Нобелівські лауреати закликали передати заморожені російські активи на відновлення України

Життя
Копія медалі Нобелівської премії, виставлена ​​в Норвезькому Нобелівському інституті в Осло Фото: Reuters

140 лауреатів Нобелівської премії закликали світ спрямувати заморожені російські державні активи на відновлення України та компенсації жертвам війни.

Як повідомляє онлайн-видання Voxeurop, про це йдеться у їх спільному зверненні, яке ініціювала нобелівська лауреатка з України Олександра Матвійчук.

Як вказують автори документа, після зміни влади в результаті президентських виборів у США все голосніше лунають обіцянки і заклики до переговорів і мирних угод.

«Може з’явитися надія на те, що ця безжальна війна може завершитися чесними мирними переговорами. Втім, навіть якщо це станеться, Україна залишиться країною, спустошеною в багатьох сферах. Загиблих не повернути, а страждання, пережиті в минулому, не виправити. Але майбутнє може і повинно бути кращим. Відбудова України та компенсація жертвам війни потребують значних фінансових ресурсів. І хто, як не винуватець цієї незаконної війни, повинен нести відповідальність за відшкодування?», – наголошується у зверенні.

Як вказується, загалом, наразі капітал Центрального банку Росії по всьому світу, за оцінками, становить 300 мільярдів євро, що були заморожені внаслідок накладення санкцій. Ця сума зберігається на рахунках по всьому світу, переважно в країнах ЄС та Великої сімки, а саме в Бельгії, Канаді, Франції, Німеччині, Італії, Японії, Сполучених Штатах та Великобританії. Ці гроші продовжують приносити додаткові мільярди доходу через відсотки. Однак самі лише відсотки не покриють оціночну вартість витрат на відновлення, що становить 486 мільярдів доларів США, а також компенсації жертвам російської війни – лише залучення основної суми в 300 мільярдів євро дозволить це зробити.

«Ми, нобелівські лауреати, які підписали це звернення, закликаємо уряди цих країн звільнити ці кошти з Центрального банку Росії для фінансування відновлення України та компенсації жертвам війни, щоб країна могла швидко відбудуватися після досягнення мирної угоди. Для цього можуть знадобитися нові нормативні акти і закони, які, зважаючи на беззаперечну надзвичайну ситуацію і грубі порушення міжнародного права, будуть доцільними і тому необхідно буде внести такі поправки. Мета – завершити війну, встановити справедливий мир і забезпечити Україні майбутнє для наступних поколінь. Ми підтримуємо цю справу своїми голосами», – йдеться в документі.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter