В Україні зареєстровано понад 162 тисячі воєнних злочинів РФ – ОГП

Війна
Ексгумовані з братської могили тіла мешканців Бучі, вбитих російськими окупантами. Київщина Фото: Andrei Novitsky

З початку повномасштабного вторгнення РФ українські правоохоронці зафіксували вже понад 162 тисячі воєнних злочинів РФ в Україні. Загалом зафіксовано 189 070 злочинів, пов’язаних із агресією Росії. Крім воєнних злочинів, сюди входять злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного порядку, а також злочини проти основ національної безпеки України.

Про це повідомив Юрій Бєлоусов, керівник департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генпрокурора України, передає DW.

«Сьогодні майже 162 тисячі воєнних злочинів, які зареєстровані. Ми вбачаємо, в принципі, не лише зараз, а з перших днів, ознаки системи. Ці злочини демонструють фактично політику Росії щодо України», – сказав Бєлоусов у Києві на конференції United for Justice, на якій зібралися експерти в галузі міжнародного права, дипломати, президент Євроюсту Міхаель Шмідт, міністр юстиції Нідерландів Девід ван Віль, заступниця міністра юстиції Великобританії Сара Сакман та інші.

У коментарі DW Бєлоусов уточнив, що найбільш поширений вид зареєстрованих воєнних злочинів – обстріли. «Атаки на цивільний об’єкт всіма видами зброї, як-то ракети, дрони, артилерійські обстріли в місцях, наближених до лінії фронту. Після цього за кількістю воєнних злочинів йдуть: жорстоке поводження, сексуальне насильство щодо цивільних і військовополонених, викрадення людей, тримання їх в непристосованих місцях. Ну й, безумовно, розграбування», – зазначив він.

Бєлоусов наголосив, що в зареєстрованих справах щодо воєнних злочинів підозрюваними є 872 особи, з яких 623 обвинувальні акти перебувають в судах, а 164 особи засуджено. Але реально засуджені 18 осіб, решта – заочно.

Водночас посадовець припускає, що кількість воєнних злочинів РФ набагато більша, ніж зараз зареєструвала ОГП. «Ми до цього часу не розуміємо, скільки людей загинуло, наприклад в Маріуполі. Точно мова йде про десятки тисяч людей, які загинули. Скільки людей цивільних загинуло на окупованих територіях, де ми не маємо доступу, складно сказати. Скільки злочинів вчиняється щодо українських громадян, які були вимушені переїхати, але які були депортовані на території РФ? Ми не знаємо. Але цифра точно в рази більше, ніж 160 тисяч», – припускає Бєлоусов.

Він наголосив, що нині даними ОГП внаслідок агресії РФ загинуло 14 572 цивільних, серед яких 625 діти, ще понад 30 тисяч дістали поранень. Крім того, пошкоджено понад 218 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури.

Загалом зафіксовано 189 070 злочинів, пов’язаних із агресією РФ, додав Бєлоусов. «Ця цифра злочини проти миру ,безпеки людства та міжнародного порядку, в тому числі воєнні злочини, а також злочини проти основ національної безпеки України», – зазначив він.

Також керівник департаменту протидії злочинам ОГП висловив сподівання, що цього року будуть ухвалені всі формальні процедури для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. «Але потім розпочнеться процедура відбору суддів, відбору прокурорів, організаційні питання. Сподіваємося, що з наступного року він запрацює. Я думаю, що є всі підстави, так вважаю. Україна робить точно все», – сказав він.

Бєлоусов наголосив, що це вперше буде визнано відповідальність за злочин агресії після Другої світової війни. «Це дуже серйозний прецедент. Але є дуже багато спротиву цьому процесу з боку багатьох партнерів, які, скажімо так, демонструють зазіхання на своїх територіях, своїх сусідів або інших країн», – сказав він, додавши, що нині підтримує створення спецтрибуналу Рада Європи, яка має 46 країн. «Це вже немало, але я сподіваюсь, що список точно буде більший. Точно. Оскільки приєднання буде відкритим для усіх», – наголосив він.

Нагадаємо: