На сайті Ради Європи опублікували фінальну версію статуту Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.
Про це повідомила заступниця керівника Офісу президента Ірина Мудра, яка розповіла про основні положення документа й надала посилання на сам текст.
Мудра зазначила, що «попри різні позиції й вкрай складні переговори», у статуті немає жодної згадки про персональні імунітети. Це означає, що прокурор може видати обвинувальні акти проти глави РФ, очільника російського уряду або міністр закордонних справ. Однак винесення вироку і заочне засудження стане можливим після того, як вони позбудуться посад.
Також трибунал матиме міжнародну правосуб’єктність, а не статус гібридної або національної структури. Тобто незалежна інституція міжнародного права, яка говоритиме від імені світу мовою міжнародного права, пояснила Мудра.
За її словами, основу становить стаття 8 Римського статуту МКС, яка доповнена критеріями агресивної війни з резолюції 3314 Генасамблеї ООН. Поняття — чітке. Відповідальність — невідворотна.
Передбачено, що спецтрибунал не підриватиме діяльність Міжнародного кримінального суду, а доповнюватиме його. Провадження можуть йти паралельно, а у випадку передання обвинуваченого до МКС — процес у спецтрибуналі призупинять.
Мудра назвала «окремим досягненням України» — включення механізму in absentia. Це дає змогу отримувати вироки навіть без присутності обвинувачених, крім чинної «трійки». Йдеться про політичне та військове керівництво Росії й потенційно Білорусі та КНДР.
В Офісі президента наголосили, що обвинувальні акти спецтрибуналу, подібно до Нюрнберзького процесу, стануть «юридичною правдою про те, хто почав цю війну, коли і як».
Мудра розповідала, що спецтрибунал може запрацювати вже 2026 року.
Українська сторона передала лист від імені міністра закордонних справ України Андрія Сибіги на ім’я Генерального секретаря Ради Європи Алена Берсе з офіційним зверненням з метою запуску процесу створення в рамках Ради Європи Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.
Нагадаємо:
- 9 травня 2025 року у Львові делегації 35 європейських країн (міністри закордонних справ, лідери України і Ради Європи) підписали заяву про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
- 14 травня 2025 року Комітет міністрів Ради Європи розпочав процес створення Спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії, вчиненої Росією проти України.