Пенсійний Фонд намагався обмежити право власності, однак юристи УГСПЛ довели у суді, що це неможливо.
До юристів УГСПЛ у Маріуполі звернулась переселенка. Її батько, який проживав у Донецьку, помер. Чоловік не був зареєстрований як внутрішньо переміщена особа, хворів, а тому не мав можливості пройти ідентифікацію. Жінка попросила допомогти написати позовну заяву до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо невиплати їй спадщини у повному обсязі. А саме – вона не отримала батьківську пенсію згідно свідоцтва про право на спадщину за законом. Напередодні у Фонді у письмовій формі їй відмовили у виплаті, мовляв, несвоєчасне звернення з власної вини – привід для відмови.
«Пенсійний Фонд визначив, що якщо звернення було пізніше, ніж за три роки, то може надати негативну відповідь, – говорить юрист УГСПЛ Тетяна Самодерженкова. – Але, насправді, відсутні правові підстави для вчинення таких дій, тож ми склали позовну заяву та з необхідним пакетом документів направили її до суду».
І суд підтримав позивача, визнавши протиправними дії Пенсійного Фонду та зобов’язав останнього виплатити залишок недоотриманої пенсії на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом. Суд послався на те, що виплати пенсії за минулий час визначаються згідно п. 2 ст. 46 Закону № 1058 від 9.07.2003 Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до цього нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Окрім того, суд послався на рішення Верховного Суду (від 03.05.2018 року №205/402/18). У ньому зазначено, що «реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам враховувати її особливі потреби. Очевидно, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права або «інші права», як це зазначено у ст. 9 Закону № 1706-VII від 20.10.2014 Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. «Тобто мають створюватися додаткові гарантії для реалізації конституційних прав та свобод такої особи», – говорить юрист УГСПЛ. Суд пояснив: Пенсійний Фонд не має ніякого права позбавляти права власності. Незважаючи на це Фонд подав апеляцію, яка не була задоволена.
- Кабінет міністрів України спростив процедуру відкриття поточних рахунків одержувачам пенсій та грошової допомоги. Прийнята постанова зменшить кількість відвідувань установ при призначенні пенсії, допомоги у зв’язку з поширенням COVID-19, особливо небезпечним для людей похилого віку. Також встановлено єдині вимоги до банків, через які здійснюватиметься виплата пенсій, грошової допомоги та виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.