В Україні вважаються зниклими безвісти понад 60 тис осіб – уповноважений Добросердов

Війна
Артур Добросердов, уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин. Фото: suspilne.media

В Україні наразі в розшуку перебувають понад 60 тисяч зниклих безвісти осіб. Близько 10 тисяч із них перебувають у російському полоні.

Про це заявив уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов в інтерв’ю Суспільному.

«В розшуку перебувають понад 60 тисяч людей. Щодо близько 10 тисяч маємо підтвердження, що вони у полоні. Йдеться як про офіційні підтвердження – від країни-агресорки через Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) – так і про неофіційні», – сказав Добросердов.

Він зазначив, що основні неофіційні джерела інформації – свідчення тих, хто повернувся з неволі й пошук по OSINT.

«Окремі громадяни РФ, військові, викладають в інтернет інформацію, з якої ми фіксуємо факт перебування людей у полоні. За допомогою таких джерел працівники мого офісу встановили вже понад півтори тисячі зниклих», – додав уповноважений.

Він нагадав, що з травня 2023 року в Україні діє Єдиний реєстр зниклих безвісти. Наразі у ньому – близько 63 тисяч людей, більшість з них зникла через війну та окупацію.

«Робити це ефективно ми почали, на жаль, з травня 2023-го. Однак в реєстр поміщаються усі, хто зник безвісти, починаючи з 2014 року. Там є дані про військових і цивільних, про осіб без громадянства, про іноземців, які на законних підставах перебувають в Україні. І окремий розділ – дані щодо неідентифікованих тіл. Це дає можливість відстежувати усю процедуру в межах розслідування – все, що може сприяти ідентифікації тіла», – розповів Добросердов.

Він також пояснив, за яких обставин цивільні можуть вважатися зниклими безвісти через війну.

«У більшості випадків – це окупація. Але не кожен цивільний, що лишився на окупованій території, вважається зниклим безвісти. Якщо з цією людиною не відбувається незаконних дій, вона вільна у своїх діях, може комунікувати, наприклад, з близькими, знайомими, які лишаються на підконтрольній території України, як правило, заяв щодо її зникнення не надходить і такої людини в реєстрі немає. Але ж є й інші історії, коли цивільних затримують, піддають тортурам, вони зникають і ніхто не знає, що з ними відбулося. Щодо таких випадків надходять заяви в поліцію. Або це моніториться по ЗМІ на окупованих територіях. Це все фіксується і далі збираються дані, куди ж поділася ця людина», – зазначив уповноважений.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter