Юристи оцінили порядок погашення ПФУ боргів по пенсіях переселенців

Життя
пенсии

Пенсійний фонд України опублікував проект постанови Кабінету міністрів про виплату заборгованості по пенсіях внутрішньо переміщеним особам і тим, хто відмовився від довідки переселенця. Однак прийняття цього порядку зовсім не означає, що люди відразу отримають свої гроші.

Юристи БФ «Право на захист» вивчили даний проект постанови і прийшли до висновку, що відразу отримати заборгованість по пенсіях з прийняттям відповідного порядку переселенцям буде майже неможливо.

«Запропонований ПФУ порядок, який так довго всі чекали, передбачає, що пенсійні виплати за минулий період, в тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, будуть здійснюватися за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на цю мету, за рахунок коштів Державного бюджету України на відповідний рік. Тобто, якщо до прийняття цього порядку особам не виплачували пенсійні виплати, оскільки був відсутній окремий порядок, визначений Кабміном, то з прийняттям такого порядку пенсіонери з числа ВПЛ чекатимуть виділення коштів для цієї мети, причому невідомо скільки», – пояснюють правозахисники.

Такий підхід, зазначають юристи, фактично порушує норми Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і суперечить Протоколу 1 Європейської конвенції з прав людини.

Пенсійний фонд України підготував проект постанови Кабінету міністрів про порядок виплати пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Проект документа винесений на обговорення і опублікований на сайті Федерації профспілок України.

Документ також регулює порядок виплати недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера-ВПО або пенсіонерів, які проживали на тимчасово непідконтрольною території і не були зареєстровані або взяті на облік українськими органами держвлади.

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денисова раніше повідомляла, що заборгованість по пенсіях переселенців і жителів тимчасово окупованих територій досягла 11 мільярдів гривень.

Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна запустив перший в Україні онлайн-калькулятор для розрахунку пенсії в майбутньому та альтернативного доходу платника Єдиного соціального внеску (ЄСВ), якби він сам ними розпоряджався.

Ощадбанк стане базовим банком з обслуговування пенсіонерів, які зараз отримують пенсійні виплати готівкою через листонош Укрпошти. Частину пенсіонерів-клієнтів Укрпошти примусово переведуть на обслуговування в банки з 1 вересня 2021 року.

В Україні з вересня 2021 року планується виплата пенсій на банківську картку, тому доставка пенсій додому буде здійснюватися тільки для маломобільних категорій, зокрема, особам з інвалідністю I групи, тим, хто старше 80 років і тим, хто за висновком ЛКК (лікарсько консультативної комісії) потребує стороннього догляду.

Ощадбанк продовжив дію платіжних карток переселенців, термін дії яких спливає під час карантину, до 1 травня 2021 року.

Нагадаємо:

  • ВПО за послугу СМС-інформування в Ощадбанку оплачують 7 грн на місяць. Крім того, з 1 грудня вони можуть знімати пенсії без комісії у банкоматах та відділеннях банку.
  • Ощадбанк роз’яснив, в яких випадках інформація про внутрішньо переміщених осіб передається до Пенсійного фонду України для перевірки.
  • Ощадбанк призупинив знищення карт пенсіонерів-переселенців, які ті не отримали через заблоковані ОРДЛО пункти пропуску: багато пенсіонерів з березня 2020 року не можуть потрапити на підконтрольну української влади територію.