Хроніка зради і втрати військового флоту у Криму, доля колаборантів та нові удари ЗСУ по російських окупантах : огляд подій за тиждень

Війна

Огляд найважливіших новин за тиждень, 19—25 лютого 2024 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.

Херсонська область

52-річна Катерина Тесля, голова окупаційної адміністрації села Чорнянка Таврійської міської громади Каховського району Херсонщини отримала підозру СБУ в колабораційній діяльності. Першим про її перехід на бік ворога повідомляв ЦЖР. Жінці світить від п’яти до десяти років позбавлення волі і конфіскація майна.

38-річний Євген Соболєв, мешканець Нової Каховки, колишній начальник херсонської «Північної виправної колонії №90» отримав ще один вирок. Малиновський районний суд Одеси 16 лютого визнав його винним у державній зраді і заочно позбавив волі довічно з конфіскацією майна.

У Каховці на окупованій лівобережній частині Херсонщини російські загарбники викрали 41-річного мешканця міста Андрія Тозарєва. Чоловіка «підозрюють» в участі у «Правому секторі» в 2014 році і участі в мітингах.

Андрій Тозарєв, житель Каховки на окупованій Херсонщині. Фото з соцмереж

42-річний Артем Лемешев, колишній співробітник Олешківської міськради Херсонського району Херсонщини, отримав заочну підозру СБУ. Він добровільно перейшов на бік ворога і став заступником голови окупаційної адміністрації в Олешках. За скоєний злочин йому світить до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

66-річний Євгеній Поповчук, депутат Генічеської міської ради від «ОПЗЖ», 20 лютого отримав підозру за те, що незаконно очолив захоплений російськими окупантами Азово-Сиваський національний природний парк (далі – НПП). Йому інкримінують службову недбалість, добровільне зайняття посади в незаконному правоохоронному органі і участь у проведенні незаконних виборів. Про перехід Поповчука на бік ворога раніше писав ЦЖР.

Селище Козацьке і село Веселе на звільненій правобережній частині Новокаховської громади Херсонщини повністю зруйновані російськими окупантами. Майже повністю зруйноване село Корсунка, що залишається в тимчасовій окупації. В усіх цих населених пунктах залишаються цивільні.

Всі лікарі тимчасово окупованої Новокаховської громади Херсонщини перестали отримувати заробітну плату. Керівництво місцевої військової адміністрації пов’язує це з припиненням фінансування медичних закладів на окупованих територіях з боку Національної служби здоров’я України (далі – НСЗУ).

21-річна Анна Полонська, мешканка села Корсунка Новокаховської громади Херсонської області, визнана винною в колабораційній діяльності і виправдовуванні збройної агресії РФ проти України. За скоєні злочини вона отримала 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна. 

45-річний офіцер Олександр Осташко з Полтави під час служби у Військово-Морських силах ЗСУ навесні 2014 року перейшов на бік ворога. В 2022 році він у складі окупаційних військ РФ воював проти ЗСУ у районі Нової Каховки і села Веселе, а потім перебував у селі Дудчани Милівської громади Бериславського району Херсонщини. За скоєний злочин його заочно позбавлено волі на 15 років з конфіскацією всього належного йому майна.

Російські окупанти помпезно відкрили захоплений ними дитсадок у селі Верхні Сірогози Нижньосірогозької громади Генічеського району Херсонщини. За їхніми словами, їм довелося провести косметичний ремонт закладу, який нібито не працював більше трьох років. Насправді, дитсадок діяв до самого вторгнення загарбників, які самі ж його спалили і розграбували в 2022 році.

Колаборанти Олександр Немикін (ліворуч) і Сергій Гутковський на відкритті дитсадка в Верхніх Сірогозах -

Колаборанти Олександр Немикін (ліворуч) і Сергій Гутковський на відкритті дитсадка в Верхніх Сірогозах

32-річний Віктор Марченко, мешканець села Запоріжжя Рубанівської громади Каховського району Херсонщини підозрюється в державній зраді і колабораційній діяльності. Він працює на ворога головою окупаційної адміністрації села Рубанівка, про що першим повідомляв ЦЖР. За скоєний злочин він може сісти за ґрати довічно, з конфіскацією майна.

Мешканка Мелітополя Альона Трокай, яка після окупації очолила відділення молодіжного руху “Движение первых” у Мелітополі та передавала росіянам  зібрану родичами у Запоріжжі інформацію про розташування українських військових і техніки, визнана винною у державній зраді.

Директори трьох аграрних фірм, що належать міському голові Херсона Ігорю Колихаєву і які працювали в окупації за російськими законами, підозрюються в пособництві державі-агресору. Це: 62-річний Юрій Васильєв, директор ТОВ «Торговий дім «Горностаївський райагрохім» з Горностаївки, депутат Горностаївської селищної ради від партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити!», 47-річний Сергій Плачков, голова СБК «Світанок» з села Костогризове Зеленопідської громади Каховського району і 68-річний Петро Ляшко з Каховки, директор фермерського господарства «Юкос і К». Юрій Васильєв обвинувачення на свою адресу відкидає.

