Подвійний «віджим». Росіяни розпилюють гроші на «відбудові» експропрійованого майна українців на ТОТ Запоріжчини

Південь
Фото: zoda.gov.ua

Росія продовжує експропріацію майна українців в окупації. «Міністерство майнових і земельних відносин», створене росіянами на окупованій частині Запорізької області, зібрало інформацію про понад 168 тисяч об’єктів нерухомості. Більше 11 тисяч об’єктів нерухомого майна українців уже віднесені до «власності Запорізької області», тобто, незаконно привласнені окупаційною адміністрацією РФ.

За оприлюдненою інформацією про  «результати роботи» незаконно створеного «міністерства майнових і земельних відносин» регіону, у Федеральну агенцію з управління майном РФ передано майже 43 тисячі декларацій на розмежування майна у власність Запорізької області. З них понад 11 тисяч об’єктів нерухомого майна  віднесено до власності Запорізької області», відзвітувало окупаційне «міністерство».  

Примітно, що пропагандисти окупаційних медіа спочатку оприлюднили інші цифри (відео є в розпорядженні ЦЖР – ред.): повідомлялось про 168 тисяч об’єктів нерухомості, інформація про які зібрана окупантами. Проте за кілька діб інформацію змінили і на сайті «міністерства» вона вже не фігурує.

Росія  продовжує поповнювати перелік нібио «безхазяйного» майна на ТОТ Запоріжчини. В грудні він оновлювався шість разів. Серед віджатих майнових комплексів – торговельні та офісні приміщення у Бердянську, а також низка об’єктів у курортному Приморську, що на узбережжі Азовського моря. 

Серед них – дитячий табір «Меотіда», який, за даними системи Youcontrol, належить запорізькому ТОВ «Меотіда ЛТД». Власники – Леонід Авраменко та Владислав Блюмін, останній в українському реєстрі вказаний як підписант та керівник. Разом з Владиславом Грабовським він також є засновником ТОВ «Юридична фірма «Істеблішмент». У 2019 році табір «Меотіда» отримав найбільше підрядів на оздоровлення дітей від державних та комунальних установ Запорізької області.

Дитячий табір «Меотіда» у Приморську, який окупаційним урядом РФ визнано «безхазяйним». Фото: lovileto.com.ua

До безхазяйного майна окупанти віднесли близько 600 вагонів з товарно-матеріальними залишками – листовим металом, рудою, глиною, вугіллям, які знаходяться на залізничних станціях у Бердянську, Пологах, Мелітополі. 

Також в перелік окупанти додали 659 рекламних конструкцій, розташованих у Мелітопольському, Бердянському та Пологівському районах.

Російське «міністерство майнових і земельних відносин» на ТОТ Запорізької області було створене у січні 2024 року. З вересня 2024 року окупаційним органом керує кримчанин Антон Олегович Прокофьєв (російський ІПН 910227757621, виданий Інспекцією ФПС по м. Сімферополю).

До цього Прокофьєв  обіймав посаду заступника начальника управління із взаємодії з заявниками окупаційного «державного комітету з державної реєстрації та кадастру» в окупованому Криму і в 2024 році отримував подяку гауляйтера Сергія Аксенова.

Антон Прокофьєв отримує подяку від гауляйтера Криму. Фото: m.ok.ru

Ще раніше Антон Прокофьєв працював заступником директора у ДУП «Крым БТИ» та у Євпаторійському підрозділі «Госреестра» Криму.

Звітуючи про роботу, окупанти також анонсують прийняття закону, який дозволить надавати в оренду «інвесторам» незавершені будівлі, які є «власністю» Запорізької області. 

Наразі будівництво та реконструкція недобудованого майна на ТОТ Запоріжчини  відбувається через НКО «Региональный фонд капитального ремонта многоквартирных домов Запорожской области (ІПН 9001017363), засновником якого є окупаційне «міністерство» будівництва, архітектури та ЖКГ.

Керує НКО Сєргєй Юрьєвіч Вєнєцкій з Москви. Там він був засновником і керівником садівничого товариства, охоронної та торговельної фірм.

У 2024 році цій організації  «з метою завершення будівельних робіт» вже передані щонайменше три об’єкти незавершеного будівництва в Мелітополі – будинки за адресами: вул. Бєляєва, 70, Гетьманська, 106 та проспект  50-річчя Перемоги,15. 

За останньою адресою розташований так званий «військовий довгобуд», який не можуть завершити з початку 2000-х років. У 2021 році державне підприємство міністерства оборони України «Укрконверсбуд» оголошувало конкурс з відбору генпідрядника для організації добудови цього будинку, квартири в якому планувалося передати військовослужбовцям. Довгобуд по вулиці Бєляєва також належить Міноборони України.

«Військовий довгобуд» у Мелітополі, привласнений РФ. Фото: mv.org.ua

Довгобуд по вул. Гетьманській, 106 належить міністерству освіти України. Квартири в ньому мали дістатись  професорсько-викладацькому складу ТДАТУ. 

У грудні 2023 року було підписане розпорядження «уряду» Запорізької області про порядок надання субсидії  згаданому фонду капремонту на відбудову 13,6 тисяч кв.метрів житла. Наразі жоден з трьох довгобудів не завершений.

Натомість з 1 січня 2025 року указом гауляйтера Євгена Балицького під комплексне управління фонду будуть переводитися багатоквартирні будинки на ТОТ Запоріжчини.

«Фонд наділений повноваженнями та функціями з комплексного управління багатоквартирними будинками на території Запорізької області, зокрема, з організації послуг з нарахування та збору платежів за житлово-комунальні послуги, забезпечення роботи з утримання, поточного ремонту спільного майна в багатоквартирних будинках, формування рішення з питань користування спільним майном у багатоквартирних будинках», – зазначено в «указі».

Цікаво, що в листопаді 2024 року російський державний Фонд розвитку територій схвалив заявку Запорізької області на проведення капітального ремонту багатоквартирних будинків. Кошти Фонду будуть спрямовані на оновлення 39 будинків – заплановано ремонт 35 дахів і 36 ліфтів. Суму, яку виділено на ремонт будинків на ТОТ Запоріжчини, не вказують, але загалом на подібні ремонти на всіх окупованих територіях України обіцяють виділити 16,3 мільярда рублів.

Контроль за фондом житла на окупованій Запоріжчині дозволить росіянам колаборантам  не тільки відмивати кошти на «ремонтах» багатоквартирних будинків, а й виявляти майно, право власності на яке не оформлене за російським законодавством, або в якому не проживають власники, визнати його безхазяйним та «націоналізувати». Щоб потім продавати бажаючим з Росії. 

***

У лютому 2024 року представництво Роскадастру в Мелітополі оголосило про початок комплексних кадастрових робіт у регіоні. 

Центр журналістських розслідувань публікував базу даних експропрійованих росіянами та колаборантами житлових будинків і квартир на Запоріжжі.

ЦЖР повідомляв, що «націоналізація», тобто віджим майна став одним з завдань нової «влади» після окупації Запорізької області. Розпочалася вона після указу гауляйтера Євгена Балицького.