Как РФ строит фортификации на побережье Черного моря ТОТ Крыма и Херсонщины, питерская компания «Бегет» и Украина и судьба коллаборантов

Война
Коллаж: investigator.org.ua

Обзор важнейших новостей за неделю, 15 – 21 апреля 2024, на временно оккупированных российскими войсками территориях Херсонской, Запорожской областей Украины и Крыма.

Херсонська область

Російські окупанти забороняють висаджувати і поливати городи мешканцям громад, розташованих на узбережжі колишнього Каховського водосховища на лівобережній Херсонщині. Загарбники визнали свою нездатність вирішити проблему з водопостачанням, тому вони вже суттєво обмежили подачу води в регіоні.

38-річна Марина Захарова з Донецька, голова окупаційної виборчої комісії Херсонської області, визнана винною в колабораційній діяльності і посяганні на територіальну цілісність України. 10 квітня Малиновський районний суд Одеси виніс їй заочний вирок: 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

39-річний Максим Карий, мешканець Нової Каховки з банди ліквідованого зрадника, екс-нардепа Іллі Киви і екс-голови Херсонської облради Владислава Мангера визнаний винним у колабораційній діяльності. Він один із найвідоміших зрадників Нової Каховки, причетний до пограбувань, викрадень, катувань і зґвалтувань цивільних – як дорослих, так і дітей. Про його злочини не раз писав ЦЖР. 

65-річний Федір Міненко і 60-річний Андрій Гненний з Херсона збирали і передавали ворогу інформацію про місце розташування позицій і техніки ЗСУ на території Херсонщини для нанесення ударів. За скоєний злочин вони заочно отримали підозри в державній зраді.

64-річний Віктор Причепій з селища Козацьке Каховського району Херсонщини отримав заочну підозру СБУ в колабораційній діяльності. Як писав ЦЖР, він у 2022 році працював головою місцевої окупаційної адміністрації. Після втечі з Козацького і звільнення селища Причепій став гауляйтером села Мирне Скадовського району. 

37-річний Костянтин Шостак, який очолював комунальне підприємство «Три кринички» і балотувався до Херсонської міськради і Суворовської райради в Херсоні від президентської партії «Слуга народу», заочно засуджений за колабораційну діяльність. Він працював на ворога начальником юридичного відділу так званої служби порятунку Херсонщини. Вирок – 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

П’ятеро відомих зрадників з Херсона заочно отримали від СБУ нові підозри в пособництві державі-агресору. Серед них колишні херсонські політики і чиновники 48-річний Сергій Черевко, 42-річний Ігор Семенчев, 54-річний Віталій Булюк, 58-річна Тетяна Мітрофанова і навіть ліквідований в листопаді 2022 року Кирило Стремоусов. 

56 вулиць і провулків перейменували в Каховській міській громаді на Херсонщині. Про це йдеться в розпорядженні начальника місцевої військової адміністрації Віталія Немерця від 15 квітня за №26-р, підписаному на вимогу Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики і деколонізацію топонімії». 

32-річний лікар-невропатолог Ілія Останькович з Берислава, який в 2022 році незаконно очолював захоплений місцевий медичний фаховий коледж отримав вирок суду. За колабораційну діяльність і пособництво ворогу він отримав заочно 11 років тюрми з конфіскацією всього майна. Про злочини Останьковича писав ЦЖР.

У понеділок 15 квітня ввечері російські окупанти викрали з власного будинку 63-річного Віталія Бадризлова, директора Каховського геріатричного пансіонату. Того дня в місті викрали ще двох місцевих мешканців, імена яких поки невідомі.

П’ятнадцять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна – такий вирок за державну зраду отримав 62-річний Юрій Гранкін, перший гауляйтер селища Горностаївка Каховського району на Херсонщині. Це вже другий вирок йому за злочини проти національної безпеки України. Сам Гранкін встиг побути на цій посаді лише кілька місяців, після чого росіяни кинули його на підвал.

