Українці, які вирішать вийти на пенсію пізніше за 60 років, можуть отримати прибавку до пенсії: до 6% за рік та до 54% за шість років. Пенсійні виплати з відстрочкою призначаються за зверненням громадянина з урахуванням повних місяців страхового стажу.
Про це нагадали у Пенсійному фонді України.
Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, громадяни, які досягли пенсійного віку (60 років) та продовжують працювати, можуть відстрочити отримання пенсії.
У разі розмір пенсії зростає залежно від тривалості відстрочки:
- відстрочка до 60 місяців: пенсія збільшується на 0,5% за кожний повний місяць страхового стажу;
- відстрочення понад 60 місяців: надбавка складає 0,75% за кожне півріччя.
Наприклад:
- протягом року відстрочки (12 місяців) пенсія збільшиться на 6% (0,5%×12);
- за два роки – на 12%;
- за шість років (72 місяці) – на 54% (0,75% × 72).
“Підвищення стосується лише повних місяців страхового стажу. За неповний місяць надбавка не враховується”, – пояснюють у Пенсійному фонді.
Скористатися відстрочкою пенсії можуть усі, але є обмеження. Якщо громадянин раніше отримував інший вид пенсії (за іншим законом України чи іншою державою), то нарахування підвищення за відстрочку не провадиться.
Крім того, пенсія призначається лише за зверненням громадянина. Виплати розпочинаються з першого числа місяця, коли подано заяву.
Відстрочка дозволяє збільшити розмір пенсії, що може бути вигідним тим, хто планує продовжувати працювати після досягнення пенсійного віку.
Наприклад, якщо людина працює до 66 років (відстрочка на шість років), то її пенсія може зрости більш ніж на половину початкового розрахункового розміру.
- зібрати необхідні документи (паспорт, ідентифікаційний код, документи про страховий стаж);
- подати заяву до сервісного центру ПФУ або через електронний кабінет на офіційному сайті.
- У грудні 2024 року пенсійні виплати збільшаться у тих пенсіонерів, які отримають право на вікову надбавку, а певні категорії пенсіонерів отримають грошову допомогу від ЗПС ООН.