48-річна Жанна Мельник з Херсона, яка працювала в Фонді соціального страхування України, добровільно перейшла на бік ворога і очолила відділ адресної та соціальної допомоги окупаційного «департаменту праці та соціальної політики» Херсонщини. За скоєний злочин її заочно засудили до 8 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного їй майна.

Жанна Мельник, колаборантка. Фото з соцмережі

84-річний Володимир Овчаренко з Херсона, директор і співзасновник ТОВ «Завод пакувальних матеріалів «ЗУМ» добровільно перейшов на бік ворога і очолив окупаційну громадську раду Херсонщини. За скоєний злочин СБУ 23 лютого заочно повідомила йому підозру в посяганні на територіальну цілісність і недоторканість України, яка призвела до загибелі людей. Санкція статті передбачає довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.

П’ять мешканців Херсонської області, які проводили незаконний референдум для окупантів у вересні 2022 року, отримали підозри в колабораційній діяльності від СБУ і Національної поліції України. Це: 41-річна Тетяна Ясенчук з Херсона, 59-річний Анатолій Лебідь з села Загорянівка Музиківської громади, колишній місцевий гауляйтер, 48-річна Валерія Уварова з Голої Пристані Скадовського району, 39-річна Ольга Волошина з Музиківки Херсонського району і 54-річна Світлана Яковенко з села Велетенське Білозерської громади. Про перших двох із них неодноразово писав ЦЖР.

Більше трьох місяців російські окупанти незаконно утримують у полоні 22-річного Рустама Чижика, цивільного мешканця селища Горностаївка Каховського району Херсонської області. Чоловіка викрали ще 13 листопада 2023 року з його будинку і спочатку утримували в місцевій російській «комендатурі», а нещодавно нібито вивезли до Краснодарського краю РФ. Про його долю або якісь обвинувачення на його адресу загарбники рідним не кажуть.

Запорізька область

Вчительку молодших класів з Мирного на Мелітопольщині Антоніну Марцелєву, яка запустила першу школу на ТОТ Запоріжчини за російською програмою, залякувала мешканців громади вилученням дітей з родини, в разі, якщо вони ігноруватимуть навчальний процес, та роздавала інтерв’ю на підтримку країни-агресора, заочно засудили до одного року позбавлення волі.

Служба безпеки України спільно з НАБУ виявили корупційну схему, до якої причетне керівництво Запорізької обласної ради. На хабарі викрито заступника голови Запорізької обласної ради Владислава Куценка, його помічника та депутата обласної ради Вячеслава Колесникова.

Запорізькі поліцейські повідомили про підозру в колабораційній діяльності Євгенії Зайцевій, колишній депутаткі Мелітопольської міської ради від «Опозиційного блоку». Племінниця запорізького гауляйтера Євгена Балицького очолила «управління» інформації в окупаційній адміністрації та займалася ворожою пропагандою на ТОТ Запорізької області.

Євгенія Зайцева (виділена червоним) з сертифікатом освітнього федерального проєкту «Мастерская новых медиа», Ростов-на-Дону, 19.08.2023. Фото з соцмереж

Сили оборони України 20 лютого 2024 року завдали удару по військовому полігону окупантів неподалік Волновахи Донецької області, де російських солдат начебто вишикували в очікуванні начальства.  

У Ростовському обласному суді РФ ухвалено вирок за звинуваченням у шпигунстві (ст. 276 КК РФ) мешканців Мелітополя Ігоря Артеменка, Олега Зубова і Сергія Бутнара, яких росіяни викрали в окупованому місті в квітні 2022 року. Українці отримали 11,12 та 13 років позбавлення волі та відбуватимуть покарання в колонії суворого режиму.

22 лютого мешканці декількох районів тимчасово окупованого Бердянська почули вибух. Російські військові заблокували частину Східного проспекту в районі ТЦ «Амстор», а пропагандисти публікували різні версії подій.

Мешканець Бердянська Кирило Койнов здавав росіянам патріотів з рідного міста, а також збирав та передавав дані про розташування українських військових та техніки. До співпраці з ворогом намагався завербувати брата, який служить в ЗСУ. Тепер отримав заочний вирок за державну зраду – 15 років позбавлення волі. 

АР Крим та Севастополь

До міста Джанкой в тимчасово окупованому Криму прибуло багато російських військових, серед них помічено маркування ПВК «Вагнер».

Кримську правозахисницю Лутфіє Зудієву відпустили з «Центру протидії екстремізму» ФСБ в окупованому Криму, але склали на неї два адміністративні протоколи.

Партизани виявили командний пункт та особовий склад російського зенітно-ракетного комплексу С-400 у Сакському районі тимчасово окупованого Криму.

Озброєні бойовики так званої “81-ої бригади «Медведи», що дислокується у Криму та бере участь у війні проти України, вночі 23 лютого побили відвідувачів  клубу «Крепость» у селищі Чорноморське

«Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань), випуск від 22 лютого 2024 року.