Близько 4% населення прифронтових територій Запоріжчини відмовляються від евакуації. Живуть під обстрілами без світла, води і газу.

Південь
Прифронтові села зруйновані внаслідок постійних ворожих обстрілів. Фото Телеграм-канал Іван Федоров
Прифронтові села зруйновані внаслідок постійних ворожих обстрілів. Фото: телеграм-канал Іван Федоров

У населених пунктах Запорізької області, що знаходяться у 20-кілометровій зоні від лінії фронту, залишилося до чотирьох відсотків мешканців. Вони живуть без електроенергії та води, ворог регулярно обстрілює їхні домівки та влаштовує “сафарі” на цивільних за допомогою FPV-дронів, проте люди відмовляються виїжджати з небезпечної зони. 

Як виживають люди неподалік лінії фронту під час онлайн-конференції ІРС Південь розповів речник Запорізької ОВА Олександр Коваленко.

За даними Запорізької обласної військової адміністрації, на прифронтових територіях протягом тривалого часу без електроенергії залишається 51 населений пункт (понад 3,7 тисяч абонентів), ще 40 – без газопостачання і 14 – без води.

“У 10-20 кілометровій зоні ведення бойових дій залишились до чотирьох відсотків населення. Так, в Оріхові до повномасштабного вторгнення мешкало 14 тисяч осіб, зараз залишилось 600. Така ж ситуація і по інших населених пунктах”, – повідомив Олександр Коваленко.

Значна частина будинків у прифронтовій зоні зруйнована, ворог щодоби обстрілює їх по 300 – 500 разів, влаштовуючи полювання на цивільних за допомогою FPV-дронів.

27 листопада FPV-дрони атакували  автомобіль, який доставляє хліб у прифронтові села, та авто з двома цивільними чоловіками, які рухалися дорогою у Василівському районі. Водії та пасажири з травмами доставлені в лікарню.

30 листопада від удару FPV–дрона постраждав чоловік у  Малій Токмачці, його доправили до лікарні з осколковими пораненнями.

Попри загрозу для життя люди з прифронтових сіл відмовляються звідти  виїжджати. 

За словами Олександра Коваленка, щотижня з евакуаційними групами Нацполіції виїжджають по 5-10 осіб, зазвичай, це люди, які потребують медичної допомоги, або чиї будинки окупанти вже зруйнували вщент. 

Центрами прифронтових сіл стають Пункти незламності, де можна отримати гуманітарну допомогу, заряджати гаджети та поспілкуватися з односельцями. 

Мешканцям також надають допомогу міжнародні організації. Напередодні зими, за словами Олександра Коваленка, за рахунок коштів УВКБ ООН шести тисячам мешканців, які перебувають в 10-кілометровій зоні від лінії зіткнення, нараховано одноразову грошову допомогу в 21 тисячу гривень на придбання твердого пічного побутового палива.