БПЛА з російським прівєтом: перспективна зброя або афера

Розслідування
БПЛА «Привет-82» Фото: телеграм-канал КБ «ОКО»

Відсутність успіхів російських військ на фронті та хвиля хайпу навколо новітньої диво-зброї –  різноманітних БПЛА– створили в РФ каргокульт дронів та умови для виникнення стартапів з розробки й виготовлення безпілотниківа різного ступеню кустарності. Одним з таких стартапів став проєкт КБ «ОКО» – БПЛА «Привет-82». Його перспективи поки туманні, але медійний галас навколо «наддешевого і надефективного» дрона-камікадзе здійнявся великий. Приміром, головне  федеральне інформагентство – ТАСС з березня випустило шість повідомлень про «Привет-82», хоча перший бойовий вильот цього баражуючого боєприпасу  відбувся тільки у червні. 

Конструкторське бюро «ОКО», створене минулого року у Санкт-Петербурзі, займається створенням наддешевих багатофункціональних БПЛА, націлених на вирішення завдань добровольчих батальйонів та ПВК. 

Їх єдиною втіленою розробкою є БПЛА «Привет-82», що виготовляється  з найдешевших компонентів, аби такі апарати в перспективі можна було виробляти у великій кількості. В березні 2023 року розробники вказували приблизну вартість БПЛА – 110 тис. рублів (менше $1500). Проте вже в червні співзасновник КБ Вадим Жернов назвав у інтерв’ю нову вартість –  150 тис. рублів. 

На початку червня у російських ЗМІ зʼявилися новини про тестові польоти «Привет-82» у підрозділах «Каскад», «Восток», а також Росгвардії і ПВК «Вагнер». 

Інша розробка КБ «ОКО» – набагато габаритніший дрон-камікадзе «Привет-120», здатний нести приблизно 20 кг вибухівки.  На сайті  він амбітно називається «наддешевою крилатою ракетою за ціною пральної машини». Але цей проєкт з кінця 2022 року поставлений на паузу.

23 червня розробники повідомили про новий прототип БПЛА під назвою «Привет-82Р». Він максимально схожий на головний продукт бюро, але, за твердженням КБ, цей дрон має більший розмах крил (до трьох метрів) та нову хвостову форму, що дозволяє зручно проводити розвідку та бути в повітрі на дві години довше. 

Компанія заявляє, що за наявності фінансування готова виробляти до 100 одиниць БПЛА «Привет-82» на день, тобто, 36,5 тисяч  безпілотників на рік. 

«Привет-82» на катапульті.  Фото: телеграм-канал КБ «ОКО»

17 червня ТАСС повідомило про перший бойовий виліт «Привет-82», під час якого  дрон начебто зміг подолати українську РЕБ і вразити український опорний пункт. Однак – яка прикрість! – дрони обʼєктивного контролю українську РЕБ не подолали, тому глядачам залишається вірити коротенькому не геолокованому відео слабкої якості з FPV-камери дрона-камікадзе.

Російські пропагандистські медіа хвалять легкість управління новою зброєю: «Оператор, якому довірили застосувати БПЛА у першому бойовому застосуванні, не є навченим пілотом FPV-дрону. Його досвід пілотування на той момент становив лише один день». 

За словами представника КБ, тривалість навчання оператора становить два дні – по одному дню на теорію та практику, заняття проводяться на території Ленінградської області: «Пілоти FPV-коптерів дуже легко переходять на «Привет-82», оскільки він значно простіше в управлінні». 

БПЛА «Привет-82» на виставці «Безпілотники. Технології виявлення і придушення БПЛА» Фото: КБ «ОКО»

Однак фахівець української академії DRONARIUM, який просив не розкривати його імʼя, критично оцінив бравурні повідомлення про успіхи російського дрону. 

«Це не звичайні DJI Mavic або Matrice, які подібні в керуванні до радіокерованих іграшок, які кожен мав у дитинстві, тут потрібні хороші вміння та не одна година практичної підготовки. Тому потрібно із великим сумнівом ставитися до подібних повідомлень, бо відсоток правдивості такого успішного результату застосування надзвичайно малий», – вважає український розробник.

За яким принципом працює «Привет-82» 

Розробники малюють захоплюючу картину застосування дрону «Привет-82». За їхніми словами, «привіти» здатні в режимі радіотиші вилітати на лінію фронту з хабів, розташованих у тилу, а оператори підключатимуться до їхнього управління вже на передовій і далі будуть наводити на цілі.

Схема концепції підхвату, застосованої на БПЛА «Привет-82» Фото: телеграм-канал КБ «ОКО»

Якщо в підрозділі один оператор, він застосує їх по черзі, якщо ж кілька, то можна завдати скоординованого удару по одній або декільком різним цілям.

Окрім цього можлива передача керування дроном від одного оператора іншому, коли безпілотник прибуде в район дії підрозділу.

В КБ «ОКО» визнають, що не мають ліцензії на виробництво зброї – тому дрони виробляються без бойової частини, яку на власний розсуд російські військові мають прикручувати до виробу. 

Хто стоїть за КБ «ОКО»

Співзасновниками КБ «ОКО» в медіа називають Андрєя Сергєєвіча Іванова і Вадіма Робертовіча Жернова. В російських реєстрах є лише одна юрособа з такими співзасновниками.  Це ТОВ «СПДББК» – підприємство, яке було створене ще у 2015 році Вадімом Жерновим,  фотожурналістом, який у 2007-2012 роках працював у «РИА Новости» та ТАСС. 

