«Слуга народу» відкликає депутатів-колаборантів на Херсонщині, окупанти планують створити логістичний хаб у Бердянську та хочуть продати порти у Євпаторії і Ялті: огляд подій за тиждень

Південь
Круїзні лайнери у порту Ялти, 2013 рік. Фото: Юрій Югансон

Огляд найважливіших новин за тиждень, 30 червня – 6 липня 2025 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.

Херсонська область

47-річного Віталія Горбача, відомого у Каховському районі Херсонщини колаборанта «першої хвилі» росіяни кинули на підвал, звинувативши у шахрайських схемах. 19 червня Горбача позбавили мандата депутата окупаційного «совета мундепов» Нової Каховки від путінської «Единой России» нібито за його ж власним бажанням. Тепер він може позбутися й посади директора окупаційного підприємства «Новокаховский коммунальный сервис». Горбач – права рука Віталія Гури, якого 20 травня росіяни вигнали з посади гауляйтера Нової Каховки.

***

Євгенія Чернишова, викладачка-зрадниця та «ректорка» окупаційного «Херсонского аграрного университета» очолила Донський державний аграрний університет в Ростовській області Росії. В Україні її заочно засуджено до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна за колабораційну діяльність та держзраду. 10 червня за рішенням РНБО Чернишова потрапила під санкції України за причетність до незаконної депортації українських дітей з ТОТ Херсонщини.

Євгенія Чернишова, колаборантка. Фото з соцмережі

***

40-річний громадянин Вірменії Вардан Алавердян працює керуючим справами в окупаційній адміністрації Каховки, грабує і допомагає росіянам «націоналізовувати» чуже майно на Херсонщині. За цей злочин СБУ заочно повідомила йому про підозру в пособництві ворогу. Зараз Алавердян допомагає своєму шефу, гауляйтеру Каховки Павлу Філіпчуку збагачуватися під виглядом збору благодійних внесків для окупаційного фонду «Лепта» місцевих колаборантів Світлани і Ігоря Бжезицьких.

***

62-річний Ігор Ткаченко, 51-річний Сергій Попов, 41-річний Євген Савінкін і 60-річний Олександр Гетманський з Херсона в 2022 році працювали на різних посадах в окупаційному «Херсонском речном порту». Вони вивозили баржі та інше майно річкового порту, передавали російським окупантам дизпаливо для облаштування понтонної переправи через Дніпро. 30 червня Херсонський міський суд заочно визнав їх винними у пособництві ворогу і таємному викраданні чужого майна в умовах воєнного стану.

Ігор Ткаченко і Олександр Гетьманський

Ігор Ткаченко і Олександр Гетьманський

***

Фігурант численних публікацій ЦЖР, 68-річний Олександр Пономарьов, депутат Генічеської міської ради від ОПЗЖ, колишній сільський голова Стрілкового пропагує комуністичний тоталітарний режим і виправдовує російських загарбників. За це Херсонська обласна прокуратура заочно повідомила йому про підозру, за що Пономарьову світить від п’яти до десяти років тюрми з конфіскацією всього майна.

***

Політична рада президентської партії «Слуга народу» підтримала ініціативу щодо відкликання сімох своїх депутатів-колаборантів місцевих рад Херсонщини. Серед них є фігуранти публікацій ЦЖР, на які посилаються представники партії. Найближчим часом на Херсонщині планують відкликати ще п’ятьох депутатів від «Слуги народу».

***

З 2014 року російські окупанти переслідують вже 57 громадян України, переважно кримських татар, за обвинуваченням в нібито «участі у незаконному збройному формуванні» – неіснуючому «Кримськотатарському батальйоні ім. Номана Челебіджихана». Стало відомо про незаконно засудженого кримського татарина з півдня України. Це – 45-річний Ельдар Кестан, мешканець селища Рикове (раніше – Партизани) на ТОТ Херсонщини, якого засудили до 3,5 років ув’язнення і який утримується у колонії суворого режиму російського Красноярська.

