Росіяни збирають в Азовському морі «тіньовий флот» з балкерів, які винаймають у Туреччині та в Китаї. Саме за допомогою таких суден окупанти вивозять награбоване зерно, інші культури й метал через захоплені порти Бердянська і Маріуполя.
Про це повідомляють журналісти Reuters з посиланням на власні джерела.
За даними видання, «тіньовий флот» окупантів складають старі і невеликі суховантажі, якими володіють маловідомі оператори в Туреччині та Китаї.
У липні Росія почала активно фрахтувати судна у власників, з якими великі трейдери не працюють. За даними платформи Shipfix, наприклад, кількість російських заявок на такі балкери збільшилася на 40% у порівнянні з червнем (до 257 заявок).

Несамохідна баржа і балкер в акваторії Бердянська в останні дні літа-2023. Колаж: investigator.org.ua
Після останньої публікації ЦЖР про активність в портах Приазовʼя, з 31 серпня по 4 вересня 2023 року в тимчасово окупованому Бердянську пришвартовалась одна несамохідна баржа, протягом доби завантажився і відчалив ще не встановлений балкер і повернувся російський суховантаж «Капітан Міронов», який залишав Бердянськ у середені серпня, а 3 вересня на заході в акваторію Бердянської затоки помічено ще одне невідоме судно.

Порівняння знімків причалів порту т.о.Бердянська з 26.08 – 03.09. Фото: супутник Sentinel-2
Центр журналістських розслідувань ще на початку липня 2023 року ідентифікував частину піратського флоту РФ в Азовському морі, а наприкінці серпня до цього переліку додалися кілька російських і одне турецьке судно під прапором Панами, які вивозять зерно, курсуючи за маршрутом Бердянськ – Самсун.
Існування тіньового флоту РФ підтвердив днями речник Військово-Морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.
«Є так званий «тіньовий флот», який не виходить в міжнародні порти… його використовують з вимкненими АІС, порушуючи міжнародне морське право. Заходять в порти Бердянська та Маріуполя. Вантажать там зерно, метал. Потім перевантажують у свої порти і таким чином намагаються легалізувати це, щоб потім експортувати», – розповів Плетенчук в ефірі телемарафону «Єдині новини».

Невідоме судно при заході в акваторію Бердянської затоки 03.09.2023 р. Фото: супутник Sentinel-2
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter