З початку року росіяни майже вдвічі збільшили кількість людей, яких визнають терористами та екстремістами та вносять до відповідного переліку Росфинмониторинга. Значна частина переліку – це українці, викрадені на окупованих росією територіях. З вересня 2024 року 17 мешканців Запорізької області внесені до переліку терористів та екстремістів.
Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на перелік Росфинмониторинга.
16 громадян України, один росіянин та міфічна «терористична спільнота ГУР» із Запорізької області внесені до переліку Росфинмониторинга з 1 вересня 2024 року.
До реєстру «терористів та екстремістів» внесено 49-річну Оксану Павленко з Мелітополя. Південний окружний військовий суд РФ засудив її до 5,5 років колонії загального режиму у справі про виправдання тероризму (ч.2 ст.205.2 КК РФ).
У травні 2024 року жінка нібито залишила коментар, що «закликає масово підпалювати російські військові об’єкти і знищувати громадян Росії».
За коментар в соцмережі російські силовики затримали і мешканця Кам’янка-Дніпровської 20-річного Руслана Сироту. Хлопець нібито прокоментував замах на екс-голову окупаційної адміністрації селища Якимівка Максима Зубарєва: «Яка ж чудова новина, потрібно випити за це. Слава Україні! Слава Українській нації і п**дець Російській Федерації». 27 червня 2024 року Південний окружний військовий суд РФ визнав Руслана Сироту винуватим у виправданні тероризму.
Додано до переліку Росфинмониторинга і мешканку села Семенівка Мелітопольського району Оксану Бойко. Раніше Південний окружний військовий суд засудив її до штрафу в півмільйона рублів за пости в соцмережі, які нібито «мають ознаки протидії діям РФ».
Мешканку окупованого Енергодара Тетяну Ключко, як повідомляв ЦЖР, Південний окружний військовий суд засудив до 12 років колонії за повністю сфальсифікованою справою про нібито підготовку теракту проти одного з керівників окупаційної адміністрації.
Також в переліку Росфинмониторинга зʼявились Павло Кишинець та Абакар Ісаєв. Павла Кишинця з Костянтинівки росіяни внесли до переліку терористів та екстремістів «за планування заворушень». Під час допитів росіяни вибили з нього прізвища «співучасників», зокрема, і громадянина РФ із Дагестана Абакара Ісаєва, який до повномасштабного вторгнення жив у Мелітополі.
Додані до переліку «терористів і екстремістів» мешканці окупованого Бердянська Ігор Норенко (10.09.1972 р.н), Віталій Романченко (15.96.1989 р.н.) та Сергій Москаленко (26.11.1990 р.н.), а також мешканець с.Нововасилівка Бердянського району Віталій Іванісов (18.05.1999 р.н.).
Також в перелік додані: викрадений в квітні 2022 року упорядник вагонного депо Сергій Гришин з Мелітополя, підприємець Євген Меркуль з Василівки, Денис Цурканенко з Костянтинівки Мелітопольського району та Євген Капустін з Ланкового колишнього Чернігівського тепер Бердянського району.
До переліку Росфинмониторинга додані й мешканці неокупованої території Запорізької області Роман Чижиков, Володимир Кузнєцов та Олександр Сабадаш.
У відкритих джерелах інформації про те, в чому їх обвинувачують в Росії, знайти не вдалося.
Окремо до бази «терористів та екстремістів» внесена «Терористична спільнота, створена співробітниками ГУР МО України, що діяла на території Енергодару».
Довідково: Федеральна служба з фінансового моніторингу (Росфинмониторинг ) адмініструє базу даних організацій і фізичних осіб, щодо яких нібито є відомості про їхню причетність до екстремістської діяльності або тероризму. До початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну до переліку в середньому додавали близько 20 осіб на тиждень нібито причетних до терористичної діяльності. У 2024 році цей показник зріс більш як удвічі – 41 особа в середньому додається до переліку щотижня. Значну частину переліку тепер складають українці, в більшості – викрадені на окупованих РФ територіях України, щодо яких ФСБ фальсифіковані справи про «тероризм».
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter