Обзор важнейших новостей за неделю, 22-28 января 2024, на временно оккупированных российскими войсками территориях Херсонской, Запорожской областей Украины и Крыма.
Херсонська область
Російські окупанти закрили захоплене відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання – так званий будинок для літніх людей – у селі Першопокровка Нижньосірогозької громади Генічеського району Херсонщини. Донедавна загарбники активно піарилися на його підопічних, а перед новим роком усіх їх вивезли в невідомому напрямку. Водночас у захопленому місцевому дитсадку, який в 2021 році реконструювали завдяки програмі «Велике будівництво», окупанти надумали відкрити обласний «дом ребёнка».
***
Російські окупанти передумали утримувати «адміністрацію» в селі Дивне Новотроїцької громади Генічеського району на Херсонщині. Через брак фінансування вони звільнили майже всіх її співробітників. В окупаційних чатах сусідньої Запорізької області тим часом обговорюють подальшу долю адміністрацій подібних «сельских поселений» і їхню ймовірну ліквідацію. Місцеві гауляйтери цю інформацію поки не спростовують.
***
Три організаторки незаконно проведених окупантами виборів у вересні 2023 року на Херсонщині отримали від Національної поліції України заочні підозри в колабораційній діяльності. Це голови «територіальних виборчих комісій» 35-річна Альона Ротонос зі Старої Збур’ївки Голопристанської громади і 43-річна колишня чиновниця Вікторія Рильська з Каланчака Скадовського району, а також 50-річна Світлана Мирненко з Малокаховки Каховської громади.
***
41-річна Олександра Глухова, мешканка села Монастирське Новорайської громади Бериславського району Херсонщини, гауляйтерка Червономаяцького старостату, про яку не раз писав ЦЖР, отримала заочну підозру СБУ в колабораційній діяльності. Їй світить від п’яти до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
Десять років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна заочно отримав 61-річний Юрій Гранкін, перший гауляйтер Горностаївки Каховського району Херсонщини, про якого неодноразово писав ЦЖР. 22 січня Київський районний суд Одеси визнав його винним у колабораційній діяльності за ч.5 ст.111-1 КК України.
***
43-річний херсонець Олександр Чегодаєв перейшов на бік ворога і працює молодшим інспектором відділу охорони незаконно створеного «управления федеральной службы исполнения наказаний» (далі – УФСИН) на Херсонщині. За скоєний ним злочин управління СБУ в Закарпатській області 25 січня повідомило йому заочну підозру в колабораційній діяльності.
***
43-річна Тетяна Абрамович, мешканка села Дудчани Милівської громади Бериславського району Херсонщини, про яку писав ЦЖР, визнана винною в колабораційній діяльності. Вона працювала на окупантів гауляйтеркою рідного села, за що 24 січня отримала заочний вирок – 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
***
53-річна Зоя Лосєва, начальниця окупаційного відділу освіти, культури, молодіжної політики і спорту Голої Пристані Скадовського району Херсонщини, про яку писав ЦЖР, визнана винною в колабораційній діяльності. Теплодарський міський суд Одеської області 24 січня виніс їй заочний вирок – 10 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного їй майна.
***
Високопоставлений російський генерал-лейтенант Яков Рєзанцев, командувач 49-ї загальновійськової армії Південного військового округу Збройних сил РФ заочно отримав підозру СБУ у веденні агресивної війни. Саме ця армія вторгалася на Херсонщину в лютому 2022 року, вела там бойові дії і окупувала регіон. За непідтвердженими російською стороною даними, Рєзанцева вбили ударом артилерії по авіабазі в Чорнобаївці під Херсоном 25 березня 2022 року.
***
Роза Водницька, мешканка Новотроїцького Генічеського району Херсонщини, однією з перших перейшла на бік ворога і активно здавала окупантам патріотично налаштованих до України земляків. За це її призначили окупаційною старостою Новотроїцького і сіл Захарівка і Благовіщенка. На цій посаді вона допомагає голові місцевої окупаційної адміністрації Євгенії Кузьменко, яка останнім часом майже не з’являється в громаді і переважно відпочиває на своїй «исторической Родине» – Росії.
