якщо його заарештують і передадуть для відбування покарання. Навесні 2023 року Франчетті звільнили з-під варти і йому вдалося втекти з Чехії до тимчасово окупованого Криму. Натепер місце перебування Франчетті не відоме.
***
Українські правозахисники закликали міжнародні організації та уряди іноземних держав засудити переслідування адвокатів Лілі Гемеджи та Рустема Кямілєва в окупованому Криму, а також запровадити санкції стосовно осіб, відповідальних за грубі порушення прав людини на півострові.
***
39-річна підприємиця з Криму Ганна Парубіна заочно визнана винною в колабораційній діяльності. За незаконне вивезення п’ятисот дітей з тимчасово окупованих територій України їй винесли вирок – три роки позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
***
44-річний підприємець з Криму Сергій Білоцерковець незаконно поставляв меблі окупаційним установам на півострові. За цей злочин СБУ заочно повідомила йому про підозру в колабораційній діяльності.