Росія продовжує здійснювати цивільне судноплавство в Чорному і Азовському морях практично в повному обсязі, не зважаючи на війну та міжнародні санкції.
Про це заявив речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук в телеефірі, відповідаючи на питання, куди і звідки росіяни возять товари своїми суднами, якщо говорити про гуманітарну складову, передає Укрінформ.
«Насправді тут перелік доволі великий. Можна сказати, що цивільне судноплавство, як і раніше, до речі, росіяни здійснюють фактично у повному об’ємі. Україна зі свого боку ніяких дій, направлених на створення якихось небезпек для цивільних суден, навіть під російськими прапорами в Азові, наприклад, не створювала», – сказав Плетенчук.
За його словами, росіяни продовжують торгувати своїми нафтопродуктами через морський експорт у різному вигляді, починаючи від того ж мазуту та закінчуючи сирою нафтою.
Він поінформував, що для цього вони послуговуються різними портами і терміналами, навіть тими, які знаходяться на річці Волга – звідти вони річковими танкерами її вивозять і перевантажують.
«Так само (йдеться про – ред.) термінали в інших портах, у східній частині Чорного моря, тобто, у східному узбережжі. Так само і на Азові. Це, звісно, і збіжжя російського виробництва, і те, яке вони вивозять з окупованих територій, це і метал, який вони грабують на окупованих територіях», – зазначив Плетенчук.
За даними ВМСУ, так само періодично і порти Криму приймають іноземні судна, які вимикають відповідну систему ідентифікації і намагаються приховати свою присутність в окупованих портах.
Нагадаємо:
- В ході переговорів у Саудівській Аравії делегація США окремо домовилась з українською та російською сторонами про безпечне судноплавство у Чорному морі та «розробити механізм» заборони на удари по енергетичній інфраструктурі в України та Росії.
- Міністр оборони Рустем Умєров заявив, що Україна та США під час зустрічі в Ер-Ріяді домовилися забезпечити безпечне судноплавство у Чорному морі, при цьому переміщення Росією своїх військових суден за межі східної частини Чорного моря буде вважатися порушенням «духу домовленостей».
- Росія висунула низку умов для того, щоб погодитися на реалізацію домовленостей щодо забезпечення безпеки судноплавства в Чорному морі, які були предметом переговорів делегацій США, України та РФ у Саудівській Аравії. Зокрема, у Кремлі заявили, що перемир’я в Чорному морі почне діяти лише після зняття санкцій із низки російських банків, залучених до операцій з міжнародної торгівлі продовольством, а також доступу суден РФ до неназваних морських портів.