Запорізька область
Російські силовики разом з представниками окупаційної «влади» продовжують практику побудинкових обходів на ТОТ Запорізької області. Шукають мешканців, які ще не отримали російський паспорт, а також квартири, чиї власники виїхали з захопленої території чи просто не проживають за адресою. І людей, і квартири «беруть на карандаш».
***
Колишній заступник начальника Запорізького обласного Управління внутрішніх справ Олександр Чебурахін погодився на співпрацю із загарбниками та очолив окупаційну «податкову інспекцію» в Бердянську. Жовтневий районний суд Запоріжжя визнав ексміліціонера винним у колабораційній діяльності та заочно засудив до 15 років позбавлення волі.
Через окуповані частини Херсонської, Запорізької та Донецької областей окупанти пробують налагодити автобусне сполучення. Рейс “Ялта – Маріуполь” запуситло “ООО “Большой мир”, перевізник з окупованого Криму, заснований родиною колишнього начальника ДАІ Сімферопольського району.
***
Перед виборами президента РФ, які загарбники незаконно організовують на окупованій території Запоріжчини, до кожного її мешканця прийдуть члени так званих «дільничних комісій», нібито щоб роз’яснити «місце, час і спосіб участі у виборах». Насправді це ще один спосіб тиску на мешканців захоплених територій та агітації для участі у фейковому волевиявленні.
***
Після повномасштабного вторгнення Росії в Запорізькій області почастішали випадки шахрайських дій щодо військовослужбовців та ВПО. Захисники прифронтового регіону страждають від фейкових оголошень про продаж амуніції та дронів, а внутрішньо переміщені особи втрачають гроші, намагаючись знайти житло та отримати фінансову допомогу.
Менше ніж за місяць створений у Запоріжжі Центр з розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, встановив 95 людей, які вважалися безвісти зниклими через події війни, з них 28 – особи, які перебувають у полоні.
***
Російська армія не припиняє зводити укріплені лінії оборони на окупованому півдні України. Кілька десятків нових фортифікацій з’явилися у глибокому тилу поблизу Токмака та Бердянська.
АР Крим та Севастополь
В окупованому Криму російські силовики 23 січня провели у селищі Красногвардійське (Курман) обшук у будинку заступника голови ЦВК з виборів делегатів Курултаю кримськотатарського народу Назіма Меметова.
***
41-річний Євген Кабанов, колишній «віцепрем’єр» окупаційного уряду Криму, в минулому депутат Севастопольської міськради від Партії регіонів, скандальний забудовник, фігурант численних публікацій ЦЖР, уже умовно засуджений загарбниками за шахрайство, визнаний винним у державній зраді. Голосіївський районний суд Києва 18 січня заочно виніс йому вирок – 11 років позбавлення волі.
***
Російські окупанти затримали жителя Ялти, який критикував РФ у соцмережах. За словами правозахисників, його переслідування має ознаки політично вмотивованого.
***
До суду скеровано обвинувальний акт щодо «військового комісара» за незаконний призов кримчан в російську армію. Як стало відомо Центру журналістських розслідувань, це Саруханян Артур Оганесович.
***
Так званий “глава Криму”, колаборант Сергій Аксенов встановив новий порядок перетину адміністративної межі між окупованим півостровом та підконтрольною росіянам частиною Херсонської області. Відтепер потрапити до Криму з херсонського напрямку можна лише через три російські АПП та після перевірки документів.
***
ФСБ посилила обвинувачення сімферопольцю Кирилу Бараннику, якого окупанти у травні 2023 року затримали за підозрою у підриві залізничних колій у Бахчисарайському районі окупованого Криму.
***
Незаконно засудженого в РФ до 15 років позбавлення волі кримського активіста Богдана Зізу етапували до російської в’язниці Владимирський централ.