Суд в РФ засудив п’ятьох викрадених ФСБ мелітопольців на строк від 11 до 14 років ув’язнення за нібито «підготовку до теракту»

Південь
Мелітопольці Юрій Петров, Олександр Жуков, Андрій Голубєв, Володимир Зуєв та Ігорь Горлов у Південному окружному військовому суді, Ростов-на-Дону, РФ. Фото: relativespp.org

У Росії Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону 29 квітня засудив до позбавлення волі на строк від 11 до 14 років викрадених ФСБ в окупованому Мелітополі місцевих жителів Володимира Зуєва, Андрія Голубєва, Олександра Жукова, Ігоря Горлова та Юрія Петрова, про яких писав ЦЖР. Мелітопольців, у яких під тортурами вибивали зізнання, обвинуватили у нібито підготовці теракту у місті у квітні 2022 року.

Про це повідомляє російське опозиційне видання «Медиазона».

«Ігоря Горлова засудили до 14 років, Андрія Голубєва – до 12, Володимира Зуєва – до 11, Олександра Жукова – до 12 і Юрія Петрова – до 14 років. Перші п’ять із половиною років терміну засуджені мають відбути у в’язниці, потім – у колонії суворого режиму», – пише видання.

За версією окупаційного слідства, чоловіки нібито організували «терористичне підпілля» в окупованому місті і планували підірвати начинену вибухівкою машину біля пункту видачі гуманітарної допомоги. Провини вони не визнали.

Усі п’ятеро, за даними обвинувачення, перебували у «Союзе участников АТО Мелитополя», який очолював Володимир Мінко, перебуваючи у вільному від окупації Запоріжжі.

37-річний Горлов – єдиний, хто на момент захоплення Мелітополя російськими військами залишався чинним військовослужбовцем ЗСУ. Ще троє – 46-річний Голубєв, 44-річний Зуєв та 56-річний Жуков – були в резерві територіальної оборони, а 64-річний ветеран бойових дій Петров давно вийшов на пенсію. До затримання більшість із них майже не знали один одного.

На початку квітня 2022 року всіх п’ятьох, як розповідали вони у суді, викрали російські силовики. Спочатку українців тримали у підпільних в’язницях Мелітополя майже весь час закованими у наручники та з мішками на головах, катували струмом та били. Ігор Горлов розповідав, що коли йому пригрозили, що будуть катувати сім’ю, він спробував накласти на себе руки і перерізав собі горло. Його врятували лікарі.

19 квітня їх вивезли до окупованого Криму, де офіційно оформили затримання та заарештували. Пізніше п’ятьох українців перевели до Москви до СІЗО «Лефортово».

У справі проти мелітопольців основним доказом стали листування у месенджерах на їхніх телефонах. Російські слідчі стверджували, що обвинувачені координували дії із керівником місцевої тероборони Володимиром Мінком. Однак у листуваннях, які є в матеріалах справи, не було обговорень терактів: переважно йшлося про пересування російських військ та побутові проблеми.

Також у справі є свідчення обвинувачених, підписані під час перших допитів. Захист наполягав, що вони не можуть вважатися доказом, оскільки отримані під тортурами.

За той час, що українці перебувають під арештом, у двох із них — Горлова та Зуєва — померли батьки, а дочка Петрова, якій на момент його викрадення було трохи більше двох років, померла через недоступність нормальної медичної допомоги в окупованому Мелітополі.

До суду справа мелітопольців надійшла у квітні 2023 року.

Нагадаємо:

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter