Огляд найважливіших новин за тиждень, 24 – 30 березня 2025 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.
Херсонська область
61-річний колаборант Володимир Леонтьєв, колишній голова окупаційної адміністрації Каховського району і Нової Каховки в березні 2022 року віддав наказ російським військовим викрасти і катувати міського голову Берислава Олександра Шаповалова. За скоєний злочин Нововоронцовський районний суд 19 березня заочно визнав Леонтьєва винним у порушенні законів та звичаїв війни. Рік тому його судили за викрадення Олега Батуріна, журналіста з Каховки, Миколи Різака, міського голови Таврійська і Дмитра Васильєва, секретаря Новокаховської міської ради. Вирок – 15 років позбавлення волі.
***
40-річна Наталія Циба, директорка Рівненського ліцею Генічеської міської громади на Херсонщині, заочно визнана винною в колабораційній діяльності. Вона очолила незаконно створену російськими загарбниками «Ровненскую школу» і примушувала освітян працювати на ворога. Першим про її злочин повідомляв телеграм-канал Генічеськ UA.

Наталія Циба, колаборантка.
***
Безробітна Тетяна Мінза з Херсона в 2022 році незаконно заступила на посаду заступниці директора захопленого росіянами виноробного комунального підприємства «Агрофірма радгосп «Білозерський» на Херсонщині. Вона брала участь у проведенні незаконного референдуму, за неучасть у ньому працівників підприємства погрожували залишити без зарплати. В червні 2023 року Мінзу затримали. 18 березня Херсонський міський суд визнав її винною в колабораційній діяльності.
***
68-річна пенсіонерка Олександра Білокриницька стала новою директоркою незаконно створеного російськими окупантами закладу «Вольновская школа» у селі Вільне Нижньосірогозької селищної громади Генічеського району на Херсонщині. Вона – колишня редакторка однієї з місцевих газет, вчителька історії і колишня директорка Вербівського дитсадка.
***
43-річний херсонець Дмитро Пілатов, будучи заступником директора комунального підприємства «Херсонський комунальний транспортний сервіс» у 2022 році перейшов на бік ворога. Він незаконно надавав теплоходи Херсонської міської громади для перевезення російських загарбників. За це йому світить до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
57-річний Геннадій Кузнєцов, колишній співробітник вагонного депо Придніпровської залізниці АТ «Укрзалізниця» в 2022 році добровільно отримав посаду першого заступника директора незаконно створеного росіянами підприємства «Херсонская железная дорога». На цій посаді він допомагав окупантам вивозити крадене зерно, перевозив російських військових і безуспішно намагався запустити пасажирське залізничне сполучення між Херсоном і Кримом. За скоєні злочини Херсонський міський суд 21 березня визнав його винним у пособництві ворогу. Заочний вирок – 12 років тюрми з конфіскацією всього майна.

Геннадій Кузнєцов
***
Верховний суд РФ залишив без змін незаконно винесений вирок 63-річному Сергію Цигіпі, викраденому 12 березня 2022 року в Новій Каховці активісту, волонтеру, письменнику, учаснику АТО, політичному блогеру. 6 жовтня 2023 року окупаційний Верховний суд Криму засудив його до 13 років позбавлення волі у виправній колонії суворого режиму за нібито шпигунство.
***
46-річна Лілія Холіна, 52-річний Аркадій Казаков, 35-річний Сергій Дичок і 39-річна Людмила Кириченко, які в 2022 році добровільно влаштувались до так званого експертно-криміналістичного центру окупаційного МВД Херсонщини визнані винними в колабораційній діяльності. Херсонський міський суд усім їм виніс заочні вироки: 15 років тюрми з конфіскацією всього майна.

