15 липня завершився онлайн-марафон «Serbest Entsiklopediya: Пишемо кримськотатарську Вікіпедію», який проводився Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України спільно з ГО «Вікімедіа Україна» та громадськими кримськотатарськими молодіжними організаціями.
За результатами марафону було створено 302 статті кримськотатарською мовою на найбільш важливі теми. Зокрема, з’явилися статті про інтернет, ліс, кримськотатарську музику, українського науковця кримськотатарського походження Агатангела Кримського та видатну мексиканську науковицю Фріду Кало, повідомляє Мінреінтеграціі.
Загалом до марафону долучилися п’ятнадцять людей, однак найактивнішими стали вісім учасників, які зробили найбільший внесок до Вікіпедії в рамках кампанії:
Alina Lugansklı
Anastasiia Patselia
Rmavile
Olga dvorova
Inna1999
Don Alessandro
Em Osm
Devlet Geray
На переможців чекають пам’ятні призи та сувеніри.
Вікіпедія кримськотатарською мовою отримала понад 100 тисяч переглядів у червні та понад 70 тисяч переглядів у перші три тижні липня. Крім того, за червень 2021 року було зроблено 1550 редагувань у статтях, що робить його другим найпродуктивнішим місяцем за всю історію кримськотатарської Вікіпедії (більше редагувань було лише в січні 2008 року, коли розділ був створений).
«Ми бачимо розвиток кримськотатарського розділу Вікіпедії як один з важливих механізмів та елементів реалізації Концепції розвитку кримськотатарської мови. Наш марафон продемонстрував достатньо переконливі показники як для першого подібного марафону у кримськотатарській Вікіпедії. Наприклад, за місяць марафону рейтинг кримськотатарської Вікіпедії у списку мовних розділів за якістю «обов’язкової тисячі» збільшився із 2.22 до 3.36. Це найвищий результат за темпами росту цього показника за 13 років існування розділу», – зазначив заступник міністра з питань реінтеграції ТОТ Снавер Сейтхалілєв.
Він також додав, що марафон продемонстрував високий інтерес до кримськотатарської мови не тільки серед етнічних кримських татар, але і серед етнічних українців.
«Ми плануємо і надалі розвивати цей напрямок. Поставили за мету завершити у цьому році наповнення базової тисячі статей, які мають бути в усіх мовних розділах. З наступного року почнемо працювати над розширеним списком, який складається із 10 тисяч статей.Наша стратегічна мета, якої ми хочемо досягти у перспективі — зробити автоматизований переклад текстів кримськотатарською мовою», – наголосив Сейтхалілєв.
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України оголосило про проведення з 15 червня по 15 липня 2021 року онлайн-марафону із наповнення Вікіпедії – «Serbest Entsiklopediya: Пишемо кримськотатарську Вікіпедію».
Перелік статей для створення і покращення, інструкція з редагування Вікіпедії, а також інша додаткова інформація доступні на сторінці Марафону у кримськотатарській Вікіпедії: https://crh.wikipedia.org/wiki/Vikipediya:Serbest_Entsiklopediya_(2021) (коротке посилання: https://w.wiki/3VA6)
Нагадаємо:
- У вересні 2020 року Меджліс кримськотатарського народу запросив усіх бажаючих взяти участь у складі робочої групи у підготовці Стратегії розвитку та популяризації кримськотатарської мови в рамках Десятиліття мов корінних народів (2022-2032), проголошеного Генеральною Асамблеєю ООН.
- У січні 2021 року Мінреінтеграції оприлюднило проєкт Концепції розвитку та популяризації кримськотатарської мови на період до 2032 року.
- 7 квітня 2021 року Кабінет міністрів України схвалив розроблену Мінреінтеграції Концепцію розвитку кримськотатарської мови.