32-річний Олександр Лукашевич, старший лейтенант поліції зі Скадовська на Херсонщині добровільно перейшов на бік ворога. З червня 2022 року він працює поліцаєм і тероризує мешканців окупованого міста. За скоєний злочин його заочно покарали до 14 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Наталія Старостіна з села Високе Тягинської громади звільненого Бериславського району на Херсонщині визнана винною в колабораційній діяльності. Жінці заборонили працювати в органах влади протягом 10 років і повернули все арештоване у неї раніше майно. Суд погодився, що будинок, земельна ділянка, автомобіль і мотоцикл життєво необхідні їй і її родині.

48-річний Едуард Сульжик, який очолював КНП «Фтизіопульмонологічний медичний центр» Херсонської обласної ради допоміг загарбникам вивезти його майно на окуповану територію, а згодом «очолив» захоплену лікарню в Каланчаку Скадовського району. За скоєний злочин Національна поліція України 19 квітня заочно повідомила йому підозру в пособництві ворогу.

Едуард Сульжик

Призначений окупантами гауляйтер Каховки Павло Філіпчук визнав нездатність росіян відновити в місті безперебійну подачу електроенергії, води і газу, а також мобільний зв’язок. Через це місцеві підприємці попереджають, що вже з 1 травня збираються припинити в місті торгівлю продуктами і закривати свій бізнес. Тим часом ексзаступник Філіпчука росіянин Раушан Жаркомбаєв пропонує писати на свого колишнього «шефа» доноси.

Запорізька область

Очільниця Мелітопольського міського управління соціального захисту Ірина Донець та Ірина Склянна, яка була заступницею начальника відділу охорони здоров’я, пішли працювати на аналогічні «посади» до незаконно створеної росіянами «Военно-гражданской администрации Запорожской области» в перші місяці окупації. Колаборантки допомогли ворогові встановити окупаційний режим в захопленому місті та агітували до зради інших. Суд заочно засудив їх до позбавлення волі з конфіскацією майна.

Поліція Запоріжчини закликає свідків повідомити слідству про обставини воєнного злочину – розстрілу військовими РФ мешканців Василівського району Римми та Юрія Вайло. Тіла подружжя були знайдені на власному подвір’ї з вогнепальними пораненнями у червні 2022 року.

Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону виніс вирок Віталію Расторгуєву та Володимиру Кривцуну з Бердянська. Чоловіків викрали в окупованому місті ще влітку 2022 року та звинуватили у нібито замаху на гауляйтера Олександра Сауленка. Расторгуєва та Кривцуна засудили до 12 та 11 років позбавлення волі, відповідно.

Ленінський районний суд міста Запоріжжя визнав винуватим у пособництві державі-агресору інженера Запорізької атомної електростанції Юрія Чернічука, який після захоплення частини Запорізької області очолив окуповану ЗАЕС, змушував працівників підписувати контракт з Росатомом, сприяв переходу станції на російські стандарти роботи та заборонив працівникам без російського аусвайсу працювати на АЕС. Колаборант заочно отримав 10 років позбавлення волі.

Жовтневий районний суд Запоріжжя присудив 15 років 0, який у 2000-му році нібито хотів підірвати ЧАЕС та викрасти президента, в 2014-му став активістом антимайдану, а в 2022-му пішов на співпрацю з ворогом, зголосившись на пропозицію однопартійця з забороненої в Україні комуністичної партії, та наводив ракети на військові об’єкти, через що загинули люди.

АР Крим та м.Севастополь

Від початку повномасштабного вторгнення завдяки спільним діям Сил оборони України Чорноморський флот Росії втратив близько третини своїх кораблів, серед яких є представники всіх типів. Спроби росіян блокувати цивільне судноплавство, яке є для України критично важливим, завершилися невдачею.

Російська влада планує призвати до Збройних сил РФ з території тимчасово окупованого Криму 15 тис осіб. Усього з 21 вересня 2022 року на півострові було виписано 60 тис повісток, а «мобілізовано» – 23 тис осіб.

