В окупованому Росією Севастополі, паралельно з накачуванням пропагандистами ненависті до України та брехні про «СВО», розкручуєтся новий прибутковий бізнес. Патріотично заробляти на війні кинулися різні організації міста, відкривши курси з підготовки операторів безпілотників.
Курси підготовки операторів БПЛА відкрилися в кількох навчальних закладах міста. Зокрема, в «Севастопольському державному університеті» оволодіти професією дроновода пропонують за 32,5 тисячі рублів на курсах підвищення кваліфікації.
Позабюджетний підрозділ «Нахимовского училища» організував курси для школярів віком від 8 до 17 років. Оволодіти «професією майбутнього» дітям пропонують за 5 місяців та 27,5 тисяч рублів. «Програма орієнтована на школярів, які бажають вивчити сферу застосування безпілотних літальних апаратів та отримати практичні навички у складанні, пілотуванні, налаштуванні та програмуванні безпілотних літальних апаратів коптерного типу», – обіцяють організатори курсів.
Робити з дітей операторів безпілотників взявся і «Морской инновационный центр» регіонального відділення громадсько-державного товариства ДОСААФ Росії у Севастополі. І не просто взявся, а виграв конкурс Фонду президентських грантів РФ. Хто б сумнівався в перемозі проекту під назвою «Юний оператор БПЛА», замаскованого під освітній.
«Проект створить умови для систематичної підготовки операторів БПЛА та дозволить підвищити залученість молоді до наукової та технічної галузі», – так пафосно описані цілі «освітнього» проекту на сайті грантів фонду Путіна.
Севастопольська філія авіаційного центру із Калуги вказується за тією ж адресою, що й відділення ДОСААФ – проспект Генерала Острякова, 15. Однак вона не зареєстрована як юридична особа. В медіа керівником центру називають Дєніса Зацаріна. Однак на сайті калузького авіацентру Зацаріна Дєніса Александровіча вказують як інструктора кримського філіалу.
В інтерв’ю севастопольському телеканалу НТС він розповів, що курс підготовки операторів БПЛА триває місяць. Щомісяця тут готують від 20 до 50 військових-дроноводів.
«Це реальні бійці, у яких гостра необхідність навчитися, пройти підготовку для вміння нормально й якісно керувати дронами не тільки комерційними, типу DJI та Аutel, але й FPV-дронами, як ми всі зрозуміли – це нова, сучасна, достатньо ефективна зброя для боротьби, скажімо так, з противником, з супостатами. От, власне кажучи, у нас курсанти цим і займаються, вони проходять навчання, знайомляться з технікою, вчаться збирати, настроювати дрони, підготовлювати їх до роботи, літати на цій техніці, працювати з ретрансляторами», – сказав Зацарін.
38-річний Дєніс Зацарін – випускник «Севастопольського державного університету». Свій індивідуальний податковий номер (263507973479) він отримав у Ставрополі, а у 2016-му спробував бути індивідуальним підприємцем у Севастополі. Однак, вочевидь, успіху не мав, бо вже за два роки припинив діяльність ІП із торгівлі автозапчастинами та ремонту машин. З грудня 2022 року по лютий 2023-го значився директором ТОВ «Уран – рекетные космические технологии», зареєстрованого у Краснодарі.
Додано. Коли матеріал був уже опублікований, вдалося ідентифікувати ще одного інструктора-колаборанта, який працює в Севастопольській філії Авіаційного навчального центру ім. Волка і засвітився у пропагандистському відео. Це громадянин України, мешканець Севастополя Севост’янов Євген Олександрович (дата народження 03.09.1985, ІПН ІПН 3129204592). В російській юрисдикції з 2015 року зареєстрований як індивідуальний підприємець з основним видом діяльності роботи з покриття підлоги та облицювання стін.
За планом російської окупаційної адміністрації, Севастополь має стати одним з регіонів, де до 2030 року буде створено центри з розвитку безпілотних авіасистем. Путін доручив створити їх, зокрема, в Нижньогородській, Рязанській, Самарській, Сахалінській, Томській та Тульській областях, а також в Башкортостані, Татарстані, Москві та Санкт-Петербурзі. Крім того, в Росії планують відкрити до 500 освітніх центрів для навчання спеціалістів в галузі БПЛА. У грошовому еквіваленті російська «Стратегія розвитку безпілотної авіації» вимірюється сотнями мільярдів рублів. Гонитву за ними оголошено відкритою. В тому числі, й в окупованому Севастополі.