РФ нарощує експорт зерна з окупованого Криму в Сирію – Reuters

Топ-Новости
Судно Capt Abeda (IMO: 7610270, прапор Коморських Островів) завантажує зерно для Сірії на зерновому терміналі Авліта в Севастополі 31.01.18 Фото: blackseanews.net

РФ за останній рік наростила експорт зерна з окупованого Криму в Сирію в рамках домовленостей, які забезпечують півострову, що знаходиться під західними санкціями, ринок збуту для надлишків урожаю, а сирійському президенту Башару Асаду дають надійне джерело поставок пшениці.

Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на портові дані і дані систем відстеження судів, а також джерела в галузі, передає Центр журналістських розслідувань.

Як пише видання, поставки почали рости в середині минулого року, і за період з липня 2017 р по травень 2018 р щонайменше 10 суден поставили як мінімум 170000 тонн зерна в Сирію.

Зростання відвантажень з Криму надає підтримку уряду Асада, який знаходиться під західними санкціями, і хоча поставки продовольства в Сирію ними не заборонені, але обмеження на банківські операції та заморозка активів не дозволяють багатьом зерновим трейдерам працювати з Асадом.

Крим також знаходиться під західними санкціями з часу його окупації РФ в 2014 році, і його доступ на багато експортних ринків заморожений. Це робить Сирію ідеальним торговим партнером для півострова, а також дає можливість отримувати сирійські товари, такі як оливкова олія, в обмін на пшеницю.

«У нас немає проблем з рядом країн, у тому числі і з Сирією. Наші країни не вводили санкції проти один одного, тому, звичайно, вони можуть вільно працювати», – сказав агентству «заступник голови ради міністрів Криму» Георгій Мурадов.

Одна з причин відсутності поставок безпосередньо з Росії полягає в тому, що Москва не хоче піддавати ризикам свій основний зерновий трейдинг через операції з Сирією, сказали галузеві джерела. Торгівля з внесеними в чорний список сирійськими і іншими суднами дозволяє Криму відвантажити зерно, яке йому через санкції більше нікуди поставити.

Крим виробляє близько 1,4 мільйона тонн зерна в рік, з яких 1 мільйон тонн – це його експортний потенціал. У 2018 році врожай в регіоні може бути нижче через посуху. Росії, яка надає Криму фінансову підтримку, також вигідно, щоб півострів організовував свій власний бізнес і таким чином знижував залежність від субсидій.

Крим експортував 428500 тонн зерна, здебільшого пшениці, в липні-грудні 2017 року, що значно перевищило всі поставки за сезон 2016/17, коли з півострова було вивезено 288000 тонн, свідчать дані, з якими ознайомився Reuters.

Портові дані і дані систем відстеження судів свідчать про те, що низка суден поставили зерно з Криму безпосередньо в сирійський порт Тартус, де у РФ є військово-морська база. Деякі інші вантажі пішли до Лівану і потім були перенаправлені в Сирію, сказали джерела в транспортній галузі.

Дані показують, що за липень-грудень 2017 року Ліван став найбільшим покупцем зерна з Криму, отримавши 175000 тонн. Сирія була другим за величиною покупцем з 75000 тонн, на третьому місці Туреччина. Дані за 2018 рік поки недоступні.

У попередні роки поставки зерна з Криму до Сирії обмежувалися кількома суднами і становили близько 70000 тонн на рік.

Ще одним свідченням того, що зв’язки між Кримом і Сирією стають все більш тісними, є той факт, що регіональна «влада» в Севастополі заявила в червні про намір 29 липня підписати угоду з сирійським Тартусом про налагодження постійної лінії зв’язку між портами.

«Губернатор Севастополя» Дмитро Овсянніков сказав журналістам, що з Криму до Сирії на регулярній основі буде ходити більше суден і що протягом наступного року обсяг поставок досягне 200000 тонн зерна.

Україна вважає, що відвантаження з окупованого Криму порушують західні санкції. Вона подавала скаргу в Міжнародну морську організацію (IMO), що базується в Лондоні, і просила її країн-членів виключити зі своїх списків судна, які беруть участь в таких відвантаження.

«Гра в кішки-мишки через незаконні операції з відвантаження з Криму далеко не закінчена. Північна частина Чорного моря фактично перетворилася на сіру зону міжнародних поставок», – сказала представник України при IMO, посол у Великобританії Наталія Галібаренко.

Нагадаємо, 20 грудня 2017 року у програмі «Слідство.Інфо» вийшло журналістське розслідування Валентини Самар «Крута перевалка». В ньому наведені факти діяльності в порту  окупованого Севастополя компаній «Авліта» та «Морський індустріальний комплекс» українського олігарха Ріната Ахметова, через які здійснюється більшість обсягу експорту зерна з півострова в обхід українських і міжнародних санкцій. У кінці минулого року кримські портові активи Ахметова перереєстировані в українському і російському держреєстрах на менеджерів його кума – російського композитора Ігоря Крутого.

Як повідомлялося, в липні 2014 року Україна офіційно закрила порти Криму для міжнародного судноплавства. Крім того, в Кримінальний кодекс України внесена стаття 332-1 про порушення правил в’їзду на тимчасово окуповану територію України. Згідно з цим законодавчим актом, члени екіпажу судна, що прибувають на його борту в Крим, потрапляють під адміністративну та кримінальну відповідальність перед Україною за незаконний груповий перетин кордону та порушення порядку в’їзду на окуповану територію.

Прокуратура АРК відкрила кримінальні провадження і розслідує понад 600 фактів незаконних заходів суден в закриті Україною порти окупованого Криму.