Дані супутника Sentinel-2 вказують, що поруч із викраденими РФ українськими буровими установками та блок-кондукторами на шельфі Чорного моря безперервно вже більше двох років горить газ, що витікає зі свердловин, а також з’являються нові «гарячі» осередки. Росія перетворила морські платформи у північно-західній частині Чорного моря на військові об’єкти для радіоелектронної та гідроакустичної розвідки. Відтак вони були атаковані і взяті під контроль спецпідрозділами ЗСУ. Станом на 30 жовтня 2024 року стовпи диму, які цілодобово здіймаються до неба, зафіксовано на чотирьох з 14 об’єктів, а найдовше полум’я горить аж з червня 2022 року.
Вже третю осінь розташований приблизно за 50 кілометрів на схід від острова Зміїний один з трьох блок-кондукторів на Одеському газовому родовищі більше нагадує «вічний вогонь». Якраз наприкінці червня 2022 року окупаційна влада Криму повідомляла про атаку ЗСУ у цьому квадраті. Була версія, що того літа ЗСУ вивели з ладу самопідйомну плавучу бурову установку (СПБУ) «Таврида», що належить вкраденій Росією в України державній компанії «Чорноморнафтогаз».
Як показують супутникові дані, сусідня морська льодостійка стаціонарна платформа(МЛСП) почала диміти 10 серпня 2024 року і це збігається у часі, коли ВМС ЗСУ у взаємодії з ГУР МОУ завдали ракетний удар по одній із захоплених росіянами морських платформ. Окупанти встановили тоді на ній системи радіоелектронної боротьби (РЕБ) з метою порушити супутникову навігацію та зробити небезпечним цивільне судноплавство. Портал Defense Express припускав, що найімовірніше, була атакована морська стаціонарна платформа №17 (МСП-17).
Третій палаючий осередок (координати 45.25821 31.67354) виник не так давно, десь у першій декаді серпня 2024 року, між 1 та 11 числом. Зайнялася одна з трьох платформ, встановлених ближче до західного узбережжя Кримського півострова. Пожежа на сусідній (координати 45.34494 31.86363) почалася буквально на днях, адже супутник зафіксував стовп диму 30 жовтня 2024 року.
Ні Україна, ні РФ, не оприлюднювали офіційних повідомлень щодо нових пожеж на морських об’єктах газовидобування. Лише 29 жовтня окупанти визнали, що захоплене РФ підприємство «Чорноморнафтогаз» повністю припинило експлуатацію всіх родовищ, що незаконно використовуються Росією на шельфі Чорного моря, після ударів Сил оборони України по бурових платформах. У зв’язку із цим обсяг видобутку корисних копалин в окупованому Криму знизився на 28,1%.
via GIPHY Таймлапс виникнення пожеж на МСП в Чорному морі з червня 2022 р. по жовтень 2024 р.
У вересні 2023 року підрозділи Головного управління розвідки Міноборони провели спецоперацію, унаслідок якої повернули під контроль України бурові газо- та нафтовидобувні платформи «Чорноморнафтогазу» біля берегів Криму в Чорному морі, в тому числі, і сумнозвісні «вишки Бойка».
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter