Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону 26 березня засудив до тривалих термінів позбавлення волі 23 українських військовополонених, які у різні роки служили у полку «Азов» Нацгвардії України. Одинадцятьом фігурантам справи, які повернулися в Україну в рамках обміну полоненими, вироки винесли заочно.
Про це повідомило російське видання «Медиазона».
Як зазначається, обвинувачення проти полонених українців ґрунтувалися на тому, що всі вони в різний час служили в «Азові» й висловлювали «негативне ставлення до російськомовного населення», а також дотримувалися «проукраїнських радикальних поглядів».
«Усі фігуранти справи справді у різний час служили в «Азові» за контрактом або були вільнонайманими службовцями. Деякі брали участь в обороні Маріуполя та обложеного комбінату «Азовсталь», інші на момент російського вторгнення вже залишили службу і були затримані вдома або під час фільтрації. Серед фігурантів справи, окрім жінок-кухарів, були різноробочі, колишні кінологи, водії», – пише видання.
Українців обвинуватили за трьома статтями Кримінального кодексу РФ (всіх за двома, а декого і за третьою): насильницьке захоплення влади (ч. 4 ст. 35, ст. 278 КК РФ), організація діяльності терористичної організації (ч. 1 ст. 205.5 КК РФ), проходження навчання для терористичної діяльності (ст. 205.3 КК РФ).
Обвинувачення базується на тому, що 2 серпня 2022 року Верховний Суду РФ на вимогу російської Генпрокуратури визнав «Азов» терористичною організацією.
Кримінальну справу було порушено на території самопроголошеної «ДНР», усі обвинувачені спершу утримувалися у СІЗО Донецька. У вересні 2022 року справа надійшла до місцевого «суду», який за кілька місяців передав його до Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону.
Суд засудив до 22 років колонії суворого режиму: Ярослава Ждамарова, Олександра Мероченця, Микиту Тімоніна, Олександра Мухіна, Олега Тишкула, Артура Грецького.
До 20 років ув’язнення засудили: Олександра Ірха, Артема Гребешкова. До 17 років позбавлення волі засуджений Олег Міжгородський. До 13 років колонії суворого режиму засуджений Олег Жарков.
19 та 23 роки позбавлення волі у колонії суворого режиму призначили Анатолію Грицику та Олексію Смикова.
Одинадцятьом фігурантам справи, які повернулися в Україну в рамках обміну полоненими, вироки винесли заочно. Зокрема, Давида Касаткіна та Дмитра Лабінського заочно засудили до 23 років колонії суворого режиму.
13 років виправної колонії загального режиму заочно отримали: Олена Бондарчук, Лілія Павріанідіс, Олена Аврамова, Ірина Могитич, Владислава Майборода, Марина Текін, Ніна Бондаренко. 14 років виправної колонії загального режиму призначили Лілії Руденко та Наталії Гольфінер. У вересні 2024 року усіх дев’ятьох звільнили під час обміну полоненими. Вісім жінок працювали кухарками в «Азові», ще одна була керівницею продовольчого складу до січня 2022 року.
Щодо загиблого в ростовському СІЗО Олександра Іщенка справу закрили, тож вирок йому не винесли. У російських документах, які передали разом із тілом загиблого, вказано, що «причина смерті не встановлена». Офіс генпрокурора України розслідує жорстоке поводження з українськими полоненими.
«У суді обвинувачені неодноразово заявляли про фальсифікацію їх свідчень, допити без адвокатів, принизливе звернення, відмову в медичній допомозі та тортурах», – повідомиа «Медиазона».
Нагадаємо:
- 14 червня 2023 року у Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону відбулося перше засідання у справі за обвинуваченням 24 громадян України у «причетності до терористичної організації» та в «участі в акціях з повалення влади в «ДНР». Всі вони діючі або колишні військовослужбовці полку «Азов» Національної гвардії України. На лав підсудних було 22 українця, з них вісім жінки, які працювали кухарями в «Азові». Ще двоє «азовців» раніше повернулись в Україну внаслідок обміну полоненими.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter