МЗС знайомить іноземних колег з історичними документами, які демонструють тісні зв’язки між нашими державами протягом століть

Думки
Андій Сибіга, міністр закордонних справ України. Фото: Facebook Andrij Sybiha

Цього тижня запровадили новий незвичний елемент візитів іноземних гостей до Києва. МЗС разом із Державною архівною службою, Центральним державним архівом вищих органів влади та управління, Центральним державним історичним архівом України підбирає унікальні історичні документи для кожного іноземного міністра.

Заходимо з моїми іноземними колегами в будівлю МЗС, піднімаємося на шостий поверх і дорогою на тет-а-тет переговори зупиняємося біля виставки документів. Ці скарби історії демонструють тісні дипломатичні та міжлюдські зв’язки між нашими державами протягом століть, пише у Facebook Андій Сибіга, міністр закордонних справ України.

Цього тижня ми показали унікальні архівні документи державним секретарям США Ентоні Блінкену та Великої Британії Девіду Ламмі, міністрам закордонних справ Литви Габріелюсу Ландсбергісу та Польщі Радославу Сікорському.

Кілька прикладів, що нам вдалося знайти в архівах і що вперше в історії побачили глави іноземних дипломатій.

Американський колега Ентоні Блінкен побачив оригінали дипломатичного паспорта Голови Надзвичайної дипломатичної місії УНР у США Євгена Голіцинського 1919 року, законопроєкту про відправлення Надзвичайної дипломатичної місії УНР до США, асигнування на її утримання та пояснення до нього датованих 20 червня 1919 року, афішу програми виступів Української Республіканської Капели в Америці 1922 року та інші документи.

Британський колега Девід Ламмі побачив унікальні архівні документи часів Кримської війни. Зокрема Карту воєнних дій Східної війни 1853–1856 років на Кримському півострові з позначенням місця висадки англо-французького десанту 1–7 вересня 1854 року.

Литовському колезі Габріелюсу Ландсбергісу ми показали, серед іншого, оригінал листа Голови Надзвичайної дипломатичної місії УНР в Естонії до Голови Директорії Симона Петлюри 12 лютого 1920 року, в якому посол переконує українського лідера започаткувати окрему місію до Литви. Пояснюючи це тим, що литовці є надійними та важливими партнерами для України.

Польський колега Радослав Сікорський побачив оригінал Постанови Ради Міністрів Української Держави про утворення дипломатичного представництва в Польщі від 19 жовтня 1918 року, документи Надзвичайної дипломатичної місії УНР у Речі Посполитій Польській 1920 року, промову міністра Андрія Лівицького, виголошену на засіданні у Варшаві 12 листопада 1919 року.

Цей елемент програми буде регулярним під час візитів. Наші архіви зберігають сотні унікальних документів, які демонструють тяглість зв’язків України з нашими партнерами та сотні років спільної історії. Вже цього тижня унікальні документи справили надзвичайне враження на наших гостей і довели їм, що Україна не з’явилася на карті світу зненацька після розпаду Радянського Союзу в 1991 році, що ми з ними взаємодіяли протягом століть.

Відновлення історичної справедливості та фактів має архіважливе значення задля сьогодення та майбутнього. Пам’ятаю, як ще до початку повномасштабної війни ми знайшли в Османському архіві в Туреччині унікальні оригінали текстів Брест-Литовського мирного договору (1918) та ратифікаційної грамоти Гетьмана Павла Скоропадського. Ці документи, по суті, свідчили про міжнародну правосуб’єктність України понад сто років тому. Іноді одна така знахідка здатна перевернути уявлення про власну країну та її роль на міжнародній арені, а також змінити уявлення іноземців про Україну та важливість її підтримки.

Хочу висловити щиру вдячність Голові Державної архівної служби України Анатолію Хромову, директорці Центрального державного архіву вищих органів влади та управління Ларисі Левченко, керівнику Центрального державного історичного архіву України Ярославу Файзуліну. МЗС налаштований на розвиток співпраці задля збереження нашої історії, просування нашої культури та ідентичності, розвитку архівної справи та міжнародної співпраці.