У Середземному морі 27 червня вибухом пошкоджений танкер Vilamoura (IMO: 9529293, flag: Marshall Is), завантажений щонайменше 1 мільйоном барелів сирої нафти. Судно належить до «тіньового флоту» РФ і неодноразово використовувалось для перевезення нафтопродуктів із портів держави-агресора. Пошкоджений танкер зараз буксирують до Лаконської затоки у Греції.
Про це повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони України.
«27 червня 2025 року на танкері Vilamoura, який належить до тіньового флоту РФ, відбувся вибух у моторному відділенні. Подія трапилась під час переходу судна із лівійського порту Ез-Зувайтіна за 150 кілометрів на північний схід від територіальних вод Лівії», – йдеться у повідомленні.
Танкер перебував під прапором Маршалових островів та був завантажений щонайменше 1 мільйоном барелів сирої нафти.
«Vilamoura неодноразово використовували для перевезення нафтопродуктів із портів держави-агресора Росії. Наприклад, у квітні 2025 року танкер перебував у терміналі порту Усть-Луґа, у травні його фіксували в районі Новоросійска», – зазначили у військовій розвідці.
Станом на 1 липня 2025 року пожежний буксир під прапором Мальти Boka Summit тягне пошкоджений вибухом танкер тіньового флоту РФ до Лаконської затоки у Греції, щоб оцінити становище судна.
Власник танкера Vilamoura – транспортна компанія TMS Tanker ltd., зареєстрована у місті Марусі, Греція.
Як повідомляє агентство Bloomberg, від початку цього року сталася серія загадкових вибухів на чотирьох нафтових танкерах, які раніше заходили в російські порти. Після цього судновласники почали перевіряти корпуси своїх танкерів на наявність мін за допомогою водолазів і підводних апаратів.
Нагадаємо:
- 17 жовтня 2024 року Велика Британія запровадила найбільший санкційний пакет проти «тіньового флоту» Путіна. Обмеження застосовані до 18 російських нафтових танкерів і чотирьох танкерів для перевезення зрідженого природного газу.
- 21 лютого 2025 року Канада ввела нові санкції проти Росії. Обмеження торкнулися 33 фізичних та 44 юридичних особи. Крім того, під санкції потрапили 109 танкерів російського «тіньового флоту», які використовуються для перевезення нафти в обхід міжнародних обмежень.
- 24 лютого 2025 року Євросоюз ухвалив 16-й пакет санкцій проти Росії. До нього увійшли 48 осіб та 35 організацій, відповідальних за дії, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України. Також ЄС додав до списку суден так званого «тіньового флоту», на які поширюються санкції, 74 судна, що походять із третіх країн.
- 20 травня 2025 року ЄС ухвалив 17-й пакет санкцій щодо РФ, спрямований, зокрема, проти майже 200 суден «тіньового флоту» Росії. Після цього загальна кількість причетних до перевезення російської нафти танкерів, що потрапили під санкції ЄС, досягла 342.