Російська окупаційна армія покращує й збільшує мережу інженерно-фортифікаційних споруд (ІФС) на тимчасово окупованому півдні України. Лише за місяць загарбники збудували понад 100 км фортифікацій на чорноморському узбережжі ТОТ Криму та Херсонщини. У листопаді 2023-го року збудовані на пляжах Криму російські укріплення змило штормом.

Укріплення на околицях с.Сєверне в Криму із супутника і фото античних руїн, на яких росіяни влаштували фортифікації. 13.04.2024 р. Колаж: investigator.org.ua

В Україні суд оголосив вирок підконтрольному Кремлю «главі Духовного управління мусульман Криму та міста Севастополя», який активно закликав кримськотатарське населення півострова підтримувати дії РФ. За даними Центру журналістських розслідувань, йдеться про Еміралі Аблаєва.

Дніпровський районний суд Києва оголосив вирок колишньому судді Керченського міського суду Автономної Республіки Крим. За даними Центру журналістських розслідувань, засуджено Олександра Цветкова, який нині є головою незаконно створеного росіянами «Херсонского областного суда». Його визнано винним у державній зраді та засуджено заочно до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. 

Тимчасово окуповані території України, з, а Крим, залишаються резервом для збільшення кількості мобілізованих до Збройних сил РФ, наголосила голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Російський топовий хостинг-провайдер «Бегет» (брендова назва – Beget) працює на окупованих українських територіях, де його клієнтами є незаконно утворені органи влади, пропагандистські медіапроекти і організації, що прямо сприяють російській армії у війні проти України. Попри тривалість діяльності ТОВ «Бегет» на підтримку агресії РФ, щодо неї не застосовані ні українські, ні західні санкції.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України підтвердило знищення на військовому аеродромі у Джанкої в окупованому Криму чотирьох пускових установок ЗРК С-400, трьох станцій радіолокацій і пункту управління засобами ППО армії РФ.

У Криму недобудований комплекс-пансіонат «Лазурний берег» в Алушті, «націоналізований» окупантами як майно українського олігарха Ігоря Коломойського, продали на акуціоні за 881 млн рублів. Лот дістався єдиному учаснику торгів – компанії «Спутник менеджмент» з московського округу Хамовники з уставним капіталом 10 тисяч рублів.

Заступниці голови окупаційної виборчої комісії в Криму Ірині Гузєєвій та голові територіальної виборчої комісії Залізничного району Сімферополя Артуру Бабаку повідомлено про підозру у колабораційній діяльності за організацію так званих виборів президента РФ на території півострова.

На тимчасово окупованій Херсонщині російські загарбники надумали побудувати чергове нове містечко – цього разу між Каланчаком і курортними Хорлами у Скадовському районі. За їхніми планами, воно має складатися з багатоповерхівок і котеджних кварталів, лікарні і навіть супермаркету з кінотеатром. Опікується подібними проєктами 57-річний уродженець Грозного Аслан Арсанукаєв, колишній заступник голови окупаційної адміністрації Херсонщини і представник ФСБ РФ.

Команду Кримської правозахисної групи нагородили міжнародною нагородою Democracy Defender Award (Захисники демократії), яку засновали 8 країн-учасниць ОБСЄ – США, Канада, Чорногорія, Данія, Велика Британія, Швеція, Швейцарія, Нідерланди. Правозахисників нагородили за значний внесок у підтримку жертв порушень прав людини та політично вмотивованих переслідувань в окупованому Криму з боку російської влади.

ВМСУ підтверджує ураження судна забезпечення «Коммуна» ЧФ РФ у Севастополі, яке загорілося 21 квітня у порту.

Beget у вишиванці. Як топова російська IT-компанія працює на вільній та окупованій РФ територіях України

Бариги в законі. Росія формує ринок нерухомості із краденого майна українців на окупованих землях

«Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань), випуск від 18 квітня 2024 року.