***

50-річний Сергій Четвергов із Каховки з 2022 року працює поліцаєм на російських окупантів. Він особисто причетний до викрадення і жорстокого катування людей. За його ж словами, він намагається повністю «зачистити» місто від людей з проукраїнськими поглядами.

Колаборант Сергій Четвергов та пофарбована у кольори прапора РФ стела на в’їзді до окупованої Каховки. Фото: соцмережі та ТАСС

***

66-річній Ельвірі Фатєєвій, колишній співробітниці Херсонського національного технічного університету винесли другий вирок за роботу на ворога: 17 червня Херсонський міський суд заочно визнав її винною в пособництві державі-агресору. Фатєєва в 2022 році добровільно погодилась очолити незаконно створений заклад «Херсонская академия непрерывного образования». За цей злочин раніше її вже засудили, однак зараз перший заочний вирок ще оскаржується в апеляційному суді.

***

Запорізька область

Компанія з орбіти Віктора Медведчука, обвинуваченого у державній зраді, була причетна до вивезення зерна з тимчасово окупованої території Запорізької області та обслуговувала кримський титановий бізнес, що перейшов від українського олігарха Дмитра Фірташа до друзів очільника Кремля – братів Ротенбергів, про що повідомляв ЦЖР.

***

Працівники Державного бюро розслідувань викрили та ліквідували масштабну схему ухилення від мобілізації, організовану в одному з районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у Запоріжжі.

***

Біля порту Бердянськ на ВОТ Запорізької області окупанти планують створити транспортно-пересадковий вузол, обгрунтовуючи це необхідністю забезпечення «комфорту пасажирів». Насправді основна мета – покращити військову логістику, адже такий вузол значно спростить постачання зброї, військової техніки та переміщення особового складу російських військ через Бердянський морський порт.

Захоплений окупантами Бердянський морський торговельний порт Фото: російський Telegram-канал

***

АР Крим та м.Севастополь

За публічного обвинувачення прокуратури автономії заочно засуджено чотирьох колишніх суддів з Криму. Їх визнано винними у вчиненні державної зради (ч. 1 ст. 111 КК України) та призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 13 до 15 років з конфіскацією майна. Йдеться про Скісова Євгена Михайловича, Бондарєва Володимира Костянтиновича, Завгородню Людмилу Миколаївну та Юхимову Валентину Олександрівну.

***

Окупаційна «влада» Криму змушує мешканців півострова, які не отримали документи російського зразка на свою нерухомість, реєструвати свої будинки та квартири в Росреєстрі.

***

Прокуратура АР Крым и Севастополя направила в суд обвинительный акт в отношении оккупационного «военного комиссара города Ялты», обвиняемого в военном преступлении за призыв гражданского населения оккупированного Крыма на службу в ВС РФ. По данным ЦЖР, речь идет о подполковнике запаса Вооруженных Сил Украины Павле Аксенове, который перешел на сторону России и возглавил оккупационный «военкомат Ялты» в 2015 году.

Павло Аксенов, «военный комиссар города Ялты Республики Крым» у 2015-2019 рр. Фото: yalta.rk.gov.ru

***

Апеляційний суд Парижа 1 липня 2025 року підтримав позицію Ощадбанку, відхиливши апеляцію Росії та залишивши в силі рішення Арбітражного трибуналу Парижа від 26 листопада 2018 року, яке зобов’язало РФ компенсувати збитки банку внаслідок анексії українського Криму.

***

Так зване «Минимущества Крыма» виставило на торги 100% акцій двох кримських портів – Ялтинського і Євпаторійського. Загальна стартова ціна – 1,7 мільярдів рублів (193,5 мільйона доларів). Об’ява про продаж з’явилася на порталі ГИС «Торги» (государственная информационная система – ред). Аукціон призначено вже на 1 серпня. «Влада» окупованого Криму сподівається таким чином вдихнути в порти, що потрапили під санкції і простоюють після окупації, нове життя. Однак експерти сумніваються в успіху цих торгів.

Євпаторія і її порт (праворуч) з висоти, серпень 2006 року. Фото: nesiditsa.ru