Людмила Кириченко, Лілія Холіна, Сергій Дичок, Аркадій Казаков
***
Господарський суд Одеської області повернув Чулаківській сільській громаді з тимчасово окупованого Скадовського району Херсонщини 350 гектар земель, переданих для сінокосіння і випасання худоби місцевому ТОВ «Аграрна компанія «Наутілус». Замість цього підприємство почало розорювати цілинний степ, частина якого входить до охоронної зони Чорноморського біосферного заповідника. На обробленій земельній ділянці зруйнували один курган і розорили територію навколо ще дев’ятьох курганів. Про ці порушення ще в 2020 році повідомляли в Українській природоохоронній групі.
***
57-річний Володимир Ляпкін, колишній посадовець Служби безпеки України в 2022 році заступив на посаду заступника начальника окупаційної «государственной службы безопасности» Херсонщини (ГСБ), яка займалась викраденням, катуваннями і вбивствами людей. За скоєний злочин СБУ заочно повідомила йому підозру в колабораційній діяльності за ч.7 ст.111-1 Кримінального кодексу України.
***
Слідчі Нацполіції України встановили ім’я російського військовослужбовця, який в лютому 2023 року зґвалтував жінку з Голопристанської міської громади Скадовського району Херсонщини. Це – 35-річний Станіслав Бєдний з Оренбурга. За скоєний злочин йому заочно повідомили підозру в порушенні законів та звичаїв війни.
***
34-річний росіянин Віктор Лєйбін і 40-річний Павло Ананко з Луганської області в 2022 році знущались над викраденими людьми в Херсонській області. За скоєні ними злочини Нацполіція заочно повідомила їм підозру в порушенні законів та звичаїв війни, а Ананку на додачу – і в державній зраді.

Російські військовослужбовці Віктор Лєйбін і Павло Ананко, підозрювані у воєнних злочинах. Фото з соцмереж
***
51-річний Юрій Турульов, 41-річний Павло Філіпчук і 42-річний Віталій Васютинський – голови окупаційних адміністрацій Горностаївки, Верхнього Рогачика і Каховки з Каховського району на Херсонщині, яким СБУ заочно повідомила про підозри в колабораційній діяльності. Про всіх трьох детально писав ЦЖР.
***
Запорізька область
У російському Ростові-на-Дону Південний окружний військовий суд 26 березня засудив викраденого ФСБ влітку 2023 року інженера з охорони праці Запорізької атомної електростанції Сергія Потинга до 19 років позбавлення волі за сфабрикованим обвинуваченням у нібито намаганні підірвати автівку одного з представників силових структур РФ.

Сергій Потинг у Південному окружному військовому суді, Ростов-на-Дону, 26.03.2023. Фото: t.me/orlovdmytroEn
***
АР Крим та м.Севастополь
Прокуратура АР Крим та Севастополя передала до суду обвинувальний акт щодо «заступника міністра економічного розвитку Республіки Крим». Обвинуваченому загрожує до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна. За даними ЦЖР, мова йде про Сергія Корольова, який до окупації півострова працював у Головному управлінні Міндоходів України в АР Крим.

Сергій Корольов, «заступника міністра економічного розвитку Республіки Крим». Фото: minek.rk.gov.ru
***
З 2014 року російські силовики затримали 55 громадян України, переважно кримських татар, за обвинуваченням в нібито «участі у незаконному збройному формуванні» – неіснуючому «Кримськотатарському батальйоні ім. Номана Челебіджихана». 19 з них затримані в окупованому Криму, 36 – на окупованій території Херсонської області після 24 лютого 2022 року.
***
Президент Володимир Зеленський підписав закон про перейменування 103 місцевих загальних судів в Україні, зокрема, на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Документ змінює назву низки судів, які досі носили імена, пов’язані з радянським тоталітарним режимом.
***
У Євпаторії російські силовики у ніч на 22 березня після обшуків затримали членів родини, яка переїхала зі Львова ще до окупації Криму: Тетяну Маляр, її брата Валентина, сина Анатолія Россіхіна та дочку Ольгу Бегей. Всіх їх обвинувачують у «державній зраді» та утримують в СІЗО №2 Сімферополя.
***
В августе 2024 года в рамках масштабной операции ударов по российским военным объектам в Крыму под названием Lunar Hail («Лунный град») Украина поразила Керченский мост американскими дальнобойными ракетами ATACMS. Тогда мост не удалось уничтожить, он был лишь поврежден, о чем предупреждали в США.