Огляд найважливіших новин за тиждень, 12 – 18 травня 2025 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму
Херсонська область
42-річний Вусал Шукюров, молодший інспектор-кінолог відділу охорони державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» у 2022 році зрадив присязі і отримав посаду у російських загарбників. Він наглядав і охороняв арештованих. Після захоплення ізолятора росіянами одного засудженого вбили. 30 квітня Херсонський міський суд заочно визнав Шукюрова винним у державній зраді і колабораційній діяльності.
***
26-річний Богдан Казнавецький, аніматор і депутат Генічеської міської ради від ОПЗЖ з березня 2022 року працює на російських загарбників. Він погрожував освітянам району, проводив для окупантів різноманітні свята і пропагандистські заходи. 8 травня Херсонський міський суд визнав його винним у державній зраді. Заочний вирок – довічне позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Першим про нього писав ЦЖР.
50-річний Денис Луцій з Севастополя, підприємець і шахрай, в 2022 році очолив окупаційне міністерство паливно-енергетичного комплексу Херсонської області. 8 травня Великоолександрівський районний суд заочно визнав його винним у колабораційній діяльності. Вирок – дев’ять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
53-річний Ігор Альошин з Макіївки і 34-річний Богдан Смолін з Донецька в 2022 році пішли служити в Збройних силах РФ і вбивати українців. 6 і 7 травня Галицький районний суд Львова заочно визнав їх винними в державній зраді, участі у терористичній організації і не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань.
***
55-річний Андрій Харитонов, колишній окупаційний директор захопленого Херсонського морського торговельного порту, про якого не раз писав ЦЖР, отримав перший вирок. 1 травня Херсонський міський суд заочно визнав його винним у колабораційній діяльності за призначення депутатом окупаційної «думы» Херсонщини від путінської «Единой России». Вирок – дев’ять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Суд щодо інших скоєних ним злочинів ще триває.
***
46-річний Олег Потапенко, підполковник СБУ в 2014 році перейшов на бік ворога і став служити в російському ФСБ. У 2022 році він опинився на Херсонщині, де займався викраденнями і катуваннями людей в Генічеську, в катівні місцевого Вищого професійного училища №17. Національна поліція України заочно повідомила йому підозру в жорстокому поводженні з цивільним населенням та державній зраді.
***
Олександр Ліберт у 2022 році став заступником директора незаконно створеного російськими загарбниками підприємства «Бассейновое управление водных ресурсов Херсонской области». На початку 2023 року його затримали. 5 травня Хаджибейський районний суд Одеси визнав його винним у колабораційній діяльності. Ліберт своєї вини не визнав.
***
64-річний Ігор Деменко, колишній директор Каховської школи №5, корупціонер, про якого багато писав ЦЖР, визнаний винним у колабораційній діяльності. Він спочатку очолив окупаційну школу №3 у Каховці, а потім його призначили заступником гауляйтера міста. 13 травня Нововоронцовський районний суд виніс йому заочний вирок – десять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
***
За процесуального керівництва прокуратури автономії повідомлено про підозру у держзраді та посяганні на територіальну цілісність України керівнику «третьої роти» створеного та координованого державою-агресором НЗФ «Самооборона Криму». За інформацією ЦЖР, йдеться про Сергія Тарасова, який нині є «депутатом» так званого «Госсовєта Криму» від путінської партії «Единая Россия».
Російські загарбники вигнали Олену Грек з посади директора захопленого підприємства споживчої кооперації «Каховський ринок» Херсонської облспоживспілки. Новим «керівником» вони призначили місцевого підприємця Ігоря Коровка, за яким ймовірно стоїть колаборант Віталій Коваленко. Нова «влада» вже анонсувала підвищення ринкового збору на 50 рублів.
***
64-річний Павло Крюков, громадянин України родом із Івано-Франківської області, в 2023 році добровільно підписав контракт зі Збройними силами РФ і на посаді командира взводу воює проти ЗСУ у Херсонській області та інших регіонах України. Він пішов воювати, щоб уникнути обвинувачення в Росії в корупції: Крюков – колишній гендиректор ВАТ «Газпромнефть-Ноябрськнефтегаз» – найбільшого підрозділу підприємства «Газпром-Нефти» і ексдепутат законодавчих зборів Ямало-Ненецького автономного округу. В суді проти нього свідчив його рідний син, який мешкає в Івано-Франківську і має там бізнес. 15 травня Івано-Франківський міський суд заочно визнав Павла Крюкова винним у державній зраді і колабораційній діяльності.
44-річна безробітна Надія Бабешко працювала першою заступницею гауляйтера Іванівської селищної громади Генічеського району Херсонщини, а в 2023 році очолила місцевий окупаційний «совет мундепов». Про її роботу на ворога писав ЦЖР. 13 травня Великоолександрівський районний суд Херсонської області заочно визнав її винною в колабораційній діяльності.
***
33-річний російський окупант Антон Шкумат влітку 2022 року погрозами примушував мешканців одного з сіл Первомайської селищної громади на Миколаївщині рити для його підрозділу окопи. Одну з жінок він погрожував зґвалтувати, заявивши, що вона буде його «постійною польовою дружиною». Служба безпеки України заочно повідомила Шкумату підозру в жорстокому поводженні з цивільним населенням.
Запорізька область
Через російський удар по енергетиці у Запорізькій області 3000 жителів сидять без світла.
АР Крим та м.Севастополь
Президент України Володимир Зеленський призначив колишнього в’язня Кремля, першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова послом України в Туреччині.

Наріман Джелялов, Надзвичайний та Повноважний Посол України в Турецькій Республіці Фото: facebook.com/qtmm.info
У центрі Києва на Хрещатику до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відзначають 18 травня, відкрилася виставка «QIRIM IÇÜN / Заради Криму». Виставка розповідає про кримськотатарський народ, який пережив анексію 1783 року, колонізацію, депортацію й сучасну окупацію. Натомість зберіг свою культуру, політичну традицію та право на голос.

Виставка «QIRIM IÇÜN / Заради Криму» до роковин депортації кримських татар, Київ 12.05.2025. Фото: qirim.news
В окупованому Криму пролунали вибухи в районах військових об’єктів армії РФ біля селища Перевальне, де дислокується 126-а бригада берегової оборони РФ. За даними партизанів, є відомості про загиблих військових, які цієї миті перебували на складі боєприпасів.
***
В окупованому Криму загарбники відкрили студію пропагандистської телерадіокомпанії «Таврия» на обладнанні, вкраденому під час окупації Херсона у місцевій філії телеканалу Суспільне – Суспільне.Херсон.
***
РФ перекидає системи протиповітряної оборони на територію тимчасово окупованого Криму, оголюючи при цьому позиції на інших напрямках.
***
В Росії апеляційний суд залишив без змін вирок 58-річній Оксані Сенеджук, яку окупаційний «Севастопольський міський суд» у грудні 2024 року засудив до 15 років колонії за «державну зраду» – вона нібито «фотографувала кораблі Чорноморського флоту РФ та передавала фото українській розвідці».
Головне управління розвідки Міноборони України вперше публічно презентувало серію ударних морських дронів Magura, які здатні нищити ворожі кораблі, літаки та гелікоптери.