Вадім Жернов (ліворуч) в інтервʼю пропагандисту Максіму Калашнікову (праворуч) Скріншот: Рой.ТВ

Жернов стверджує, що під час своєї роботи в РІА «Новости» одним із перших у Росії «почав займатися аерозйомкою з дронів, був власником одного з перших у Росії важкого коптера, який був зібраний з комплектуючих з усього світу».

Спочатку основним видом діяльності ТОВ «СПДББК» була поліграфічна, але з 25 квітня 2023 року вона змінилася на «Виробництво літальних апаратів, включаючи космічні, та відповідного обладнання», до якої додалося ще з десяток КВЕДів.

Того ж дня 70% статутного капіталу компанії отримав нинішній партнер – Іванов Андрєй Сєргєєвіч. Саме він, як розповідав Жернов, і є засновником цього ІТ стартапу, в який на початку становлення КБ «ОКО» інвестував кілька десятків мільйонів рублів.

Андрєй Іванов також може бути причетний до створення іншого дрону-камікадзе – квадрокоптера «Овод», який, за повідомленнями російських медіа, нібито вже використовується на Авдіївському напрямку та проходив перевірку ефективності у підрозділах «ДНР». В новині про тестування «Овода» наводиться коментар керівника групи розробників дрону, ім’я та прізвище якого такі ж, як у співзасновника ТОВ «СПДББК» – Андрєй Іванов. Але через «рідкість» прізвища Іванов на Росії, стверджувати, що це одна і та сама людина, не беремось, 

Чи полетить «Привет» до України?

За твердженням КБ «ОКО», «Привет-82» призначений для добровольчих батальйонів та ПВК, а це може означати, що замовлення Міноборони РФ наразі відсутнє. 

Зразок БПЛА «Привет-82» в окупованому Донецьку Фото: КБ «ОКО»

Водночас в новинах зазначалося, що дрон також тестували у Росгвардії, а 10 червня за словами Вадима Жернова, БПЛА «Привет-82» пройшов апробацію Міноборони РФ:  дрон перевірили на заявлену розробниками дальність та час польоту зі штатним навантаженням на дистанцію в 10 км, «БПЛА штатно запустився, стійко керувався протягом усього польотів, маневрував, відключав і включав знову двигуни при відпрацюванні пікірування на ціль, відпрацював повтор атаки в безшумному режимі».

Разом із цим підприємством апробацію пройшли безпілотники й інших виробників, що дозволяє говорити про посилення залучення цивільних компаній та конструкторських бюро до виробництва технологічного продукту для армії РФ. 

В інтерв’ю Вадим Жернов стверджує, що КБ вже почало взаємодіяти з Міноборони, та нібито отримало заявки від бойових підрозділів на приблизно 300-400 штук їх дронів. Однак армія може отримати безпілотники лише через закупівлю Міноборони РФ, а отримати держоборонзамовлення не лдегко і не швидко. 

Елемент українського комплексу протидії дронам «Нота» Фото: Генштаб ЗСУ

Командир підрозділу БПАК ССО ЗС України (імʼя зі зрозумілих причин не називаємо) на наше прохання так прокоментував перспективи БПЛА «Привет-82»:

«Якщо ми говоримо про «Привет-82», то $1,5 тис. можуть бути собівартістю. Це звичайні FPV-крила, що летять на двох найпопулярніших частотах. Додамо вартість катапульти і ретріка, маємо ще $5 тис. Начинка – 100% Китай (цивільний). МО РФ на це не купиться. Це розводняк волонтерів. Протиставити цьому дрону можна РЕБ, який буди глушити їхні частоти. Але він не піде в серію. Якщо піде, то в своїй тупості і жадібності орки переплюнуть самих себе». 

Схожої думки дотримується аналітик і ентузіаст з розробки дронів, волонтер Андрій Зарічний, м.Гамбург:

«Сайт КБ «ОКО» незахищений, це просто одна рекламна сторінка. Збір коштів вони проводять на «крипту», тобто це вібувається «в тіні». Самі дрони виглядають так, ніби їх зробили з деталей, знайдених на смітнику. Очевидно, вони можуть літати, але налагодити серійне виробництво їх саме у такому вигляді – вкрай проблематично. Зважаючи на це, можна припустити, що «Привіт-82» створений для збору коштів з довірливих росіян, а не для реального озброєння окупантів. Однак, якщо вони дійно пройшли апробацію в Міноборони РФ і отримають державне фінансування, то теоретично, після певних доопрацювань і вкладень, можна очікувати й потрапляння дрона в серію». 

Очевидно, що наразі з боку КБ «ОКО» проводиться  активна рекламна кампанія з метою залучити бодай  якісь кошти. Чи піде справа далі апробації Міноборони РФ – питання відкрите.

18 червня, відразу після заяв про мегауспішне перше бойове застосування «Привет-82»,  Вадім Жернов оголосив збір 400 тисяч рублів «на подарок» –  двох «Привет-82Р», тобто, дронів розвідувальної модифікації «для хлопців, які першими застосували «Привет-82» з бойовою метою». Збір ведеться в в телеграмканалі КБ та на сайті Тінькофф-банку. На момент виходу цього матеріалу грошей  на перший дрон-розвідник, який коштує уже 200 тис. рублів, все ще не назбирали.