У Росії Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону 29 квітня засудив до позбавлення волі на строк від 11 до 14 років викрадених ФСБ в окупованому Мелітополі місцевих жителів Володимира Зуєва, Андрія Голубєва, Олександра Жукова, Ігоря Горлова та Юрія Петрова, про яких писав ЦЖР. Мелітопольців, у яких під тортурами вибивали зізнання, обвинуватили у нібито підготовці теракту у місті у квітні 2022 року.
Про це повідомляє російське опозиційне видання «Медиазона».
«Ігоря Горлова засудили до 14 років, Андрія Голубєва – до 12, Володимира Зуєва – до 11, Олександра Жукова – до 12 і Юрія Петрова – до 14 років. Перші п’ять із половиною років терміну засуджені мають відбути у в’язниці, потім – у колонії суворого режиму», – пише видання.
За версією окупаційного слідства, чоловіки нібито організували «терористичне підпілля» в окупованому місті і планували підірвати начинену вибухівкою машину біля пункту видачі гуманітарної допомоги. Провини вони не визнали.
Усі п’ятеро, за даними обвинувачення, перебували у «Союзе участников АТО Мелитополя», який очолював Володимир Мінко, перебуваючи у вільному від окупації Запоріжжі.
37-річний Горлов – єдиний, хто на момент захоплення Мелітополя російськими військами залишався чинним військовослужбовцем ЗСУ. Ще троє – 46-річний Голубєв, 44-річний Зуєв та 56-річний Жуков – були в резерві територіальної оборони, а 64-річний ветеран бойових дій Петров давно вийшов на пенсію. До затримання більшість із них майже не знали один одного.
На початку квітня 2022 року всіх п’ятьох, як розповідали вони у суді, викрали російські силовики. Спочатку українців тримали у підпільних в’язницях Мелітополя майже весь час закованими у наручники та з мішками на головах, катували струмом та били. Ігор Горлов розповідав, що коли йому пригрозили, що будуть катувати сім’ю, він спробував накласти на себе руки і перерізав собі горло. Його врятували лікарі.
19 квітня їх вивезли до окупованого Криму, де офіційно оформили затримання та заарештували. Пізніше п’ятьох українців перевели до Москви до СІЗО «Лефортово».
У справі проти мелітопольців основним доказом стали листування у месенджерах на їхніх телефонах. Російські слідчі стверджували, що обвинувачені координували дії із керівником місцевої тероборони Володимиром Мінком. Однак у листуваннях, які є в матеріалах справи, не було обговорень терактів: переважно йшлося про пересування російських військ та побутові проблеми.
Також у справі є свідчення обвинувачених, підписані під час перших допитів. Захист наполягав, що вони не можуть вважатися доказом, оскільки отримані під тортурами.
За той час, що українці перебувають під арештом, у двох із них — Горлова та Зуєва — померли батьки, а дочка Петрова, якій на момент його викрадення було трохи більше двох років, померла через недоступність нормальної медичної допомоги в окупованому Мелітополі.
До суду справа мелітопольців надійшла у квітні 2023 року.
Нагадаємо:
- Центр журналістських розслідувань підготував цикл публікацій про українців з окупованих територій, яких російські спецслужби викрали, під тортурами вибивали зізнання і обвинуватили у підготовці «акту міжнародного тероризму». Зокрема, про п’ятьох жителів Мелітополя, яких ФСБ призначила «терористами», йшлося у матеріалі: «Володимир Зуєв, Андрій Голубєв, Олександр Жуков, Ігор Горлов, Юрій Петров. Як ФСБ ліпить «терористів» зі звичайних людей».
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter