У Запоріжжі на комбінаті Фірташа стався витік токсичної речовини: вберегла ДСНС

Життя

Українські рятувальники змогли ліквідувати витік тетрахлориду титану на території Запорізького титано-магнієвого комбінату (ЗТМК), який контролює український олігарх Дмитро Фірташ.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на прес-службу Державної служби з надзвичайних ситуацій.

За даними рятувальників, причиною витоку стала несправність передавального бака.

«Рятувальники створили водяну завісу, працівники ТОВ ЗТМК перекрили вентиль і встановили бандаж, хімічну речовину була перекачано в іншу цистерну. Об 11:40 аварію було повністю ліквідовано», – повідомили у відомстві. Під час ліквідації аварії рух транспорту в місті було частково перекрито. Також було організовано підвезення води.

У ДСНС запевнили, що отруйні випаровування тетрахлориду титану не покинули межі цеху, в результаті аварії ніхто не постраждав, і небезпеки для життя і здоров’я громадян немає.

На ЗТМК заявили, що підприємство працює в штатному режимі, загрози для екологічної обстановки немає. Для розслідування причин події на підприємстві створили спеціальну робочу групу.

ТОВ «ЗТМК» було створено в 2013 році. Контрольний пакет акцій належить Фонду держмайна України (ФДМУ, володіє 51% акцій), ще 49% належать кіпрській компанії Tolexis Trading Limited (входить до групи Group DF бізнесмена Дмитра Фірташа).

23 вересня 2016 року детективи НАБУ затримали директора ЗТМК Володимира Сивака в рамках розслідування кримінального провадження про розтрату коштів на суму 492 млн гривень. Затриманому повідомили про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу України.

Фото: УНІАН

У листопаді 2016 року САП направила до суду для розгляду по суті обвинувальний акт. Сиваку інкримінували розтрату коштів підприємства в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем. Йому загрожувало від 7 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Однак в травні 2019 року Заводський районний суд Запоріжжя повністю виправдав обвинуваченого. Колегія суддів підтримала позицію захисту, погодившись, що дії обвинуваченого не можна кваліфікувати як «нецільове витрачання коштів», так як цей термін застосовується лише до державних бюджетних організацій.

Нагадаємо:

  • В ніч із 23 на 24 серпня в окупованому Криму в районі Армянська і Красноперекопська стався викид невідомої їдкої речовини. Окупаційна «влада» після проведення перевірки визнала, що причиною викиду хімічної речовини стали випари вмісту кислотонакопичувача заводу «Кримський титан» українського олігарха Дмитра Фірташа. Завод орендований зареєстрованим у Москві ТОВ «Титанові інвестиції», який також контролює Фірташ.
  • Нагадаємо, в розслідуванні «Двоокис Фірташа» Центр журналістських розслідувань повідомляв, що завод «Кримський титан» (Армянський філіал ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс», що належить олігарху Дмитру Фірташу) скидає відходи у відстійники у  Херсонській області, але вже три роки не сплачує екологічний податок. За даними податківців, компанія подає документи про зупинку виробництва через окупацію. При цьому завод працює, і всупереч санкціям,  завозить через закритий порт Керч український ільменіт (так звана «ільменітова схема»).
  • Прокуратура АРК розслідує два кримінальних провадження щодо виробничої діяльності Армянського філіалу ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс»: щодо  порушення екологічного законодавства з 2016 року та за фактами забруднення атмосферного повітря після викидів хімічних речовин у серпні 2018 року.
  • Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України після хімічних викидів на заводі «Кримський Титан» заявило про намір ініціювати санкції проти компаній, які пов’язані з виробництвом хімічної продукції на території окупованого Криму та її реалізацією.
  • В січні 2019 року в Криму після півтора місяці простою відновив роботу завод «Кримський титан», зупинений після появи сильних хімічних викидів, що призвело до екологічної катастрофи на півночі півострову.