Що таке податкова соціальна пільга та на яку суму можна при цьому розраховувати у 2021 році.
Відповіді на ці питання – у новій публікації Юридичного порадника для ВПО.
Що дає податкова соціальна пільга?
Якщо казати простими словами, податкова соціальна пільга – це своєрідний «кешбек», який можна отримати зі сплаченого податку на доходи фізичних осіб під час виплати заробітної плати. Щоб скористатися цим «кешбеком», необхідно відповідати двом вимогам:
офіційно працювати та сплачувати податки;
отримувати заробітну плату у розмірі, що становить у 2021 році не більше:
- 3180 грн – для осіб, у які не мають дітей або виховують одну дитину до 18 років;
- 6360 грн – для осіб, які мають 2 дітей до 18 років;
- 9450 грн – для осіб, які виховують 3 дітей, яким не має 18 років;
- не отримувати стипендію, грошове чи майнове (речове) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету (протягом звітного податкового місяця).
Враховуючи, що мінімальна заробітна плата з 01.01.2021 становить 6000 грн, стає зрозумілим, що скористатися податковою соціальною пільгою можуть далеко не всі працівники. Між тим право на її отримання може бути, зокрема, у тих, хто працює на умовах неповного робочого часу, перебуває у відпустці без збереження заробітної плати або виховує двох чи більше дітей, працюючи на «мінімалку».
Який розмір податкової соціальної пільги?
За загальним правилом податкова соціальна пільга становить 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), установленого законом на 1 січня звітного податкового року. У 2021 році – це 1135 грн, які може бути додано до місячної зарплати. Разом з тим особі, яка утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, – відповідна пільга виплачується в розрахунку на кожну дитину.
Крім того, підвищений «кешбек» у розмірі 150% стандартної пільги (1702,50 грн / міс у 2021 році) мають право отримати:
- одинока матір (батько), вдова (вдівець) або опікун, піклувальник – у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;
- особа, яка утримує дитину з інвалідністю – у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років;
- особа, яка віднесена законом до першої або другої категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- учні, студенти, аспіранти, ординатори, ад’юнкти;
- особи з інвалідністю I або II групи, у тому числі з дитинства, крім окремих осіб, які мають інші пільги тощо.
Зверніть увагу!
Сама лише приналежність до таких пільгових категорій не надає права на отримання податкової соціальної пільги. Особа, в обов’язковому порядку має відповідати вимогам, наведеним вище (офіційне працевлаштування, отримання зарплати тощо).
Як отримати податкову соціальну пільгу?
Одразу зауважимо, що автоматично податкова соціальна пільга не нараховується. Для її отримання працівнику треба звернутися до роботодавця з письмовою заявою та копіями документів, які підтверджують належність до наведених вище пільгових категорій. Повний перелік документів, які знадобляться при цьому, передбачений Постановою Кабміну від 29.12.2010 № 1227 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1227-2010-%D0%BF#Text).
Разом з тим треба пам’ятати, що:
пільгу можна отримати лише за одним місцем нарахування зарплати;
якщо ФОП є одночасно найманим працівником, то пільгу можна застосовувати тільки до доходу у вигляді заробітної плати за місцем роботи;
якщо сім’я утримує двох чи більше дітей до 18 років, скористатися пільгою може лише один з батьків;
пільги між собою не складаються, однак якщо особа утримує двох чи більше дітей, один (кілька) з яких є особою з інвалідністю, податкова соціальна пільга в розмірі 150% на дитину з інвалідністю додається до пільги у розмірі 100% на інших дітей.
- Пенсійний фонд має намір перевірити пенсіонерів, які понад рік не знімали пенсії з банківської карти. Фонд вже отримав від банків список одержувачів пенсій, які понад рік не переводили в готівку.