Попри заяви про те, що припинення дії картки не впливає на виплату пенсій, і що Ощадбанк припинить дію банківських карток, у перспективі відсутність руху за рахунком, у тому числі зняття з карток, може спричинити припинення фактичного нарахування пенсій.
Про це розповіла Марія Красненко, юристка ГО «Громадський холдинг «Група Впливу» в ефірі Громадського радіо.
«З 1 січня 2022 року картки, видані «Ощадбанком» для ВПО не будуть продовжуватись, їх строк дії припиняється. Відповідно, потрібно отримати нові картки. Це впливає не тільки на внутрішньо переміщених осіб, а й на тих, хто проживає на тимчасово окупованих територіях та отримує свої виплати за довідкою ВПО. Виїзд для отримання нової картки для них має свої ускладнення. Це рішення «Ощадбанк» приймав самостійно, виключно за власним бажанням. Є певні випадки, коли цією ситуацією користувались шахраї, але в цілому їх було не так багато, щоб блокувати всі картки», – каже Марія Красненко.
Поновлення — досить довга і складна процедура. Саме у цьому полягає страх більшості громадян та громадянок на тимчасово окупованих територіях. Через ситуацію з перетином лінії розмежування та карантинні заходи, це є проблемою для значної кількості людей.
КПВВ не працюють, тому виїхати на підконтрольну територію України вже непросто, це потребує значно більше часу і фінансових затрат, ніж раніше. Це також потребує тривалого перебування на підконтрольній території України, аби не тільки оформити саму картку «Ощадбанку», а й документ для виїзду за кордон, оскільки не у всіх пенсіонерів він був чи є. Для того, щоб повернутись на окуповану територію, потрібно пред’явити на кордоні України закордонний паспорт.
Частка людей очікує на ці картки. Навіть попри те, що картки будуть очікувати людей на підконтрольних територіях, є ризик, що нарахування пенсії може бути припинене у зв’язку з відсутністю руху за карткою. Тут немає прозорості у подальших діях Пенсійного фонду України, Міністерства соціальної політики. Було б добре мати зараз роз’яснення міністерств щодо їхніх подальших дій. Фінальні рішення і чіткий алгоритм будуть відомі, думаю, у найближчі місяці.
Як повідомлялось, з 1 січня 2022 року Ощадбанк припинить автоматичне продовження терміну дії платіжних карток переселенців. При цьому Ощадбанк обіцяє не блокувати до нового року банківські карти пенсіонерів-переселенців, термін дії яких закінчується під час карантину. Попередні півтора року їхня дія продовжувалася через те, що окупаційні «адміністрації» в ОРДЛО блокують роботу КПВВ на лінії розмежування.
В Ощадбанку пояснили, що скасування автоматичного продовження дії карток для переселенців та мешканців ОРДЛО не означає, що люди втратять свої гроші. Кошти залишаються на рахунку у клієнта і чекатимуть на нього. Якщо клієнт звернеться після 1 січня 2022 року, він отримає нову картку замість простроченої та отримає всі кошти, які є на його рахунку.
Дія прострочених платіжних карток для внутрішньо переміщених осіб може бути продовжена і після 31 грудня 2021 року. При цьому перевипуск карток триває, їх щомісяця доставляють до банківських відділень.
Нагадаємо:
- 22 вересня 2021 року Кабмін України ухвалив постанову, якою дозволив віддалену ідентифікацію для отримувачів пенсій та соцвиплат, зокрема, жителів окупованих територій. Процес віддаленої ідентифікації здійснюватиметься шляхом авторизації одержувача (без його особистої присутності) в особистому кабінеті порталу Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпіс» («Дія ID»). Така можливість прирівнюється до фізичної ідентифікації одержувача.
- Правозахисники пояснили, що віддалену ідентифікацію зможуть пройти не всі пенсіонери з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і жителів непідконтрольних територій України, а тільки ті з них, які мають паспорт у вигляді ID-карти або біометричний закордонний паспорт.
- Для внутрішньо переміщених осіб і жителів ОРДЛО впроваджена Кабміном України можливість віддалено пройти ідентифікацію для отримання пенсій та соцвиплат стане доступною в кінці жовтня. Однак вона стане необхідною тільки після завершення карантину.