Український військовий розкритикував матеріал The Economist про керування «шахедами» через Telegram

Війна
Збитий ППО ударний дрон Shahed-136, перейменований окупантами у «Герань-2». Фото: facebook.com/kpszsu

Київські інженери нібито знайшли записку всередині одного з дронів, які РФ запустила по Україні. У ній йшлося про новий алгоритм керування безпілотниками. Спеціаліст у сфері радіотехнологій, військовий та інженер Сергій «Флеш» Безкрестнов заявив, що «шахеди», як і раніше, літають на основі сигналів супутникової навігації, і не використовують Telegram для польотів.

Як пише Economist, записку, ймовірно, залишив один із російських інженерів. У ній зазначалося, що дрони тепер контролюються за допомогою ботів у Telegram, які в режимі реального часу надсилають відео й дані про політ операторам.

Крім того, українським інженерам стало відомо, що нові моделі російських дронів не піддаються впливу радіоелектронної боротьби.

Це пов’язано з тим, що вони більше не покладаються на GPS, а керуються штучним інтелектом і використовують українську мобільну мережу.

Офіцер Командування Повітряних сил ЗСУ, полковник Денис Смажний, розповів журналістам про те, що раніше полювання на дрони здійснювали переважно мобільні групи з кулеметами, переносними ракетами й артилерією ближньої дії.

Проте тепер безпілотники регулярно маневрують навколо цих груп. За словами Смажного, спочатку дрони летять низько, щоб уникнути виявлення, а потім різко підіймаються до 2000-2500 метрів, що поза зоною досяжності малокаліберної зброї.

Тому Україна наразі використовує гелікоптери, винищувачі F-16 і безпілотники-перехоплювачі для боротьби з російськими дронами.

Денис Смажний також зазначив, що протиповітряна оборона навколо Києва збиває близько 95% безпілотників, які запускає російська армія. Проте решта 5% завдають серйозної шкоди.

Керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко прокоментував інформацію про «записки в шахедах»: «Історія про записки в «шахедах» і управління через Telegram-боти — це, звісно, щось. Щодо дистанційного керування, то деякі “шахеди” ще з минулого року так керуються, на них камери встановлювали й керували дистанційно. Жодної сенсації — їх збивають».

Фахівець спростував низку тверджень, опублікованих у The Economist щодо принципів дії дронів Shahed, які Росія використовує у війні проти України. Зокрема видання стверджувало, з посиланням на українських посадовців, що росіяни використовують новітні моделі безпілотників не піддаються впливу української системи радіоелектронної боротьби оскільки дрони більше не покладаються на GPS, керуються штучним інтелектом і використовують інтернет українських мобільних операторів.

Як зазначає фахівець Сергій Безкрестнов «шахеди» залишаються автономними дронами, що орієнтуються за сигналами супутникової навігації, і РЕБ продовжує ефективно впливати на них.

«Шахеди» не управляються в польоті через Telegram і не посилають нікуди відео трансляції через українські мережі мобільного зв’язку.

Вони не мають всередині штучного інтелекту. «Шахеди», як і раніше, літають на основі сигналів супутникової навігації, і РЕБ на них впливає.

Жодної записки з Алабуги від «друзів інженерів з рф» ніхто ніколи не знаходив.

«Дуже шкода, що авторитетне видання пише не вірну інформацію», — повідомив військовий інженер у своєму Telegram-каналі.

Єдине, що дійсно відповідає дійсності, — це наявність у деяких дронів трекерів із SIM-картами, які передають базову телеметрію: координати, швидкість та висоту польоту через мобільний зв’язок у Telegram-бот. SIM-карти можуть бути українські, російські чи міжнародні, і їх знаходять в уламках у великій кількості.

«Ми розуміємо ці механізми і не дозволяємо дронам використовувати українські мережі мобільного зв’язку для передачі даних. Ще раз, Шахеди не керуються віддалено, у них немає такого функціоналу, вони просто намагаються передавати своє місце розташування.», — наголошує Сергій «Флеш».

  • Британське видання The Economist допускає, що російські атаки проти України з використанням тисячі ударних БпЛА можуть стати реальністю.